Poradniki Eksperta

Jedną z obecnie najpopularniejszych gier, jest Minecraft. Poradnik dla początkujących może więc przydać się wszystkim graczom, którzy zaczynają swoją przygodę z tym tytułem. Niewątpliwie gra wciąga bardzo mocno. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem, a szybciej nauczysz się rozgrywki.

Minecraft – kilka słów o grze


Minecraft jest grą o charakterze survivalowym. Dysponuje otwartym światem, w którym możesz budować i niszczyć elementy znajdujące się w wybranej lokalizacji. Gracze mogą atakować się wzajemnie, a dzięki zbieraniu surowców, mogą wytwarzać przedmioty i wznosić budowle. Pełna wersja gry pojawiła się w sprzedaży w 2011 roku. Najpierw była dostępna wyłącznie na komputery osobiste, a następnie wydano także wersje przeznaczone do zabawy na konsolach.


Gra odniosła ogromny sukces. Jest bardzo popularna, co przekłada się na ilość zabawek i gadżetów odwołujących się do produkcji. Grze przyznano kategorię PEGI 7+, a więc mogą w nią grać także młodzi użytkownicy. Dostępnych jest kilka trybów gry, a każdy z nich ma swoich zwolenników. Według danych z początku roku, w 2018 roku sprzedano aż 144 miliony egzemplarzy na całym świecie! Dziś ta liczba jest na pewno o wiele większa, bo stale rośnie także popularność Minecrafta. Rozgrywki są także bardzo chętnie transmitowane na platformach w social mediach. Tylko na Twitchu, Minecraft jest jednym z najczęściej transmitowanych tytułów.

Minecraft – poradnik dla początkujących graczy


Zanim rozpoczniesz swoją przygodę w Minecraft, powinieneś poznać elementarne podstawy. Dotyczą one mechaniki, a także podstawowych umiejętności przydatnych podczas zabawy. Zacznijmy od tego, jak stworzyć nowy świat w grze. Jak zapewne wiesz, Minecraft umożliwia zabawę w trybie pojedynczego gracza, ale także wieloosobowym. Warto skupić się na tym pierwszym, skoro poradnik jest adresowany dla osób nie znających tego tytułu. Rozgrywka wieloosobowa oferuje ciekawe doznania, ale lepiej najpierw poznać mechanikę zabawy w trybie single player. Jak zacząć?


Z menu głównego wybierz „Tryb jednoosobowy”. Następnie wybierz pozycję „Stwórz nowy świat”. Znajduje się ona w prawym, dolnym rogu. Teraz powinieneś podać nazwę Twojego świata. Oczywiście można ją później zmienić, więc jeśli nie masz dobrego pomysłu, nie skupiaj się nad tym i przejdź dalej. Kolejnym krokiem jest konieczność wybrania poziomu trudności. Najłatwiejszym jest „Pokojowy”. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą narażać się na pojawiające się zagrożenia. Chodzi między innymi o ataki potworów, ale także uczucie głodu, które doprowadza do utraty poziomów zdrowia. Możesz także zdecydować o aktywowaniu opcji „Zezwalaj na polecenia”. Jej włączenie pozwala wprowadzać komendy ułatwiające rozgrywkę. To spore ułatwienie, które przez niektórych graczy jest szeroko komentowane. Jeśli nie jesteś zdecydowany, włącz opcję, a w razie czego – nie będziesz musiał z niej przecież korzystać. To tylko zostawienie otwartej furtki na przyszłość.


Co jeszcze warto ustawić podczas definiowania nowego świata? Na ekranie konfiguracyjnym dostępnych jest jeszcze kilka opcji. Wybierz przycisk „Więcej opcji świata…”. Na ekranie pojawią się dodatkowe rozwiązania, o których możesz zdecydować. Chodzi miedzy innymi o uzupełnienie tak zwanego „ziarna świata”. Fachowo, wśród graczy, nazywane jest ono „seedem”. Chodzi o specjalny ciąg znaków, pozwalający wygenerować konkretny świat gry według dostępnego klucza. Jeśli nie wpiszesz tam żadnego kodu, gra samodzielnie wylosuje ziarno, tworząc ten świat według losowania. Jeśli zależy Ci na łatwiejszym i sprawniejszym starcie rozgrywki, powinieneś także wybrać opcję „Bonusowa skrzynia”. Przyczyni się to do udostępnienia w nowym świecie skrzyni z podstawowymi narzędziami oraz losowymi przedmiotami i blokami. To taki mały bonus, który pomoże Ci odnaleźć się w grze. Na pewno warto sobie go zapewnić w przypadku pierwszej rozgrywki. To wszystko. Teraz wystarczy wybrać polecenie „Stwórz nowy świat…”.

