Jedną z popularniejszych gier od setek lat są Warcaby. Zasady nie są tak trudne, jak w przypadku szachów. Zdecydowanie warto je poznać, aby móc zagrać z rodziną lub przyjaciółmi. Zachęcamy do lektury naszego poradnika! Po niej zasady powinny być już dla Ciebie jasne.

Historia Warcabów – to starsza gra, niż mogłeś się spodziewać!


Warcaby są grą planszową, która powstała już w XII wieku. Nie jest pewne gdzie dokładnie. Według różnych źródeł, może to być południowa Francja lub Hiszpania. Dostępnych jest wiele odmian gry i każda ma swoich zwolenników. Warcaby polskie są uznawane za pełnoprawną dyscyplinę sportową. Odmiana ta wymaga posiadania planszy ze stu polami. Natomiast najpopularniejsze szachownice rekreacyjne składają się z 64 kwadratów. Każdy gracz dysponuje w takim wypadku 12 pionkami. Gra jest ceniona jako metoda treningu myślenia strategicznego i taktycznego. Bardzo rozwija umysł i dlatego ma wielu zwolenników. W sieci można znaleźć także wersje online, gdzie możliwa jest rywalizacja z milionami graczy z całego świata.


Współczesne Warcaby, jakie znamy, wywodzą się z Egiptu. Tam rozgrywano towarzysko podobną grę, którą nazywano Senet. Choć plansza i mechanika rozgrywki mocno odbiegała od obecnej formy, można doszukać się wielu podobieństw. Między innymi takiego, że zadaniem gracza było odpowiednie przesuwanie „kamyków” po przygotowanych polach. Podobnych gier było z resztą wiele. Z czasem popularyzacji kolejnych podróży międzylądowych, wymiana kulturowa miała miejsce w coraz większej skali. Dotyczyło to także gier towarzyskich. Eksperymentowano z zasadami i modyfikowano je, aby zabawa była jeszcze bardziej emocjonująca. I tak z każdym stuleciem coraz bliżej było do wynalezienia Warcabów. Podobnie, jak w przypadku Szachów, organizowanych jest wiele turniejów, w tym Mistrzostwa Świata. Jeden z legendarnych mistrzów, swojego tytułu bronił aż przez 40 lat!

Gry planszowe w naszej ofercie:

Z czego składa się zestaw do gry w Warcaby?


Najpierw zajmijmy się tym, jak wyglądają i z czego składają się Warcaby. Zasady wynikają w dużej mierze właśnie z tego, jak skonstruowana jest szachownica. Najpopularniejsza wersja Warcabów składa się z planszy podzielonej na 64 pola oraz 24 pionków. Każdy gracz otrzymuje ich po 12. Pola na planszy są jasne i ciemne, ułożone naprzemiennie i jest ich tyle samo. Każdy kolor ma 32 pola. Ich miejsce styku tworzy linie przekątne, które nazywane są diagonalnymi. Zaś odcinek łączący dwa odcinki planszy nazywamy linią główną.


Poszczególne odmiany Warcabów mogą się różnić. Największą planszę spotkamy w przypadku wersji kanadyjskiej. Ma ona aż 144 pola! Bywa, że niektóre odmiany różnią się także sposobem rozłożenia kwadratów. W niektórych odmianach to białe pole znajduje się w lewym, dolnym rogu. W większości wersji jest to kolor czarny.

Warcaby – zasady i sposoby rozgrywki


Zasady gry w Warcaby mogą się delikatnie różnić, w zależności od wersji, ale mimo wszystko są dość proste. Choć osiągnięcie mistrzowskiego poziomu nie jest możliwe dla każdego. I warto także podkreślić, że w grę gra się tak łatwo, jak pozwala na to przeciwnik. Im bardziej doświadczony oponent, tym trudniej będzie Ci odnieść zwycięstwo. Trening czyni mistrza!


Zatem, jak grać w Warcaby? Przede wszystkim, pionkami poruszamy się wyłącznie po ciemnych (czarnych) polach. Grę rozpoczyna osoba, która ma białe figury. Celem rozgrywki jest rozbicie wszystkich pionków przeciwnika. Figurami można poruszać się wyłącznie do przodu i po przekątnej. Bardzo ważne jest to, aby zbijania pionków dokonywać wyłącznie po przekątnej, dokonując przeskoku przez oponenta. Za pomocą jednego ruchu możesz zbić więcej, aniżeli jeden pion.

Gdy pionek dojdzie do ostatniego rzędu na planszy (po stronie przeciwnika), zostaje on tak zwaną „damką”. Damki mają możliwość poruszania się o dowolną ilość pól po przekątnej. Jeśli żaden z graczy nie może zbić pionka przeciwnika, gra kończy się remisem.

Warcaby, a szachy – na czym polega różnica?


Wiesz już jak się gra w Warcaby. Teraz czas na naukę w praktyce! Zanim jednak zaczniesz swoją pierwszą partię, chcemy także wskazać Ci różnice w stosunku do Szachów, z którymi bywają mylone. Choć plansza wygląda bardzo podobnie i często w przypadku obydwu gier nazywa się ją „szachownicą”, zasady rozgrywki są zupełnie inne. Szachy wymagają o wiele większych umiejętności. Są grą, która wymaga większego skupienia i dużo cierpliwości. To nie jest zwykła, rekreacyjna zabawa. Choć Szachy są znakomitą grą i polecamy zagłębić się w jej zasady, warto rozpocząć przygodę właśnie od Warcabów. W ten sposób szybciej oswoisz się z planszą i pionkami.


W Warcabach Twoim zadaniem jest zbicie lub zablokowanie wszystkich pionków przeciwnika. W Szachach liczy się tylko jedna figura – król. Sposób bicia także różni się w obydwu przypadkach. Zasady warcabowe wymuszają na graczu konieczność zbicia pionka. Z kolei w Szachach nie ma takiego nakazu. Figury szachowe dzielą na pięć kategorii. Choć sama plansza jest identyczna, różni się sposób poruszania po polach. W Warcabach możesz poruszać się wyłącznie po ciemnych kwadratach i przekątnie. Szachowa plansza uwzględnia większą ilość pól połączonych ukośnie, pionowo i poziomo.


Obydwie gry dostarczają wielu emocji. To zdecydowanie znakomita forma rozrywki, którą polecamy, aby oderwać się od konsoli czy komputera. Gry planszowe, zwłaszcza takie jak Szachy lub Warcaby, są w stanie bardzo skutecznie trenować umysł gracza. A to bardzo ważne w każdym wieku! Warto mieć w domu kolekcję co najmniej kilku gier planszowych, w które możesz zagrać podczas długich, jesiennych wieczorów. Wspólnie spędzony czas na pewno będzie znakomitym urozmaiceniem dla kolejnego popołudnia przed komputerem lub telewizorem.

Gry planszowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756