Zdaniem eksperta

Jaki monitor do gier? Na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 01-05-2023

Wybranie właściwego monitora nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie, jeśli jesteś graczem i szukasz sprzętu, który ma zapewnić Ci doskonałe wrażenia z rozgrywki, a również przewagę nad rywalami, z którymi walczysz w trybie wieloosobowym. Aby ułatwić Ci wybór, postanowiliśmy przygotować dedykowany poradnik. Podpowiadamy, jaki monitor do gier wybrać. Zachęcamy do lektury!

Monitor dla gracza – dlaczego warto poświęcić poszukiwaniom więcej uwagi?

Oczywiście możesz używać do grania także zwykłego monitora. Najważniejsze, aby był kompatybilny z kartą graficzną zamontowaną w Twoim komputerze. Musisz jednak wiedzieć, że monitor gamingowy oferuje nieco inne parametry techniczne, które są ważne w przypadku rozgrywek na wysokim poziomie. Jeśli lubisz grać i wyniki mają dla Ciebie duże znaczenie, zainwestuj w urządzenie pozwalające na wykorzystanie w pełni Twoich umiejętności. W poradniku skupimy się na najważniejszych aspektach technicznych. To między innymi:

  • rozdzielczość ekranu,
  • częstotliwość odświeżania,
  • długość przekątnej,
  • dostępne złącza,
  • rodzaj matrycy,
  • czas reakcji.

Jaki monitor do gier kupić? Zacznijmy od matrycy

Wybierając matrycę zawęzisz poszukiwania do mniejszej grupy produktów, dzięki czemu ostateczny wybór będzie szybszy, a także prostszy. Większość monitorów gamingowych korzysta z matryc IPS i VA. Na trzecim miejscu, pod względem popularności na pewno widnieje konstrukcja TN. Zacznijmy więc od końca. Matryce TN są cenione głównie za krótki czas reakcji, który bardzo często liczy zaledwie 1 milisekundę. Większość monitorów korzystających z tej matrycy gwarantuje również wysoką częstotliwość obrazu podawaną w hercach. Monitory TN są także stosunkowo niedrogie, co wynika z kosztów produkcji tego typu rozwiązań. Minusem takich konstrukcji na pewno są niskie kąty widzenia, które uniemożliwiają komfortowe oglądanie obrazu na ekranie z innych pozycji, niż centralna.


Matryce VA powstały w celu zapewnienia kompromisu pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami. Takie hybrydowe podejście gwarantuje czas reakcji o wiele krótszy niż w przypadku konstrukcji IPS. Z kolei kąt widzenia oraz odwzorowanie kolorów wygląda o wiele lepiej w stosunku do monitorów TN. Monitory wyposażone w matryce IPS na pewno wyświetlają obraz doskonałej jakości. Kolory i kontrasty są naturalne i żywe, dzięki czemu użytkownik może być zafascynowany tym, co widzi. Są to jednak monitory wymagające zwiększenia budżetu zakupowego, jeśli zależy Ci także na niskim czasie reakcji oraz wysokiej częstotliwości odświeżania.


Ważną sprawą jest także powłoka matrycy. Najpopularniejsze są te antyrefleksyjne i matowe, które chronią przed odbijaniem światła. Dzięki temu obraz nie ulega zniekształceniu, a Ty możesz wygodnie grać przy zapalonym świetle lub odsłoniętym oknie. Kwestię wyboru matrycy mamy już omówioną. Musisz wybrać, które cechy obrazu są dla Ciebie najważniejsze, a następnie przejść do przeglądania monitorów korzystających z wybranego rozwiązania.

Monitory gamingowe w naszej ofercie:

Rozdzielczość ekranu, a monitor dla gracza

Zastanawiając się jaki monitor do gier wybrać, nie można pominąć roli rozdzielczości obrazu. Tutaj rekomendowanym krokiem jest szukanie modeli z możliwie jak najlepszym standardem. Poszukiwania powinieneś zawęzić od formatów znajdujących się pomiędzy rozdzielczościami Full HD, do 8K. Choć te ostatnie dopiero zaczynają pojawiać się w ofercie, warto mieć je na uwadze. Rozdzielczość w formacie 1920 x 1080 pikseli (czyli wspomniane Full HD) zapewnia dobrej jakości obraz i wysoką szczegółowość na ekranach o przekątnych do mniej więcej 27-29 cali. W przypadku większych monitorów warto decydować się już na wyższe standardy.

Jeśli jakość obrazu ma dla Ciebie bardzo duże znaczenie, a komputer jest wyposażony w podzespoły o znakomitej wydajności, naturalnym ruchem będzie szukanie ekranów o rozdzielczości zbliżonej do standardu 4K. Takie monitory powinny być także wybierane przez osoby decydujące się na znacznie większy rozmiar przekątnej. Niektóre modele liczą nawet 40 i 50 cali i można je porównać do telewizorów.


Skoro już jesteśmy przy rozdzielczości, warto wspomnieć od razu o proporcjach ekranu. To powiązane ze sobą parametry, gdyż ilość pikseli zależy również od wymiarów ekranu. Obecnie najpopularniejsze konstrukcje są panoramiczne, w układzie 16:9. Gracze wybierają także modele 21:9, a nawet szersze. W przypadku monitorów 32:9 możliwe jest obsługiwanie kilku okien jednocześnie, a nawet podłączenie więcej niż jednego komputera. To ważne szczególnie dla streamerów, którzy podczas rozgrywek obsługują również czat dla fanów. Miej na uwadze, że takie monitory wymagają jednak sporej ilości miejsca. W takim wypadku konieczna może okazać się wymiana biurka. Producenci mebli dla graczy oferują ciekawe rozwiązania z myślą o gamingu, w tym podświetlane blaty z dodatkowymi portami USB.

