Zdaniem eksperta
Wymiana procesora w laptopie nie tylko jest możliwa, ale także czasami po prostu niezbędna. Szczególnie wtedy, kiedy uległ on niespodziewanej awarii. Procesor możesz wymienić także na lepszy, aby cieszyć się większą wydajnością komputera przenośnego. Kiedy to możliwe i co warto wiedzieć? Dowiesz się z poniższego poradnika.
Wymiana procesora w laptopie – kiedy jest możliwa?
Laptopy wyróżniają się skomplikowaną konstrukcją. Wymusza to oferowana przez nie mobilność i możliwość pracy w dowolnych okolicznościach i miejscu. O ile w przypadku komputerów stacjonarnych możliwości konfiguracji i rozbudowy są dość duże, to właściciele laptopów nie mają aż takiej swobody, jeśli chodzi o wybór poszczególnych podzespołów. Wymiana procesora w laptopie jest możliwa, o ile nie jest on na stałe połączony z płytą główną. Niestety, wielu producentów decyduje się na taki ruch. Dlatego kupując laptopa, warto sprawdzić, czy będzie można wymienić w nim w przyszłości procesor.
Jeśli obudowę Twojego notebooka można bez problemu rozkręcić, a CPU nie jest zespolony z płytą główną – możesz dokonać wymiany. Oczywiście nie musisz robić tego samodzielnie. Usługę taką możesz zlecić lokalnemu serwisowi komputerowemu, mając jednocześnie gwarancję, że nie dojdzie do uszkodzenia lub nieprawidłowego podłączenia.
Kiedy wymiana procesora jest niezbędna?
Pierwszy przypadek jest oczywisty – uszkodzenie. Gdy już do tego doszło, naprawa procesora wydaje się konieczna. Jeśli byłeś zadowolony z dotychczasowej pracy komputera, możesz wybrać taki sam model. Oczywiście korzystając z okazji, można pokusić się o wybranie procesora o nieco lepszych parametrach, na przykład pochodzącego z nowszej serii produkcyjnej.
Procesor może uszkodzić się z wielu powodów, ale na pewno możesz przedłużyć jego życie, gwarantując odpowiedni poziom chłodzenia i wentylacji. Jeśli laptop przegrzewa się, ryzyko uszkodzenia podzespołów rośnie, warto używać podstawki chłodzącej i unikać zakrywania otworów wentylacyjnych, z których wydobywa się ciepłe powietrze.
Czy da się wymienić procesor w laptopie na lepszy? Generalnie tak, choć możliwości są w pewien sposób ograniczone. Możesz wybrać tylko pomiędzy modelami z tej samej grupy. Ma to związek z budową komputera i nie ma możliwości obejścia tego ograniczenia. Jeśli Twój laptop ma już kilka lat lub nie zapłaciłeś za niego zbyt wiele, możesz wybrać nową generację tego samego procesora i na pewno zauważysz różnicę w wydajności. Ważne jest, aby nowy CPU podłączany był za pośrednictwem tego samego gniazda. Procesor musi także pracować z podobnym napięciem, co jego poprzednik.
Jeśli powodem chęci zmiany podzespołu jest wolniejsza praca laptopa, możesz dodatkowo pokusić się o dołożenie kolejnej kości pamięci RAM. Nie zawsze będzie to możliwe, bo płyta główna musi dysponować wolnym slotem.
Jak wymienić procesor w laptopie samodzielnie?
Czy można wymienić procesor w laptopie bez zlecania tego do serwisu? Jeśli masz doświadczenie i nie boisz się majsterkowania, jak najbardziej tak. Musisz pamiętać, że każdy laptop jest inaczej zbudowany, a sama wymiana nie należy do najprostszych. Jeśli na sprzęt obowiązuje jeszcze gwarancja, nie podejmuj się samodzielnej wymiany. Skorzystaj z serwisu gwarancyjnego, który Ci przysługuje. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na własnoręczną naprawę, na pewno oprócz nowego procesora, będziesz potrzebować niezbędnych narzędzi i pasty termoprzewodzącej.
Przygotuj małe śrubokręty, w tym tak zwane torxy (wkrętaki w kształcie gwiazdek). Przygotuj stół lub biurko, aby zapewnić sobie dużo miejsca. Ważne, abyś nie pogubił żadnego elementu, bo ich miniaturowe rozmiary skomplikują późniejsze poszukiwania. Twoje dłonie mogą być naelektryzowane, więc dotknij przed pracą jakiegoś uziemionego przedmiotu lub skorzystaj z maty antystatycznej.
Pamiętaj, że układy scalone są delikatne i trzeba do nich podchodzić z odpowiednią czułością. Wiesz już mniej więcej jak wymienić procesor w laptopie. Teraz pozostaje znaleźć odpowiedni CPU.
Ile kosztuje nowy procesor?
Cena zależy oczywiście od parametrów technicznych i co za tym idzie, rodziny procesora. Najbardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale w większości laptopów instalowane są podzespoły kosztujące od 500 do maksymalnie 1000 złotych. Wyjątkiem będą oczywiście notebooki gamingowe, które są złożone z możliwie najlepszych elementów. Najważniejsze jest jednak to, że wiesz już czy można wymienić procesor w laptopie i czym należy kierować się podczas wyboru nowego podzespołu.