Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wymiana dysku w laptopie – o tym musisz wiedzieć!

 2023-05-01 

Wymiana dysku w laptopie jest jak najbardziej możliwa. Inwestując kilkaset złotych, możesz tchnąć w swój komputer nowe życie, ciesząc się nieposkromioną wydajnością. W poniższym poradniku dowiesz się jakiego napędu szukać i jak wygląda proces wymiany.

Twój komputer zwolnił? Wymiana dysku w laptopie jako lekarstwo

Z biegiem lat każdy sprzęt komputerowy traci na wydajności. Czasami nawet nowy sprzęt może nie spełniać Twoich oczekiwań. O ile komputery stacjonarne można w miarę swobodnie konfigurować, to w przypadku laptopów sytuacja jest bardziej skomplikowana. Inwestycją, którą na pewno warto rozważyć, jest wymiana dysku na napęd SSD. Na pewno się to opłaci, bowiem czas realizowania tych samych zadań może zostać co najmniej kilkukrotnie skrócony. Wymiana dysku w laptopie może wydawać się skomplikowana, ale jeśli przeczytasz do końca ten poradnik, wszystko stanie się jasne. Jak wymienić dysk w laptopie? To prostsze niż myślisz.

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie – korzyści

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego dysku, poznaj dokładne korzyści wynikające z wymiany napędu. Przede wszystkim możesz liczyć na o wiele szybsze uruchamianie się komputera. System operacyjny załaduje się w krótszym czasie, więc będziesz gotowy do działania zaledwie w kilkanaście sekund po zajęciu miejsca przy biurku. To samo dotyczy przenoszenia lub kopiowania danych w ramach tego samego dysku. Gry i programy także będą szybciej uruchamiać się oraz wczytywać. 


Co ciekawe, mimo lepszej wydajności, SSD pobierają mniej energii elektrycznej, co w przypadku laptopów niewątpliwie ma spore znaczenie. Jako że komputery przenośne często są transportowane, istotnym aspektem jest również trwałość. Dyski SSD są trwalsze od HDD, chociażby ze względu na brak ruchomego talerza.

Dostępne w ofercie rodzaje dysków

Aby wymiana dysku na SSD w laptopie zakończyła się sukcesem, potrzebny jest odpowiedni napęd. A przed zakupem, jak zawsze, potrzebna jest odpowiednia wiedza. Musisz zatem wiedzieć, że rozróżnia się przede wszystkim kilka rodzajów dysków SSD. Najpopularniejsze to 2.5 cala (znany również posiadaczom HDD) oraz M.2. Wybrać musisz oczywiście rodzaj pasujący do Twojego laptopa. Dysk 2.5 cala ma raczej klasyczną formę. Posiada metalową obudowę i podłącza się go za pośrednictwem interfejsu SATA


Drugi format, M.2 to już zupełnie inna konstrukcja, stworzona na potrzebny maksymalnej miniaturyzacji podzespołów. Ma ona formę karty, która podłączana jest bezpośrednio do płyty głównej. Przypomina trochę kość pamięci RAM. Początkowo dyski M.2 stosowano głównie w ultrabookach, ale dziś są najpopularniejszym formatem stosowanym w laptopach.

Interfejsy dysków SSD

Dyski SSD różnią się nie tylko formatem. Dostępne w ofercie modele odróżniają się także interfejsem, czyli rodzajem połączenia. Dysk SATA to najpopularniejszy standard, znany doskonale jeszcze z czasów, kiedy prym wiodły napędy HDD. Ten rodzaj złącza będzie odpowiedni dla osób, które nie oczekują największych prędkości. Do pracy biurowej, przeglądania multimediów i grania w prostsze tytuły, będzie wystarczającym rozwiązaniem. mSATA to miniaturowa wersja wcześniej opisanego interfejsu. Została zaprojektowana z myślą o urządzeniach przenośnych, ale obecnie jej popularność jest niewielka. 


Na chwilę obecną największym uznaniem wśród użytkowników cieszą się interfejsy PCI-Express. Jeśli interesuje Cię wymiana dysku SSD w laptopie, to polecamy skusić się właśnie na takim rodzaju podłączenia. Gwarantuje najwyższą wydajność i przepustowość danych.

Wymiana dysku w laptopie na SSD – tylko jaką pojemność wybrać?

To zależy od tego, do czego wykorzystujesz notebooka. Jeśli wymiana dysku SSD w laptopie ma po prostu usprawnić jego wydajność, nie musisz wybierać napędów o dużej przestrzeni dyskowej. Im większa pojemność, tym wyższa cena, o czym warto pamiętać. Jeśli Twój komputer służy Ci przede wszystkim do korzystania z sieci oraz pracy, wystarczy Ci dysk o pojemności 256 gigabajtów. Jeśli gromadzisz dużo zdjęć, filmów lub plików, taki napęd okaże się na pewno za mały. 


To samo dotyczy graczy, którym laptop służy przede wszystkim do dobrej rozrywki. Nowe gry mogą zajmować nawet kilkaset gigabajtów na dysku, dlatego za absolutne minimum uważany jest napęd o pojemności 1 terabajta. Dla osób, które chcą cieszyć się dużą ilością przestrzeni dyskowej dostępne są nawet modele 4 lub 8 TB. Taki zakup wiąże się jednak z większym wydatkiem. Najpopularniejsze wśród naszych Klientów dyski, kosztują w okolicach 300 złotych, będąc jednocześnie naprawdę korzystną ofertą.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756