Czas reakcji matrycy – czy ma to znaczenie dla gracza?

Jednym z ważniejszych parametrów w kontekście monitora dla gracza jest czas reakcji matrycy. Informuje o tym, jak szybko wygenerowany przez kartę graficzną obraz zostanie wyświetlony na ekranie. Czas ten liczony jest w milisekundach. Może wydawać się, że to jednostka bardzo krótka i nie mająca większego znaczenia, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Szczególnie w przypadku rozgrywek wieloosobowych, gdzie wielu graczy z całego świata rywalizuje ze sobą. Wtedy przewaga czasu reakcji ma spore znaczenie i pozwala wykorzystać refleks wyćwiczony przez gracza. Czasami brakuje dosłownie ułamków sekund, aby „pociągnąć za spust” i ubiec rywala. Właśnie wtedy może Ci brakować tych cennych milisekund, o których piszemy.


Decydując się na monitor dla gracza staraj się szukać modeli z opóźnieniem możliwie jak najniższym. Czas reakcji w przedziale od 1 do 3 milisekund jest jak najbardziej dobrym wynikiem, ze wskazaniem na wartość jak najbliższą zeru. Dostępne są modele z czasem reakcji na poziomie 0.5 milisekundy. To już wartości, za które oczywiście trzeba odpowiednio zapłacić, lecz profesjonalni gracze mogą się na nie skusić.

Częstotliwość odświeżania ekranu – kolejny, ważny aspekt techniczny

Podobnie jak czasu reakcji, częstotliwości odświeżania nie powinieneś lekceważyć. Szczególnie, jeśli grywasz w produkcje dynamiczne, takie jak strzelanki, gry sportowe czy wyścigowe. O ile podczas rozgrywek w trybie pojedynczego gracza margines błędu jest większy, to sytuacja ulega zmianie w przypadku rywalizacji w systemie wieloosobowym. Dynamika ruchu w tym trybie bywa naprawdę wysoka, zwłaszcza w popularnych grach Battle Royale.


O co chodzi z częstotliwością odświeżania? Wyobraź sobie szybką akcję, np. przelatujący nad Tobą samolot. Jeśli monitor będzie cechował się niskim odświeżaniem, obraz będzie rozmazany, a obiekt może poruszać się nie do końca poprawnie. Możliwe jest nawet zawieszanie i przeskakiwanie ruszających się szybko elementów. Tylko ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania gwarantują wyraźny obraz, nawet podczas dynamicznych sekwencji. Ma to wpływ na komfort użytkownika, a także jakość obrazu. Ta z kolei nie powinna być oceniana w kontekście statycznych ujęć. Zawsze powinieneś brać pod uwagę jakość obrazu będącego w ruchu.


Częstotliwość odświeżania ekranu jest podawana w hercach. W przypadku przeznaczenia gamingowego, szukaj modeli oferujących minimum 120 herców. Profesjonalne monitory umożliwiają już wyświetlanie obrazu nawet powyżej 240 herców. W takim wypadku możesz mieć pewność, że dynamiczne sceny będą ostre i wyraźne.

Dostępne złącza w monitorze dla graczy

Szukając monitora dla graczy nie zapominaj o innych, ważnych aspektach technicznych. Jakość obrazu mamy już omówioną, więc czas najwyższy wspomnieć o złączach potrzebnych graczowi. Jeśli monitor nie będzie wyposażony w porty kompatybilne z Twoją kartą graficzną, nie będzie mowy o poprawnym (a nawet jakimkolwiek!) działaniu. Rozbudowane monitory są wyposażone w złącza kilku standardów. Oczywiście podstawą są sloty HDMI, które pozwalają na połączenie przewodami będącymi obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem do komunikacji pomiędzy urządzeniami audio/video. Jeśli korzystasz również ze starszego komputera, pomyśl o monitorze posiadającym port DVI lub D-Sub.


Dobry sprzęt dla gracza powinien również posiadać slot DisplayPort. Niektórzy producenci postanowili zagwarantować możliwie jak najbardziej wygodne rozwiązania. Dzięki temu, na niektórych monitorach pojawiają się złącza USB i wyjście audio pozwalające na podłączenie słuchawek. Warto zainwestować w takie rozwiązanie, bo ułatwia korzystanie ze sprzętu.

Kilka słów o technologiach wspierających obraz

W przypadku monitorów dla graczy ważną sprawą jest także to, czy producent wyposażył go w technologie zapewniające optymalizację obrazu. Mowa tu na przykład o HDR, czyli rozwiązaniu zapewniającym realistyczne kontrasty, cienie i światło. High Dynamic Range jest dobrze znany, gdyż występuje w telewizorach od lat. Obecnie jest także wdrażany w przypadku monitorów z wyższej półki, a także ekranów laptopów.


Nie można także zapomnieć o rozwiązaniach mających na celu synchronizację obrazu. Nvidia rozwija taki system pod nazwą G-Sync, zaś AMD – FreeSync. Działa to w taki sposób, że liczba klatek generowana przez kartę graficzną jest optymalizowana do częstotliwości odświeżania monitora. W ten sposób płynność jest o wiele większa, co przekłada się na jakość obrazu podczas dynamicznych scen. Żeby móc korzystać z tych możliwości, musisz mieć oczywiście kartę graficzną kompatybilną z jednym z dwóch rozwiązań. W przypadku wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Pomogą w wyborze właściwego monitora, abyś mógł spokojnie oddać się rozrywce!

Komputery gamingowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756