Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

UPS do komputera – jaki zasilacz awaryjny wybrać?

 2023-08-08 

W przypadku nagłych przerw w dostawie prądu istnieje ryzyko utracenia zapisanych postępów w pracy lub awarii urządzeń. Jest na to rozwiązanie, które potrafi zapobiec nagłym problemom z elektrycznością. Podpowiadamy, jak wybrać UPS do komputera i jaką specyfikację musi mieć awaryjny zasilacz.

Czym jest zasilacz UPS do komputera i jakie jest jego zadanie?

UPS to po prostu zasilacz awaryjny do komputera. Działa niczym powerbank, który jest w stanie utrzymać pracę urządzenia przez jakiś czas od przerwy w dostawie prądu. Co więcej, sprzęt jest w stanie także regulować nieprawidłowości w napięciu prądu dostarczanego przez operatora. Zapewnienie stabilności zasilania jest bardzo ważne i zapewnia długą żywotność sprzętu, który jest wrażliwy na wahania parametrów prądu. Każdy zasilacz UPS jest wyposażony w odpowiednio zaprojektowane akumulatory, które są w stanie podtrzymać przy pracy różnego rodzaju sprzęt. Czas ten zależy w dużej mierze od mocy urządzeń, które postanawiasz wpiąć do zasilacza. Co najważniejsze, w momencie, kiedy dojdzie do przerwy w dostawie prądu, zyskasz czas na zapisanie postępów wykonywanej pracy, a następnie bezpieczne wyłączenie komputera. To bardzo istotne!

Podstawa charakterystyka techniczna zasilacza UPS

Każdy zasilacz UPS do komputera (i nie tylko) ma określoną moc. Na jej podstawie możliwe jest określenie ilości i rodzaju urządzeń, które możesz do niego podłączyć. Parametr ten podawany jest najczęściej jako jednostka VoltAmper (VA). Standardowe zasilacze UPS pozwalają na podtrzymanie urządzeń przy pracy zaledwie przez kilka minut. Dokładny czas określa producent i warto to sprawdzić. Jeśli zależy Ci na dłuższej możliwości pracy, wybierz sprzęt, który będzie wyposażony w odpowiednio pojemne baterie. Jeśli potrzebujesz zasilacza awaryjnego do skomplikowanych urządzeń, wymagających określonego kształtu napięcia wyjściowego, sprawdź oferowany parametr przez konkretne urządzenie. Oczywiście dodatkowym atutem każdego UPS będą sloty USB lub RS232, które umożliwiają zarządzanie urządzeniem.

Gdzie zastosowanie będzie miał zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny może być wykorzystywany w wielu miejscach, lecz konieczność jego zainstalowania zachodzi w kilku wypadkach. Obowiązkowo UPS powinien być stosowany w placówkach użyteczności publicznej. Mamy tu na myśli urzędy miejskie, wydziały komunikacji, placówki oświatowe lub szpitale. W tego rodzaju instytucjach gromadzone są szczególnie ważne i wrażliwe dane, na których utratę nie można sobie pozwolić. To samo dotyczy firm prywatnych, gdzie strata niektórych plików może słono kosztować. Jeśli dużo pracujesz w domu lub zajmujesz się zawodowo działalnością w sieci, także powinieneś wyposażyć się w takie urządzenie. Należy pamiętać, że UPS to nie tylko bezpieczeństwo danych, ale również zabezpieczenie chroniące przed awariami sprzętu. Zmieniające się napięcie prądu może doprowadzić do spalenia podzespołów, których naprawa lub wymiana może być wyjątkowo kosztowna i niepotrzebnie stresująca.

Co można zasilać awaryjnie dzięki UPS?

Awaryjne zasilanie możesz zapewnić wielu urządzeniom elektronicznym w Twoim domu lub firmie. Nie musi to być wyłącznie komputer. Warto sprawdzić moc każdego ze sprzętów, aby mieć pewność, że UPS będzie w stanie podtrzymać właśnie ten. Możesz podłączyć do zasilacza między innymi router, serwer, drukarkę czy monitor. Możliwe jest także zapewnienie awaryjnej pracy monitoringu lub oświetlenia. Rozwiązań jest sporo – wykorzystaj urządzenie tam, gdzie potrzebujesz.

