Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Stream deck – co to jest?

Data dodania: 01-08-2022

Wśród osób zajmujących się transmisją na platformach takich jak Facebook, YouTube czy Twitch, coraz większą popularnością cieszy się stream deck. Co to jest i do czego służy, dowiesz się z naszego poradnika. Z pewnością jest to warty uwagi gadżet, który może znacznie ułatwić Ci streamowanie.

Czym jest stream deck?


Najprościej, urządzenie to możemy opisać jako konfigurowalny panel sterujący. Stream deck to produkt firmy Elgato – uznanego producenta akcesoriów dla osób zajmujących się streamingiem. Jego unikalną cechą jest wyposażenie w przyciski z niewielkimi wyświetlaczami LCD. W zależności od wybranej wersji, klawiszy jest od 6 do nawet 32. Dzięki temu każdy, nawet początkujący streamer, może z łatwością wybrać wariant dopasowany do swoich potrzeb – od kompaktowego mini, idealnego dla osób mobilnych po rozmiar XL, świetny dla wymagających twórców. Stream deck jest podłączany do portu USB i kompatybilny z systemami Windows 10 oraz MacOS 10.13 lub nowszymi. Nie ma więc praktycznie żadnych problemów z jego instalacją oraz konfiguracją. Dodatkowo, sprzęt ma stabilną podstawkę antypoślizgową, a kąt nachylenia jest regulowany. Dzięki temu, będziesz idealnie widział przyciski, a oprócz tego gadżet zachowuje stabilną pozycję na biurku.


Stream Deck w naszej ofercie:

Po co mi stream deck?

Skoro wiesz już, co to jest stream deck, to pewnie zastanawiasz się w jaki sposób przyda Ci się on w codziennej pracy streamera. Jak się okazuje, jest to znakomity sprzęt, który pomoże Ci wzbogacić transmisje. Wspominaliśmy już, że jest wyposażony w programowalne klawisze z niewielkimi ekranami LCD. Do każdego przycisku możesz przypisać jakąś akcję, np. uruchomienie aplikacji, wywołanie efektu specjalnego w transmisji, np. nałożenie filtra obrazu, czy nakładki promującej profile Twoich mediów społecznościowych. Możliwości jest niezwykle dużo.


Aby okiełznać stream decka, niezbędna jest aplikacja Elgato Stream deck. Po zainstalowaniu, wykrywa ona Twoje urządzenie i prezentuje je w formie graficznej. Wybierając konkretne przyciski oraz komendy, możesz je wzajemnie sobie przypisywać, tak aby wciśnięcie powodowało daną reakcję. Co ważne, polecenia dla konkretnych platform możesz grupować w folderach, dzięki czemu nie ogranicza Cię liczba dostępnych przycisków.


Teoretycznie podobne działania mogłoby wywoływać przypisanie konkretnych funkcji klawiszom klawiatury przy pomocy zewnętrznego oprogramowania. Jaką przewagę ma więc stream deck? Przede wszystkim, jest to łatwość obsługi. Instalacja nie sprawia problemów, a program jest bardzo intuicyjny. Już w standardzie otrzymujesz pakiet poleceń przygotowanych z myślą o najpopularniejszych programach, jak OBS, czy platformach typu Twitch. Wystarczy więc kilka chwil, aby zacząć zabawę. 


Jednak chyba największą zaletą jest możliwość przyporządkowania przyciskom z wyświetlaczami LCD konkretnych ikon. Możesz skorzystać z gotowych obrazów lub stworzyć je samodzielnie w programie graficznym, bądź za pomocą kreatora udostępnionego przez Elgato. Ikony mogą być również animowane. To pozwala na pełną personalizację urządzenia, a kojarząc charakterystyczne obrazy, z łatwością zapamiętasz, którą funkcję one wywołują i podczas transmisji nigdy nie dojdzie do pomyłki.

Który stream deck wybrać?


Jeśli zdecydowałeś, że stream deck to sprzęt dla Ciebie, pozostaje Ci wybór jednej z trzech podstawowych wersji, które różnią się przede wszystkim rozmiarami. Platforma sterująca Elgato Stream deck Mini, to propozycja dla osób mniej wymagających lub często podróżujących. Jeśli pracujesz w terenie i zależy Ci na niewielkich rozmiarach, to będzie ona idealnym wyborem. Do dyspozycji masz sześć przycisków z możliwością przypisania grafik, a opcja folderów pozwala zwielokrotnić tę liczbę. Panel ma wygodną podstawkę, dzięki której wszystkie szczegóły na ekranie są idealnie widoczne.


