Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak się gra w Makao? Zasady

 2022-11-02 

Gry karciane zapewniają dużo zabawy. Można przy nich spędzić czas naprawdę miło. Jak się gra w Makao? Na czym polega rozgrywka? Ta gra karciana będzie tematem poniższego poradnika.

Makao – co to za gra?


Makao jest jedną z najpopularniejszych, towarzyskich gier karcianych. Zagrać mogą w nią już dwie osoby, a więc nie musisz zbierać dużej ekipy do zabawy. Maksymalnej ilości graczy nie określa żaden regulamin, ale zwykle zakłada się, że nie powinno ich być więcej, niż czworo, w przypadku rozgrywania tylko jednej talii kart. Jeśli więc jest Was więcej, dobierz kolejną. W pojedynczej talii są 52 karty. Na każdego gracza powinno więc przypaść ich 13. Zasady gry mogą się różnić, w zależności od regionu. Istniejących modyfikacji rozgrywki jest wiele, choć większość instrukcji jest podobna. Nie powinieneś mieć więc problemów z adaptacją ewentualnych nowości. Makao jest karcianą grą strategiczną. Nie jest jednak na tyle trudna, aby nie mogły w nią grać dzieci. To bardzo ciekawa, międzypokoleniowa zabawa.

Gry karciane w naszej ofercie:

Jak się gra w Makao? Zasady rozgrywki


Jak już wspominaliśmy, znane są różne odmiany tej gry karcianej. Wiele zasad jest jednak spójnych i szybko można nauczyć się ewentualnych zmian. Jak się gra w Makao? Przede wszystkim, Twoim celem jest wyzbycie się wszystkich kart, które trzymasz w dłoni. To nadrzędne zadanie każdego gracza. Dokonuje się tego poprzez wykładanie odpowiednich kart na stół do figury, która jest widoczna dla wszystkich. Karta leżąca na stole powinna być zwrócona ku górze. Partię rozpoczyna się od rozdania. Najlepiej będzie, jeśli przed tym talia zostanie przetasowana przez wybraną (lub wylosowaną) osobę. Każdy z graczy musi otrzymać pięć kart. Przeciwnicy nie mogą zobaczyć zestawu oponentów. Na koniec z samej góry talii wybierana jest jedna karta, którą kładzie się figurą do góry. Warunkiem jest to, że nie może być ona funkcyjna.


Gra powinna być prowadzona zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozgrywkę zaczyna osoba znajdująca się po lewej stronie rozdającego talię. Każda kolejka wymaga wyłożenia na stół kart, które pasują do tej, która leży na stosie złożonym na stole. Jeśli jednak gracze nie mają figury, którą mogą wyłożyć, konieczne jest dobranie nowej z talii. Jeśli w talii zabraknie kart, konieczne jest przetasowanie stosu znajdującego się na stole, poza tą, która jest na samej górze. Grę zwycięża ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kart. Partia może być kontynuowana, jeśli mają dla Was znaczenie kolejne miejsca na podium.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o grze w Makao?


Jeśli chodzi o wykładanie kart, to możesz jednocześnie wydać nie tylko jedną, ale także trzy lub cztery. Liczba ta może urosnąć, jeśli skorzystasz z Jokera. Należy także pamiętać, że w momencie, gdy gracz trzyma ostatnią kartę, powinien wymówić hasło „makao”. Jeśli zaś dojdzie do wyzbycia się wszystkich kart trzymanych w rękach w ramach jednego rozdania, należy użyć komendy „makao i po makale”. Jeśli nie wypowiesz pierwszego hasła, musisz dobrać kolejne pięć kart z talii. A to znacznie oddala Cię od zwycięstwa. Karty na środek dobierane są według koloru i figury. Jeśli więc na stole leży „siódemka” pik, możesz wyłożyć dowolną „siódemkę” lub pika. Nie dotyczy to jednak kart funkcyjnych, które z kolei wymuszają na graczach wyłożenie konkretnej figury.


Z kolei w przypadku dobierania kolejnych kart, jest to konieczne w momencie, gdy Twój ruch jest niemożliwy. Jednocześnie tracisz kolejkę i musisz czekać, aż gra zatoczy kolejne koło. Karty dobierane są także wtedy, gdy otrzymujesz karę. Niektóre karty funkcyjne określają, ile sztuk z talii powinieneś dobrać. W momencie, gdy figura karna zostanie przebita następną, liczba kart karnych ulega zwiększeniu. Kumulacja trwa, dopóki ktoś z graczy nie będzie musiał dobrać karty ze stosu. W takim przypadku ponosi on kartę dobierając tyle kart, ile zostało naliczonych w karze.

Które karty są funkcyjne?


Powinieneś także wiedzieć, które karty w talii są funkcyjne. W Makao każda z nich wymusza inną aktywność. Na przykład dwójki i trójki wymuszają na graczach konieczność dobrania kart w takiej liczbie, jaka widnieje na nich. Suma kary kumuluje się. Z kolei „czwórki” wymagają opuszczenia kolejki. Może być przebita następną „czwórką”. W tym wypadku suma opuszczanych kolejek także kumuluje się.


Walet jest z kolei jest wezwaniem dla pozostałych graczy. Jeśli ją wyłożysz, masz prawo wymagać od innych graczy innych, niefunkcyjnych kart. Żądanie jest aktywne całą kolejkę. Brak wydania karty z żądania skutkuje dobraniem z talii. Dama jest figurą, która może być położona na każdą kartę. Na niej także może zostać złożony dowolny numer lub kolor. W talii rozróżnia się również bitnych króli. To mocarze kier i pik. Jeśli na nie trafisz, musisz dobrać pięć kart z talii. W przypadku króla pik, kara przechodzi na gracza poprzedniego. Wykładanie obydwu króli jest niemożliwe. Karo i trefl z tej samej figury stopują karę.


Z kolei as jest jednocześnie żądaniem koloru. Karta pozwala na zmianę wiodącego koloru w grze. Dotyczy to kolejnego gracza, a możliwe jest jego przebicie z pomocą innego asa. Ostatnią kartą funkcyjną jest joker. Pozwala na przyjęcie postaci dowolnej karty. To tyle, jeśli chodzi o specjalne znaczenie elementów każdej talii.


Niefunkcyjne karty to: 5, 6, 7, 8, 9, 10, królowie karo i trefl. W ich przypadku nie dochodzi do zmiany w rozgrywce.

To chyba już wszystkie najważniejsze zasady gry w Makao. Teraz pozostaje życzyć Ci dobrej zabawy z rodziną lub przyjaciółmi! Pamiętaj, że za pomocą jednej talii kart możesz rozegrać wiele ciekawych gier. Warto znać ich co najmniej kilka, aby nie nudzić się w jesienne, długie wieczory. To świetna alternatywa dla kolejnego popołudnia przed telewizorem lub komputerem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756