Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Aeropress – jak go używać?

 2023-07-31 

Do urządzeń parzących kawę, dołączył na początku XXI wieku i niemal od razu stał się przebojem. Jest to urządzenie niewielkie i lekkie, które można wrzucić do plecaka, bo bardzo przydaje się na kampingach, a także podczas pieszych wędrówek. W tym urządzeniu, w niezwykle prosty sposób można zaparzyć kawę i to od razu w kubku, który dołączony jest do zestawu. Wystarczy tylko mieć ze sobą słoiczek świeżo zmielonej kawy, albo jeśli używamy urządzenia w domu, zmielić na bieżąco kawę w młynku, bo taka będzie oczywiście najlepsza. Wiecie już co to jest aeropress. Jak używać – tego urządzenia, to pytanie, które nurtuje wiele osób, a zwłaszcza te, które mają w domu ekspresy i nie do końca wiedzą, co robić z takim sprzętem. Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.

Co wchodzi w skład zestawu?

Trzeba to wiedzieć, bo od tego właśnie zależy sposób użycia aeropressu. Składa się on z kilku elementów, które w sumie, mieszczą się w… kubku z pokrywką. Kawę można przelać lub od razu bez przelewania, przecisnąć do eleganckiej filiżanki, ustawiając na niej aeropress. Urządzenie ma najczęściej pojemność 250-260 ml (mowa o klasycznych modelach, które są w sprzedaży, także w naszym sklepie). Opowiemy o elementach najważniejszych.


Najpierw zatem rodzaj cylindra (otwarty z dwóch stron), ze znajdującymi się na nim cyframi (1, 2, 3 lub 1, 2, 3, 4). Najpopularniejsze obecnie są te z trójką. Co oznaczają te cyfry? Otóż 1 oznacza jedną miarkę kawy (sypkiej) i jedno espresso. Można zatem wywnioskować, że 3 będzie oznaczała trzy miarki kawy, a co za tym idzie, trzy filiżanki espresso dopełnione wodą. Trzeba pamiętać, że espresso jest kawą dość mocną, stanowiącą podstawę innych (także mlecznych) słabszych kaw. Ważnym elementem aeropressu jest tłok (z jednej strony zamknięty kauczukowym korkiem), bo trzeba go wciskać (niezbyt mocno) w cylinder, by z porcji wsypanej i zalanej wodą kawy, „wycisnąć” aromat oraz moc. Kolej na sitko, bo przez nie wydostaje się ekstrakt kawy. Sitka mogą być bardziej lub mniej gęste, co rzutuje na smak samego naparu. Kolejny element, to papierowe filtry, a jest ich sporo (w zestawie do 350 sztuk). Nie można też pominąć mieszadła oraz wieczka kubka, gdyż zamyka ono w kubku całe urządzenie, gdy go nie używamy. Istotna jest również miarka do kawy. Jej pojemność, to 7-9 g, czyli – 1 miarka, a oznacza ona jedno espresso. Na uwagę zasługuje też mieszadło.

Aeropressy w naszej ofercie

Aeropress – jak używać?

Mówi się, że łączy on w sobie trzy urządzenia: ekspres przelewowy, frenchpress oraz z uwagi na moc naparu – ekspres ciśnieniowy. Na pewno działamy na kawę pod ciśnieniem (temu służy tłok). Do stworzenia naparu będziemy potrzebowali około 15-20 ml zmielonej kawy. Musi być ona świeżo rozdrobniona i to raczej średnio, by woda dotarła do każdej drobinki ziarna. Kolej na wspomnianą wodę, o temperaturze od 85 do 94 st. C. Przedtem dobrze jest przelać wrzątkiem papierowy filtr. Parzyć kawę można dwiema metodami, w bardzo podobny sposób.


Parzenie klasyczne


Przelany wcześniej filtr wkładamy do sitka i całość przykręcamy do tuby-cylindra. Ustawiamy cylinder na kubku, w którym będzie kawa. Wsypujemy zmieloną kawę z użyciem miarki, zależnie od tego ile chcemy: 1, 2, albo 3 miarki. Teraz wlewamy odpowiednio gorącą wodę, najpierw mniej więcej 50 ml i mieszamy, a po około 30 sekundach dopełniamy ilość. Mieszamy i czekamy 1-2 minuty, aż się zaparzy. Wkładamy tłok i przeciskamy (nie za mocno i nie za szybko przez 30-40 s), bo za jego pomocą napar trafia do kubka (filiżanki – musi być dopasowana wielkością do aeropressu). Kawa jest gotowa.


Parzenie odwrócone


W tym przypadku, zachowujemy te same proporcje kawy, wody i czasu parzenia. Nakładamy cylinder na tę część z korkiem tłoka i sypiemy kawę oraz lejemy wodę. Po zaparzeniu kawy, nakręcamy sitko z włożonym do środka przelanym filtrem, a całość ostrożnie odwracamy, po czym ustawiamy aeropress na kubku lub filiżance. Teraz naciskamy tłok i mamy kawę.


Proste w czyszczeniu


Urządzenie nie wymaga od nas nakładu sił, gdy chodzi o utrzymanie go w czystości. Po skończonej pracy, odkręcamy bowiem sitko z filtrem od cylindra (zwanego też tubą), kawowe fusy i zużyty filtr wyrzucamy do śmieci, a cylinder oraz tłok płuczemy w letniej wodzie. Potem wycieramy do sucha i składamy wszystkie części razem. Trwa to dosłownie kilka minut.

Kiedy się przydaje aeropress?

Smakosze kawy twierdzą, że kawa przygotowana w aeropressie nie ma sobie równych. Mało tego, jej moc możemy regulować, parząc mocniejszą kawę albo dolewając do kubka (filiżanki) gorącej wody, czy też mleka. Tak więc skoro już znamy odpowiedź na pytanie – aeropress – jak używać, może warto zainwestować w produkt, zwłaszcza, że kosztuje niezbyt dużo (ok. 200 zł), a w torbie, plecaku, czy szufladzie szafki kuchennej zajmuje niewiele miejsca. Oczywiście zrobią to osoby, które lubią pić kawę i to świeżą, nawet na campingu lub w namiocie, bez wychodzenia do stołówki czy kawiarni. Wrzątek można zagotować nawet nad ogniskiem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756