Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dysk SSD a HDD - czym się różnią? Jaki wybrać?

 2023-08-11 

Do najpopularniejszych dysków twardych zalicza się HDD i SSD, nieco rzadziej spotykane jest połączenie obu dysków, czyli SSHD. Decydując się na wybór konkretnego podzespołu, warto poznać różnice pomiędzy nimi. Zobacz, jaki nośnik będzie lepszy – dysk HDD czy SSD?  

Do czego służy dysk SSD i HDD?

Wybierając podzespoły komputerowe, czy też porównując parametry poszczególnych laptopów, warto zwracać uwagę na rodzaj dysku twardego, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy sprawność urządzenia. Dysk SSD i HDD służy do trwałego przechowywania informacji, jednak rodzaj dysku ma znaczenie także pod względem prędkości urządzenia. Dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów komputera PC i laptopa. Różnice między dyskiem SSD a HDD są spore, dlatego warto je przeanalizować przed podjęciem decyzji.


To na dysku zapisywane są wszystkie pliki, aplikacje, a nawet oprogramowanie i system operacyjny. To podstawowy, ale także wymienny element. Warto więc pamiętać, że w razie potrzeby wymiany dysku SSD czy HDD można zastąpić pamięcią o większej pojemności lub działającą płynniej. Należy jednak sprawdzać kompatybilność z naszym urządzeniem, czym trzeba kierować się, zamieniając wszystkie elementy laptopa, jak oprogramowanie czy karta sieciowa. Z kolei dyski zewnętrzne stanowią doskonały sposób na zwiększenie miejsca na naszym komputerze.  

Różnice między dyskiem SSD a HDD

Najpopularniejszy i stosowany od wielu lat komponent wykorzystywany jako dysk sieciowy lub dysk zewnętrzny określany jest jako HDD, co oznacza hard disk drive. W tym przypadku dane są zapisywane na wirujących talerzach magnetycznych. Wśród dysków HDD powszechnie wykorzystuje się te o średnicy 2,5 cala, jednak najnowsze podzespoły mają 3,5 cala i charakteryzują się pojemnością nawet 14TB. Porównanie dysków HDD i SSD pokazuje, że w przypadku HDD to właśnie stosunkowo bardzo duża pojemność jest ich największą zaletą. Klasyczne dyski HDD stosowane w laptopach mają 2,5 cala i pojemność zwykle 3TB, 4TB lub 5TB, dzięki czemu pozwalają na zapis sporej liczby plików, gier czy tysięcy zdjęć. Co więcej, również cena okazuje się atrakcyjna, biorąc pod uwagę porównanie HDD vs SSD. Za tą samą kwotę kupimy SSD lub HDD nawet o dwukrotnie większej pojemności.  

Dyski SSD w naszej ofercie:

Różnice między SSD a HDD wynikają także z technologii zastosowanej w tych urządzeniach. Dysk SSD działa na zasadzie pamięci flash, czyli bez wykorzystania jakichkolwiek ruchomych elementów – stąd jego angielska nazwa solid-state disc. Dzięki temu dyski SSD w porównaniu do HDD są znacznie bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie temperatury. W przypadku HDD upadek lub wstrząs może uszkodzić pamięć. Brak ruchomych części wpływa nie tylko na wytrzymałość dysku, lecz także głośność podczas pracy – dyski SSD działają znacznie ciszej od HDD, generują także mniej energii.  

Wymieniając różnice pomiędzy HDD a SSD, warto wspomnieć również o prędkości zapisywania i przetwarzania danych. Dyski HDD pracują zwykle z prędkością 200 MB/s, a prędkość zapisu dla plików niewielkich rozmiarów może być nawet niższa niż aplikacji zajmujących więcej przestrzeni na dysku. W tym przypadku porównanie obu rodzajów dysków zdecydowanie wskazuje na zalety SSD – prędkość odczytu i zapisywania danych może wynosić 550 MB/s, natomiast w przypadku najnowszych SSD nawet 3500 MB/s. W praktyce oznacza to, że SSD działają kilka razy sprawniej w porównaniu do HDD, a instalowane aplikacje zostają uruchamiane już po kilkunastu sekundach.    