Jaki UPS do komputera kupić?

Oczywiście musisz pamiętać, że przecież sam komputer nie załatwi sprawy. Musisz także podłączyć do zasilacza monitor i router, aby nie stracić obrazu oraz łączności z siecią. W takim wypadku, po zliczeniu orientacyjnej mocy sprzętów, potrzebujesz UPS liczącego około 500-600 VA. W przypadku komputera gamingowego zapotrzebowanie na prąd jest większe, więc i sam zasilacz awaryjny musi być mocniejszy. Warto kupić model, który jest wyposażony w filtry antyzakłóceniowe. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć sprzęt przed awarią ze względu na wahania napięcia w sieci elektrycznej. Decydując się na zakup UPS do komputera wybierz taki model, który umożliwi podtrzymanie pracy przez co najmniej 5 minut. Ze względu na przytoczone powyżej urządzenia, zasilacz powinien mieć także trzy gniazdka. Dopytaj sprzedawcę, czy UPS-em można sterować dzięki oprogramowaniu producenta.

UPS do serwera – na co zwrócić uwagę?

Serwery najczęściej są wykorzystywane w firmach i placówkach użyteczności publicznej. Gromadzone są na nich dane, których utrata wiązałaby się ze sporymi problemami. Dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpiecznej pracy serwera. Zasilacz awaryjny dedykowany do podtrzymania takiego urządzenia musi pracować w trybie sieciowym. UPS musi być zdecydowanie mocniejszy niż w przypadku wykorzystywania go do komputera domowego. W przypadku najmniej rozbudowanych systemów potrzebna jest moc minimum 1000 VA. Ważne jest także zapewnienie właściwej ilości wyjść oraz czasu podtrzymania, który pozwoli na usunięcie problemów z dostawą prądu lub bezpieczne wyłączenie serwera. UPS może także współpracować z agregatem, który jest w stanie wytworzyć energię elektryczną na wypadek dłuższej przerwy w jej dostawie. Zasilacz awaryjny współpracujący z serwerami jest o wiele bardziej skomplikowanym urządzeniem, za które na pewno trzeba zapłacić więcej, ale inwestycja ta jak najbardziej się opłaca.

Kilka słów podsumowania

Wiesz już, jak wybrać USP do konkretnego urządzenia. Znasz także parametry, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu i jakie są wskazania dla konkretnego rodzaju sprzętu domowego lub firmowego. W jakich przypadkach UPS uratuje Ci skórę?

  • Przerwy w dostawie prądu – nagła strata zasilania może skończyć się utratą postępu prowadzonych prac. Jeśli w danym momencie były prowadzone prace w edytorach tekstu lub arkuszach kalkulacyjnych, wprowadzone dane mogą nie zostać zapisane bez podtrzymania pracy przez UPS.
  • Wahania napięcia – zmiana ilości voltów prądu dostarczanego przez operatora może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów komputera. To bardzo wrażliwe urządzenia, które można zabezpieczyć przed takimi sytuacjami dzięki filtrom wbudowanym do zasilacza awaryjnego.
  • Przepięcia sieci elektrycznej – nawet krótkotrwałe przepięcia mogą doprowadzić do utraty lub uszkodzenia danych gromadzonych na dyskach. Uszkodzeniu może także ulec zasilacz komputera lub inne podzespoły, które posiadają wiele wrażliwych elementów.

Zasilacze UPS nie są szczególnie obciążające finansowo. Najprostsze urządzenia można kupić już za nieco ponad 200 złotych. Jeśli posiadasz drogocenny sprzęt lub wykorzystujesz komputer do pracy, ta inwestycja zdecydowanie się opłaca. W przypadku wykorzystywania UPS do celów biznesowych warto zdecydować się na sprzęt o potwierdzonej jakości i trwałości. Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenie będzie właściwym wyborem w Twoim przypadku, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Możesz liczyć na ich radę w sklepach stacjonarnych oraz podczas rozmowy telefonicznej, jeśli wybierasz zamówienie internetowe. Sprzęt możesz kupić z dostawą na wskazany adres lub do określonego punktu odbioru. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756