Kompromis pomiędzy liczbą przycisków, a niewielkimi rozmiarami, zapewni Ci standardowy Elgato Stream deck. Jest on dostępny w dwóch wersjach – podstawowej oraz MK.2. Różnica między nimi to przede wszystkim wymienna płytka czołowa w wariancie MK.2. Dzięki temu, możesz spersonalizować swoje urządzenie i nadać mu wyjątkowy wygląd. Oba warianty są wyposażone w podstawkę z regulacją kąta nachylenia oraz 15 programowalnych przycisków LCD.

Dla prawdziwych streamingowych wyjadaczy, przeznaczony jest Elgato Stream deck XL. Trzeba przyznać, że nazwa w pełni oddaje jego możliwości. Sprzęt jest wyposażony w aż 32 programowalne przyciski, co w połączeniu z opcją folderów daje niemal nieskończone możliwości sterowania. Z łatwością stworzysz profile dla kilkudziesięciu aplikacji. Trzeba mu także oddać, że pomimo tak dużych możliwości, sprzęt jest relatywnie kompaktowy, a jego wymiary wynoszą 182 x 110 x 34 mm. Powinien więc bez trudu zmieścić się na biurku, czy w torbie z laptopem.


Jeśli masz zawsze ręce pełne roboty, np. grasz na instrumencie lub w ulubioną grę przy pomocy gamepada, to zestaw możesz uzupełnić o Elgato Stream deck Pedal. To podest z trzema przyciskami sterowanymi nożnie. Podobnie jak w przypadku poprzedników, możesz im przypisywać wybrane akcje. Dzięki temu, nawet mając zajęte ręce szybko wywołasz różne efekty. Wszystkie warianty kontrolerów Elgato Stream deck są dostępne w sklepie Mediaexpert.pl.

Czy stream deck jest tylko dla streamerów?

Dotychczas w naszym tekście skupiliśmy się przede wszystkim na twórcach zajmujących się streamingiem. Czy to oznacza, że stream deck jest produktem, tylko dla nich? Nic bardziej mylnego. To urządzenie, które może usprawnić codzienną pracę każdej osoby, która korzysta z komputera. Szczególnie polecamy go twórcom z branży kreatywnej, którzy pracują w aplikacjach do obróbki grafiki, montażu wideo, edycji zdjęć czy tworzenia muzyki, ale także architektom projektantom i programistom. Stream deck pozwoli im umieścić na wygodnym panelu wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, z których korzystają najczęściej. Dzięki temu, będą mogli je uruchamiać błyskawicznie, jednym kliknięciem, a codzienna praca zyska na płynności.


Oprócz tego, stream deck może współpracować z aplikacjami multimedialnymi, jak np. Spotify, przeglądarka internetowa czy zapewniać skróty do funkcji systemowych. W praktyce jest to jeden z tych produktów, które nie są niezbędne, jednak gdy do nich przywykniemy, to na tyle zmienią nasze przyzwyczajenia, że trudno jest z nich zrezygnować.

Jak zrobić stream deck samemu?

Czy stream deck ma jakieś alternatywy? Oczywiście, jak już wspominaliśmy na samym początku, przy pomocy zewnętrznego oprogramowania możesz samodzielnie zmapować przyciski na klawiaturze i przypisywać im funkcje. Posłużyć do tego może np. dodatkowa klawiatura numeryczna za kilkanaście złotych. Choć takie rozwiązanie będzie tańsze, to wymaga większej wiedzy od użytkownika. Trzeba przede wszystkim znaleźć niezbędne oprogramowanie oraz stworzyć reguły dla ulubionych aplikacji. Musisz także zapamiętać, które przyciski są przypisane do określonych funkcji lub chałupniczymi metodami dorobić odpowiednie oznaczenia. Na tym polu, udogodnienia jakie oferuje stream deck są bardziej profesjonalne i należą do nich: intuicyjny interfejs oraz przede wszystkim czytelne ikony na klawiszach LCD, które możesz zmieniać w kilka chwil, jednym kliknięciem.


Alternatywę stanowią również aplikacje mobilne na smartfony i tablety, które na ekranie wyświetlają odpowiednie przyciski. Jednak niektórzy użytkownicy preferują fizyczne klawisze, ze względu na komfort obsługi. Są jednak dobrym sposobem, aby sprawdzić, czy rozwiązanie typu stream deck usprawni naszą codzienną pracę.


Czy warto kupić stream deck?

Jeśli jesteś osobą, która już jakiś czas zajmuje się streamingiem i szukasz sprzętu, który pozwoli Ci łatwo wzbogacić transmisje o dodatkowe efekty, to bez wątpienia tak. Stream deck sprawi, że wiele czynności wykonasz szybciej i znacznie pomoże Ci w prowadzeniu transmisji. W pozostałych przypadkach, powinieneś się zastanowić, jak stream deck możesz wykorzystać w swojej pracy oraz w oprogramowaniu, które użytkujesz. Cena urządzenia jest całkiem przystępna, więc warto rozważyć inwestycję w sprzęt, który sprawi, że Twoja praca będzie łatwiejsza.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756