Za co odpowiadają poszczególne klawisze w grze?


W każdej grze zostało przygotowane odpowiednie sterowanie, które ma być odpowiedzialne za poszczególne aktywności w grze. W przypadku Minecraft jest ono całkiem intuicyjne i nie sprawi kłopotów. Oczywiście możesz także zdefiniować własne ustawienia, jeśli z jakiegoś powodu bardziej odpowiadają Ci autorskie rozwiązania. To akurat bardzo proste i nie różni się od innych produkcji.


Jak prezentuje się domyślne sterowanie w grze?

  • Poruszanie się postacią – klawisze WASD;
  • Skok – Spacja;
  • Skradanie się – lewy Shift;
  • Bieg – lewy Control;
  • Atak lub niszczenie bloków – lewy przycisk myszki (LPM);
  • Użycie przedmiotu lub umieszczenie bloku – prawy przycisk myszki (PPM);
  • Otwieranie i zamykanie ekwipunku – E;
  • Przełożenie przedmiotu do drugiej dłoni – F;
  • Upuszczenie wybranego wcześniej przedmiotu – Q;
  • Otworzenie czatu – T;
  • Wpisywanie polecenia – /;
  • Przełączenie na tryb pełnego ekranu – F11;
  • Przełączenie perspektywy kamery – F5;
  • Pauza gry i podręczne menu – ESC.

Tak prezentuje się najważniejsza klawiszologia w grze. W oknie konfiguracyjnym możesz także aktywować lub dezaktywować opcję „Auto-skoku”. Polega ona na automatycznym skakaniu przy krawędziach, które mają wysokość pojedynczego bloku. Może i opcja bywa pomocna, ale często prowadzi także do nerwów, gdyż postać samoczynnie zacznie podskakiwać, kiedy tylko znajdzie się w pobliżu jakiejś krawędzi. A nie zawsze będzie to pożądane przez gracza.

Co robić dalej? Grać, drogi graczu!

Wiesz już, jak uruchomić nową grę i jak wygląda sterowanie w Minecraft. Poradnik jednak ma na celu wprowadzić Cię jeszcze dalej. To dopiero początek przygody! Jeśli oglądałeś jakieś nagrania z gry, zauważyłeś na pewno, że do pozyskiwania surowców i budowania używane są określone narzędzia. Na początku jednak musisz je pozyskać, do czego także potrzebne są określone materiały. Potrzebować będziesz siekiery, łopaty i kilofa. Jednak najpierw musisz je wykonać! Pierwsze drzewo możesz ściąć rękoma. Potrwa to dłużej, ale jest możliwe. Jeśli już to zrobisz, przejdź do ekwipunku, gdzie będziesz mógł przerobić drewno na deski. W tym celu konieczne jest przeniesienie pnia do jednego z czterech kwadratów znajdujących się obok siebie. Z jednego pnia możesz stworzyć aż 4 bloki desek.


Z tych przedmiotów możesz utworzyć z kolei stół rzemieślniczy. Musisz jedynie ułożyć kwadrat 2 na 2 w polu wytwarzania. Kiedy położysz stworzony blok na ziemi, będziesz mógł kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy w celu wywołania specjalnego interfejsu. Służy on do tworzenia bardziej zaawansowanych przedmiotów, które będą potrzebne na dalszym etapie zabawy. Mając stół rzemieślniczy, możesz zacząć tworzyć narzędzia. Dla prostych przedmiotów receptury nie są skomplikowane. Wystarczy Ci garść patyków i jeden z bloków surowców, abyś mógł stworzyć na przykład kilof lub siekierę. Pamiętaj, że narzędzia mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najprościej jest stworzyć pierwszy sprzęt z drewna, aby następnie zdobywać kolejne surowce, produkując lepszej jakości narzędzia. Dokładne recepty na poszczególne elementy ekwipunku, znajdziesz na wielu grupach dyskusyjnych, a także videotutorialach dotyczących Minecrafta.


Na pewno nie powinieneś zapominać o piecu. Jest to sprzęt, który pozwala wytapiać rudy na sztabki, piec jedzenie, a także obrabiać poszczególne bloki surowców. To bardzo pomocne narzędzie, które powinieneś sprawić sobie w niedalekim czasie. Pamiętaj, że piec będzie pracował po dostarczeniu paliwa. Może nim być węgiel, drewno, ale także drewniane przedmioty, które nie są Ci już potrzebne.

Pozyskiwanie surowców kluczem do sukcesu

Rozgrywka w Minecraft polega na budowaniu, a do tego potrzebne są surowce. Ich wydobywanie zapewnia stały dostęp do materiału, który może służyć wznoszeniu kolejnych budowli, ale także wytwarzaniu narzędzi. Podstawowymi surowcami są kamień, drewno, żelazo i węgiel. 


