Nie działa mikrofon w laptopie – co zrobić?


Laptopy są urządzeniami, które wyposażono w szereg wbudowanych akcesoriów, które w przypadku komputerów stacjonarnych należy podłączyć dodatkowo. Przykładem takim może być mikrofon. Pozwala on na komunikację ze współpracownikami lub bliskimi. Co zrobić, jeśli nie działa mikrofon w laptopie? Rozwiązanie może być naprawdę proste. Zapraszamy do lektury!



Nie działa mikrofon w laptopie


Do czego może służyć mikrofon w laptopie?


Mikrofon wbudowany w laptopie, może posłużyć do wielu zadań. Przede wszystkim, celem pracy urządzenia jest rejestrowanie dźwięku. Może być wykorzystany do rozmów prowadzonych na żywo, a także nagrywania. Domyślny mikrofon w zupełności wystarczy osobom, które nie korzystają z niego w celach profesjonalnych. Wbudowany sprzęt łatwo wybrać z listy dostępnych urządzeń, tym samym korzystanie z niego nie sprawia problemów. A co, jeśli nie działa mikrofon w laptopie? Takie niespodzianki nie należą do miłych. Zazwyczaj występują wtedy, gdy potrzebujemy sprawnego mikrofonu „tu i teraz”.


Mikrofony w naszej ofercie:



Nie działa mikrofon w laptopie – dlaczego?


Mikrofon może nie działać z wielu powodów, ale nie są to problemy, których nie da się rozwiązać. Zazwyczaj diagnoza jest prosta – po prostu nasi rozmówcy nas nie słyszą. W takim wypadku zazwyczaj zaczynamy się mocno denerwować i próbować szybko naprawić błąd. Warto zacząć od sprawdzenia, czy mikrofon nie został wyłączony. Możliwe, że został omyłkowo wyciszony lub zablokowany na konkretnej aplikacji. Jeśli korzystasz z nowego notebooka i samodzielnie instalowałeś sterowniki, mogło dojść do problemów z oprogramowaniem. Jeśli mikrofon w laptopie nie działa, sprawdzaj przyczyny kolejno, aby potwierdzić w czym leży problem.


Wyciszenie mikrofonu wbudowanego w laptopie


Jednym z najczęstszych problemów dotyczących niedziałającego mikrofonu, jest jego wyciszenie systemowe. Korektor dźwiękowy oprogramowania Windows pozwala na konfigurację rejestrowanych i odtwarzanych dźwięków. Jeśli podejrzewasz, że problem leży właśnie w tym, powinieneś uruchomić Panel Sterowania. Następnie przejdź do sekcji „Dźwięki” i kolejno do „Nagrywania”. Sprawdź na jakim poziomie głośności jest ustawiony sprzęt i ewentualnie wyreguluj ustawienia do właściwego stanu. Zazwyczaj głośność nagrywania ustawia się na około 50 procent. W ten sposób dźwięk jest naturalny i dobrej jakości. Nie można przesadzać z poziomem głośności, gdyż wtedy może dochodzić do zniekształcenia głosu.


Nieaktywny, wyłączony mikrofon


Może się także okazać, że mikrofon został wyłączony. W takim wypadku konieczne jest jego ponowne włączenie, by mógł zacząć rejestrować dźwięk. Mikrofon mógł być wyłączony przypadkowo lub podczas aktualizowania oprogramowania. W celu włączenia podzespołu, także konieczne jest uruchomienie Panelu Sterowania. Następnie uruchom sekcję „Dźwięki” i „Nagrywanie”. Jeśli mikrofon jest rzeczywiście wyłączony, przy ikonie wizualizującej urządzenie kliknij przycisk „Włącz”. Od tej pory problemy powinny ustąpić.


Problem może leżeć w sterownikach dźwiękowych


Sterowniki bywają często niedoceniane, jeśli chodzi o ich wpływ na poprawne działanie komputera. Brak aktualizacji oprogramowania sprzętowego, prowadzi niestety często do problemów z działaniem poszczególnych elementów. Może to dotyczyć także mikrofonu. Jeśli wszystkie inne przyczyny nie zostały potwierdzone, sprawdź koniecznie sterowniki. Możesz tego dokonać z pomocą Menadżera Urządzeń. Przejdź do Kontrolera dźwięków, aby odnaleźć na liście mikrofon i jego sterownik. Dokonaj aktualizacji i zresetuj laptopa. Jeśli problem ustąpił, znalazłeś rozwiązanie swoich zmartwień.

Alternatywy dla wbudowanego mikrofonu


Nie musisz używać tylko wbudowanego mikrofonu. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie między innymi ze słuchawek, które pozwalają na komunikację ze współpracownikami. W ofercie znajduje się bardzo dużo, ciekawych modeli. Słuchawki z mikrofonem mogą być niewielkie, douszne, a także nauszne, które wyposażone są w pałąk i miękkie nauszniki. Warto wyposażyć się w taki sprzęt. Może służyć różnym celom, nie tylko rozmowom. Jeśli zależy Ci na dużej mobilności, wybierz słuchawki bezprzewodowe, które łączą się z urządzeniami za pomocą Bluetooth.


Możesz także wyposażyć się w zewnętrzny mikrofon studyjny, który zastąpi wbudowany w laptopie element. To szczególnie fajne rozwiązanie dla osób, które zajmują się produkcją podcastów, często spotykają się z kimś online lub streamują w sieci. Podłączenie takiego mikrofonu nie jest trudne, podobnie jak jego konfiguracja. Niektóre urządzenia sprzedawane są z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak ramiona na wysięgniku lub filtry POP. Do podłączenia mikrofonu, często używane są obecnie złącza USB, więc Twój laptop nie musi posiadać specjalnego wejścia mikrofonowego. Jeśli szukasz słuchawek lub mikrofonu, zajrzyj do naszego sklepu internetowego.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756