Zdaniem eksperta
Są takie obrazki, których za nic w świecie nie chcielibyśmy oglądać. To między innymi kontrolka „check engine” na desce rozdzielczej samochodu lub niebieski ekran w laptopie. Co może oznaczać? Jak sobie z nim poradzić? W poniższym poradniku, zajmujemy się tym problemem i podsuwamy możliwe rozwiązania. Zachęcamy do lektury, jeśli chcesz wiedzieć, co należy zrobić w takim wypadku.
Niebieski ekran w laptopie – co to takiego?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest niebieski ekran w laptopie. Jego nazwa w języku angielskim, ani na chwilę nie napawa optymizmem. Blue Screen of Death (BSOD), to w wolnym tłumaczeniu „niebieski ekran śmierci”. Czy musi być jednak aż tak źle? Choć niebieski ekran towarzyszy zazwyczaj podczas krytycznych błędów oprogramowania lub awarii podzespołów, nie oznacza wcale, że konieczne będzie wyrzucenie laptopa na śmietnik. Potrzebne jest to, co zwykle – odpowiednia diagnoza problemów. BSOD nie można lekceważyć, choćby ze względu na to, że jego wystąpienie wiąże się z resetem komputera, czyli między innymi utratą niezapisanych danych.
Zaskoczył Cię „blue screen”? Oto, co powinieneś teraz zrobić
Na początek, weź trzy głębokie wdechy. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem i czas przejść do działania. Przede wszystkim, wystąpienie niebieskiego ekranu zazwyczaj wiąże się z wyświetleniem odpowiedniego kod błędu. Ten posłuży Ci, do zdiagnozowania przyczyny. Czy to wystarczy, aby w 100 procentach potwierdzić konkretną usterkę? Nie zawsze, ale od tego trzeba zacząć. Zazwyczaj, BSOD wyświetla się przez dłuższą chwilę, więc będziesz mógł znaleźć symbol błędu pośród wyświetlanych zapisów. W przypadku nowszych laptopów, które pracują na systemie operacyjnym Windows 10, kod błędu wyświetlany jest na dole ekranu, obok kodu QR. Zapisz go, aby za chwilę sprawdzić w wyszukiwarce jego znaczenie.
Najlepiej nie używaj w tym celu laptopa, nawet jeśli miałby się uruchomić prawidłowo. Symbol rozszyfruj za pomocą smartfona lub innego komputera z dostępem do sieci. Jeśli niebieski ekran pojawia się tylko na chwilę, podczas próby włączenia laptopa, możesz mieć problem z jego zapamiętaniem. Musisz wtedy improwizować i ewentualnie zapisywać go z podziałem na kilka etapów.
Nie ma szans na spisanie kodu błędu? Jest rozwiązanie
Jeśli komputer uruchamia się mimo problemów, możesz skorzystać z dobrego rozwiązania, które zapisuje raporty na wypadek wystąpienia BSOD. W tym celu konieczne jest zainstalowanie programu o nazwie BlueScreenView. Możesz również poszukać innej, podobnej aplikacji. Na pewno dostępne są rozwiązania alternatywne. Jak jednak działa przytoczony program? Zawsze wtedy, gdy występuje niebieski ekran na laptopie, program tworzy plik o rozszerzeniu „.dmp”. Jest zapisywany w folderze „minidump”, znajdującym się na dysku, gdzie zainstalowany jest system operacyjny Windows. Co istotne, program ten pozwala na uruchomienie zapisanego raportu, pozwalając na odczytanie informacji znajdujących wcześniej na BSOD. Możliwe jest między innymi uzyskanie informacji na temat:
Wystąpienie BSOD, a dysk
Niebieski ekran, często pojawia się na laptopie z powodu problemów dotyczących dysku. Bez znaczenia, czy jest to napęd HDD, czy SSD. Może to być problem techniczny lub wywołany plikiem zapisanym w pamięci trwałej. Choć dyski SSD są o wiele trwalsze od poprzedników (HDD), awarie nadal mają prawo wystąpić. Zwłaszcza, w przypadku intensywnego użytkowania. Nawet, jeśli problemy z BSOD występują z powodu dysku, nie oznacza to, że jest on uszkodzony. Nie można jednak tego do końca wykluczyć.
Napędy pamięci są jednak wyposażone w specjalne rozwiązanie, które pozwala na szczegółową diagnozę parametrów technicznych. Na ich podstawie możliwe jest stwierdzenie, czy dysk posłuży Ci jeszcze długi czas. Technologia S.M.A.R.T. zapisuje dane eksploatacyjne, które możesz odczytać za pomocą dowolnego programu pozwalającego na ich odczyt. O ewentualnym uszkodzeniu dysku, zazwyczaj świadczy kilka parametrów. Mowa tu między innymi o liczbie błędów odczytu danych oraz ilości sektorów przenoszonych w inne obszary. Zwrócić uwagę należy także na ilość ponownych prób rozpędzenia talerzy dysku (dotyczy to tylko HDD) oraz liczbę błędów występujących w komunikacji pomiędzy dyskiem, a pamięcią podręczną laptopa. Jedną z pomocnych aplikacji, jest CriticalDiskInfo. Pozwala ona wydać prostą ocenę stanu dysku. Jeśli zostanie on oceniony negatywnie, czas na wymianę podzespołu. Nie warto z tym zwlekać, aby nie stracić zapisanych plików.
Przyczyny można także szukać w pamięci operacyjnej
Krytyczne błędy komputera, mogą być także przyczyną problemów z pamięcią RAM. Choć moduły ciężko uszkodzić, jest to możliwe – choćby na skutek zwarcia elektrycznego. Możliwe jest zweryfikowanie stanu technicznego kości pamięci RAM. W tym celu, odpowiedni program musi dokonać testu arytmetyczno-logicznego. Najpopularniejszy sposób polega na uruchomieniu aplikacji Memtest86, z poziomu innego nośnika danych. Jedno jest natomiast pewne – warto sprawdzić, jak pracuje pamięć operacyjna, gdyż jest to jeden z ważniejszych elementów całego laptopa.
Problemy z oprogramowaniem – najprostsze z problemów?
Blue screen (czyli niebieski ekran w laptopie) może wystąpić także na skutek problemów z konkretną aplikacją lub systemem operacyjnym. Choć nie wiąże się to z dużymi kosztami, może nie być najprostszą awarią. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze pobierać sterowniki ze sprawdzonych źródeł i dokładnie weryfikować, czy są dedykowane konkretnie Twojemu sprzętowi. Wadliwe oprogramowanie może powodować, że laptop nie będzie pracował prawidłowo, a konsekwencją tego zostanie BSOD. Całe szczęście, możliwe jest przeważnie uruchomienie komputera w trybie awaryjnym, co pozwala usunąć problematyczne aplikacje lub dokonać aktualizacji sterowników. Przy okazji, pamiętaj także o regularnym aktualizowaniu systemu. Brak aktualizacji może wiązać się z wieloma problemami, których wcześniej byśmy ze sobą nie powiązali.
Jak wiesz już po lekturze poradnika, możliwa jest samodzielna diagnoza przyczyn występowania niebieskiego ekranu w laptopie. Pozwala to na szybką reakcję i wyeliminowanie problemu, poprzez wymianę podzespołów na nowe lub zmianę sterowników. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby dokonać diagnostyki samodzielnie, możesz zdecydować się na pomoc serwisu komputerowego. Po nowe podzespoły, oprogramowanie i laptopy, zapraszamy naturalnie do naszego sklepu internetowego.