Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Monitory LCD i LED - czym się różnią?

 2023-07-17 

Wybór odpowiedniego monitora jest niezwykle istotny, jednak zależy od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam służył - do pracy, gier, oglądania filmów, montażu czy może grafiki? Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się monitory LED i LCD, jednak to technologia LED jest wybierana częściej. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy monitorem LCD a LED oraz który z nich powinieneś wybrać.

Monitor LED - charakterystyka

Monitory LED (monitory ciekłokrystaliczne) możemy podzielić na te z podświetleniem krawędziowym oraz podświetleniem całego ekranu. Jednocześnie obraz podświetla się światłem białym i kolorowym za pomocą reflektorów. Obecnie te monitory uważa się za nowocześniejszych następców LCD. Do ich podświetlania, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się diody LED. Monitor LED charakteryzują żywe oraz wyraziste kolory, a także energooszczędność. W tej kwestii technologia LCD jest w tyle w porównaniu do LED  - standardowy pobór energii w przypadku LED wynosi 52 W, a maksymalny 128 W. Pobór energii podczas czuwania to około 0,3 W.


Jeśli chodzi o żywotność monitorów LED, szacuje się, że bezawaryjny czas pracy ekranu nie powinien być krótszy niż 500 000 godzin, jednakże pogorszenie się wcześniej jakości wyświetlanego obrazu jest w zupełności normalne. Żywotność jest jednak znacznie dłuższa, niż ma to miejsce w przypadku monitorów LCD. Kąt widzenia w technologii LED sięga nawet 150 stopni. Ważnym czynnikiem, na który większość osób zwraca uwagę w pierwszej kolejności, jest cena. Ceny monitorów LED zaczynają się od około 200 złotych, z kolei kończą nawet na 6 tysiącach. Wpływają na nie wszystkie parametry techniczne ii fizyczne - m.in. rozmiar, przekątna, rozdzielczość, matryca, typ ekranu, dodatkowe funkcje, tryby czy technologie. 

Monitor LCD - charakterystyka

Monitor LCD wyświetla obraz składający się z milionów osobnych komórek, przekładających się na ich rozdzielczość. Bazują przede wszystkim na polaryzacji światła. Wyświetlacz LCD, podobnie jak LED, to również monitor ciekłokrystaliczny. Warto wspomnieć o rodzajach matryc LCD - wyróżnia się matrycę TN+FILM, VA oraz IPS. Wszystkie są jednak zbudowane na polimerowych związkach chemicznych, zwanych również ciekłymi kryształami. Każdy monitor ciekłokrystaliczny został wyposażony w ekran posiadający wielowarstwową strukturę. Budowa monitora LCD nie jest  skomplikowana, jego warstwy różnią się jednak w zależności od zastosowanej matrycy. 


Producenci podają, że bezawaryjny czas pracy ekranu przeciętnego wyświetlacza LCD nie powinien być krótszy niż 100 000 godzin, jest to więc nieco mniej niż w przypadku technologii LED. Jeśli chodzi o pobór energii, standardowy wynosi 96 W. Pobór energii podczas czuwania to zaledwie 0,1 W, a maksymalny - 310 W. Wyświetlacze LCD niestety oferują gorszy kontrast, nasycenie i głębie czerni niż wyświetlacze LED. Są również cięższe i większe, a kąty widzenia - praktycznie takie same. Ceny tych monitorów zaczynają się od około 50 złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor?

Monitory są wykorzystywane do gier, oglądania filmów, tworzenia grafik, stron internetowych, a także pisania treści. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, musimy ustalić, do czego tak naprawdę będzie służył. Monitory przeznaczone do profesjonalnego gamingu i grafiki znacznie różnią się od tych, które mają służyć pracom biurowym. Wybierając monitor, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozdzielczość. To podstawowy parametr, jednak niezwykle istotny. Na rynku dominują monitory o przekątnej 24 oraz 25 cali w formacie obrazu 16:9. Ich rozdzielczość jest na poziomie 1920 × 1080, zwanej również Full HD. Sprawdzają się bardzo dobrze w grach, pracy, jak i codziennym użytkowaniu. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej szczegółowy, a grafika przyjemniejsza.


Kolejną istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj ekranu. Dokładnie opisaliśmy już technologię LCD oraz LED - ta pierwsza, choć jest tańsza, sprawdzi się, jeśli korzystasz z komputera wieczorami i nie zajmujesz się profesjonalnie grafiką czy grami komputerowymi. Monitory LED lepiej radzą sobie z poziomem ostrości w przypadku padania promieni słonecznych, choć cena jest znacznie wyższa - ich zakup to dobry wybór. 


Niezwykle ważna jest również częstotliwość odświeżania obrazu. Zdecydowanie monitory 144 Hz cieszą się dzisiaj największą popularnością. Na to rozwiązanie decydują się więc osoby pracujące czy grające na co dzień - osoby aspirujące do e-sportowej czołówki powinny jednak zwrócić uwagę na 240 Hz. Wybór monitora zależy zarówno od naszych preferencji i potrzeb, jak i finansów - jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup monitora 144 Hz, nie oznacza to, że 60 Hz nam nie wystarczy. To równie dobra propozycja, dająca niezły obraz i dobry kontrast -  z reguły jednak im większa częstotliwość, tym lepsza płynność obrazu. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756