Drewno, jak w życiu, pozyskasz podczas wycinki drzew. Do tego potrzebujesz siekiery, która szybko radzi sobie z cięciem. Kamień znajdziesz w ziemi, tak samo jak węgiel, czy rudę żelaza. Bardzo dobrym krokiem jest udanie się do jaskini, w której możesz wydobyć większe ilości wspominanych surowców. W takim wypadku, przyda Ci się kilof. Uważaj jednak na niskie poziomy. Możesz tam spotkać groźne potwory, które nie są przyjaźnie nastawione do gości. Pamiętaj też, ze miejsce w ekwipunku jest ograniczone.


Nie możesz zapominać o jedzeniu. Kierowana przez Ciebie postać głodnieje, a to doprowadza ją do zmęczenia, które uniemożliwia bieganie. Co gorsze, po straceniu kolejnych punktów, nie będzie możliwa regeneracja zdrowia. Jedzenie możesz zdobyć na różny sposób. Najlepiej pomyśleć o własnej hodowli. Posiadanie zagrody ze zwierzętami, pozwoli Ci na pozyskiwanie mięsa, które zapewni pożywienie. To samo dotyczy upraw. W skrzyniach możesz także znaleźć gotowe smakołyki.

Dzień i noc – dobowy cykl panujący w Minecraft

W Minecrafcie panuje określony cykl dobowy. Cała doba trwa równe 20 minut. Dzieli się na dwie równe połowy. Po 10 minut trwa dzień i noc. Zawsze wtedy, gdy zachodzi Słońce, zaczynają grasować potwory. Te z kolei mogą zrobić Ci wiele złego. O ile w przyszłości będziesz pewnie dysponował własnym domem, na początku możesz mieć problem. W takim wypadku powinieneś zapewnić sobie niewielką budowlę lub wykop, który uchroni Cię przed dostaniem się w ręce potworów. Gdy nastanie dzień, większość monstrum ulegnie zniszczeniu. 


Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z łóżka. Możesz zrobić je samodzielnie lub skorzystać z istniejącego. Znajdziesz je na pewno w jednej z pobliskich wiosek, do których możesz udać się w poszukiwaniu pożywienia lub innych niespodzianek. Zasypiając na łóżku, przewiniesz czas o noc, aby móc szybciej wrócić do zabawy. Jak na pewno zauważyłeś, cykl dobowy jest krótki. Wymusza więc presję czasu, która jest dość ciekawym zjawiskiem. Wymaga od gracza szybkich decyzji i kreatywnego myślenia. Jesteśmy przekonani, że Minecraft bardzo Ci się spodoba. W końcu grają w niego nie tylko młodzi gracze, ale także dorośli fani produkcji.

Co może przydać Ci się do gry w Minecrafta?

Zabawa w Minecrafta nie wymaga stosowania jakichś dodatkowych kontrolerów. Wystarczy Ci klawiatura i myszka. Ta jednak powinna być trwała i wygodna, bo klikania w grze jest naprawdę dużo. Jeśli często grasz w Minecraft, zapewnij sobie dobrą mysz. Jeżeli szukasz nowego modelu, powinieneś zwrócić uwagę na jego żywotność.

Dobrym przykładem jest na przykład Mad Dog GM700. W tym wypadku przełączniki OMRON gwarantują pracę do nawet 10 milionów kliknięć! To naprawdę bardzo dużo. Ponadto, maksymalna rozdzielczość myszy, to aż 8 000 DPI, a przyspieszenie wynosi nawet 20 G. Sprzęt jest bardzo dobrze wykonany i doskonale leży w dłoni. Co na pewno ucieszy graczy, mysz także doskonale wygląda.

Jak grać w Minecraft

Alternatywnym wyborem może być mysz Mad Dog GM905. To przewodowy model optyczny, którego maksymalna rozdzielczość wynosi aż 16 000 DPI. Jest ona regulowana z poziomu przycisków umieszczonych pod rolką. Przełączniki zapewniają odporność na poziomie nawet 50 milionów kliknięć! Myszka jest sprzedawana w zestawie z wymiennymi modułami. Możesz je dowolnie zmieniać, co jest dość niecodzienne. Maksymalna ilość przycisków to aż 14 guzików! Każdy z nich może mieć przypisane działanie, aby Twoja rozgrywka była jeszcze wygodniejsza. Naturalnie nie zabrakło także efektownego podświetlenia LED RGB, które robi świetne wrażenie. Polecamy ten model Twojej uwadze!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756