Jaki dysk wybrać? Dysk SSD a HDD 

Wybór między dyskiem SSD a HDD wydaje się prosty, jednak tylko wówczas, gdy cena nie ma dużego znaczenia. Nie biorąc pod uwagę kosztów, odpowiedź na pytanie – jaki dysk jest lepszy – jednoznacznie wskazuje na SSD. Wybierając najnowszy dysk SSD o dużej pojemności, możemy liczyć na znacznie płynniejszą pracę przy laptopie lub komputerze stacjonarnym. Natomiast jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków, dysk SSD o niskiej pojemności może okazać się niewystarczający, zwłaszcza jeśli przechowujemy sporą liczbę plików, takich jak zdjęcia czy filmy. 


Na dysk SSD warto zdecydować się, jeśli zależy nam na przyspieszeniu instalowania gier, czy też skróceniu czasu potrzebnego do ładowania poszczególnych lokacji. To dobre rozwiązanie dla osób, które podczas rozrywki cenią sobie każdą sekundę. Natomiast jeśli gry traktujemy jako sporadyczną zabawę, wymiana HDD na SSD może okazać się zbędna. 

Jaki dysk do gier? SSD czy HDD?

Porównanie HDD i SSD ukazuje, jak nowsza wersja dysków twardych wpływa na sprawność laptopów i PC. Zdecydowanie warto na dysku SSD zainstalować przede wszystkim oprogramowanie. System Windows czy też Linux może wówczas działać nawet czterokrotnie szybciej, co znacznie ułatwia pracę, ładowanie aplikacji bądź zapis danych. 


Biorąc pod uwagę, że dyski SSD cechuje zwiększona prędkość w porównaniu do HDD, wiele osób uważa, że również gry będą odtwarzane w lepszej jakości. Warto jednak pamiętać, że na jakość gry wpływają także inne podzespoły komputerowe. W przypadku urządzenia do gier wymiana dysku na SSD nie zawsze jest więc opłacalna. Sam rodzaj dysku ma dla graczy nieco inne znaczenie. 

  • Płynność przetwarzania gry – w tym przypadku różnica między HDD a SSD jest niewielka, choć dla wprawionych graczy okazuje się istotna. 
  • FPS w grach – w przypadku FPS, czyli miary określającej płynność przetwarzanych i obrazowanych danych, dysk SSD ma stosunkowo niewielkie znaczenie. Wybierając dysk SSD jako nośnik gry, możemy nieznacznie przyspieszyć jej odtwarzanie, podnosząc miarę FPS o maksymalnie 7-8%, co ma największe znaczenie w przypadku dynamicznych gier, pod warunkiem, że posiadamy stosunkowo wydajny komputer. 
  • Czas potrzebny do zainstalowania gry – pod tym względem SSD wypadają znacznie lepiej w porównaniu do HDD. Gry mogą być kilkukrotnie szybciej instalowane, skraca się więc czas oczekiwania. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla miłośników gier, którzy instalują kilka tytułów jednocześnie. Również późniejsze uruchomienie gier jest znacznie szybsze.

Kompromisem między ceną a jakością jest skorzystanie z HDD i SSD jednocześnie. Dyski twarde SSD są dobrym sposobem na przyspieszenie nieco starszych urządzeń. Wiele osób decyduje się na wymianę dysku twardego na SSD. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania do instalacji oprogramowania oraz najczęściej używanych plików, a koszty możemy ograniczyć, wybierając SSD o mniejszej pojemności. Natomiast jeśli chcemy rozbudować nasze urządzenie, zyskując miejsce do przechowywania rzadziej używanych danych, możemy wybrać dyski zewnętrzne HDD z większą pamięcią.

Dyski wewnętrzne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756