Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Cyrkulator a wentylator – co wybrać?

 2023-08-29 

Latem często potrzebujemy schłodzić powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, zaś zimą nieco je ogrzać. Poszukujemy urządzeń, które nam w tym pomogą. Najlepszym rozwiązaniem, jest wentylator lub cyrkulator powietrza. Te dwa urządzenia pomogą uporać się z upałem w letni dzień lub zimnem, gdy zawiedzie ogrzewanie w domu. Na pierwszy rzut oka, trudno dostrzec między nimi różnice. Jednak te dwa praktyczne sprzęty, różnią się od siebie. Aby dokonać właściwego wyboru, warto zapoznać się z charakterystyką tych urządzeń. W poniższym poradniku, znajdziesz odpowiedź na podstawowe pytania. Czym różni się wentylator od cyrkulatora? Do czego służą obydwa urządzenia? Ułatwi Ci to podjęcie decyzji w kwestii wyboru jednego z nich.

Zasada działania wentylatora i cyrkulatora

Cyrkulator a wentylator – na czym polega różnica w ich działaniu? Wentylator to urządzenie, które służy do chłodzenia pomieszczenia latem. Po jego włączeniu, odczuwamy przyjemny powiew zimnego powietrza. Jego działanie polega na jednokierunkowym ruchu wirnika, a więc powietrze chłodzone jest tylko miejscowo. Oznacza to, że pole działania tego urządzenia, jest nieco ograniczone. Natomiast cyrkulator jest alternatywą dla wentylatora i charakteryzuje się szerszym zastosowaniem. Wprawia powietrze w ruch obiegowy i równomiernie je rozprowadza po całym pomieszczeniu. Zasadniczą różnicą w porównaniu z wentylatorem jest to, że cyrkulator może być używany zarówno latem (rozprowadza chłodne powietrze), jak i zimą (rozprowadza ciepłe powietrze). Może być więc używany, do zwiększenia efektywności ogrzewania w mieszkaniach i domach. Ma uniwersalne zastosowanie i zakres jego działania jest zdecydowanie większy. Urządzenie to poprawi cyrkulację powietrza nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale przy odpowiednich parametrach, nawet w całym mieszkaniu.

Budowa i miejsce ustawienia urządzeń

Zastanawiając się nad wyborem, cyrkulator czy wentylator, warto wziąć pod uwagę tworzywo, z którego zostały wykonane urządzenia i ich rodzaj ze względu na miejsce ustawienia. Na pierwszy rzut oka, urządzenia wyglądają bardzo podobnie. Przypominają wiatraki z okrągłą czaszą, która obraca się i wprawia powietrze w ruch. Umocowane są na solidnej podstawie, która uniemożliwia przewrócenie się urządzenia. Wentylator posiada zazwyczaj obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego (czasem z elementami metalowymi). Jest lekki i łatwo go przestawiać. Ze względu na miejsce postawienia, wyróżniamy zazwyczaj wentylator biurkowy i podłogowy. Pierwszy rodzaj urządzeń jest nieco mniejszy i posiada węższy zasięg działania. 


Natomiast wentylator podłogowy, posiadający często regulację wysokości, jest zazwyczaj wyposażony w nieco większą głowicę. Większy jest również zasięg jego działania. W zależności od modelu, głowica może być ustawiona nieruchomo i wtedy urządzenie działa w jednym kierunku. Można również włączyć oscylację, a wówczas głowica będzie obracała się w prawo i lewo. Cyrkulator powietrza z kolei, wykonany jest z bardziej trwałych materiałów, jak np. metal. Specjalna budowa łopatek, zapewnia cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu. Urządzenia te najczęściej występują w wersji cyrkulatorów podłogowych, o stabilnej konstrukcji z podpórkami wykonanymi zazwyczaj z materiału nierysującego podłogi.

Przydatne funkcje zastosowane w wentylatorach i cyrkulatorach

Te praktyczne urządzenia jakimi są wentylatory i cyrkulatory, zostały wyposażone w wiele przydatnych funkcji, które znacznie zwiększają komfort ich użytkowania. W zależności od modelu, mogą posiadać kilka stopni regulacji nawiewu, np. niski, średni i wysoki. W upalny dzień można więc ustawić wysoką prędkość, by poczuć przyjemny chłód. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba uzyskania lekkiego powiewu chłodnego powietrza, można wybrać niższą prędkość. W przypadku cyrkulatorów, dotyczy to również ogrzania pomieszczenia zimą, poprzez zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.


Niezwykle przydatną funkcją jest wyłącznik czasowy (timer), który umożliwia ustawienie pracy urządzenia na określony czas. Po jego upływie, urządzenie wyłączy się samo. Zaawansowane technologicznie sprzęty, zostały wyposażone również w funkcję zdalnego sterowania. Dzięki niej, za pomocą pilota możesz swobodnie sterować urządzeniem, bez konieczności odrywania się od pracy przy biurku, czy podnoszenia z kanapy podczas odpoczynku. Wystarczy, że będziesz miał pilota w zasięgu ręki i możesz włączyć lub wyłączyć urządzenie, czy ustawić prędkość jego pracy. W niektórych sprzętach, zastosowano tryb nocny, który gwarantuje bardzo cichą pracę. Nie musisz więc obawiać się, że obudzi Cię podczas odpoczynku.


Przydatnym rozwiązaniem jest także funkcja oscylacji, która gwarantuje równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza w całym pomieszczeniu. Ponadto nowoczesne urządzenia, dla ułatwienia korzystania z nich, mają łatwo dostępny panel kontrolny z wyświetlaczem LCD. Praktycznymi rozwiązaniami mogą być również antypoślizgowe nóżki, czy specjalne rączki uławiające przeniesienie urządzenia. Wszystkie te udogodnienia pozwalają na łatwe i wygodne korzystanie z wentylatorów i cyrkulatorów powietrza.

Istotne parametry cyrkulatorów i wentylatorów

Rozpatrując aspekt cyrkulator a wentylator, warto również zwrócić uwagę na niektóre parametry tych sprzętów. Zarówno w przypadku pierwszego rodzaju urządzeń, jak i drugiego, pewne parametry są wspólne. Podstawowym niewątpliwie jest ich moc. Jeśli zależy Ci, aby wentylator lub cyrkulator był wydajny i skutecznie chłodził bądź ogrzewał pomieszczenie, warto wybrać urządzenie o większej mocy. Istotna jest również głośność pracy, podawana w decybelach (dB). Im ciszej pracuje urządzenie, tym lepiej dla domowników. Ważnym aspektem jest również prędkość pracy, która może być regulowana. Dzięki temu, łatwo dopasować tryb pracy sprzętów do potrzeb i upodobań użytkowników. 


Wybierając cyrkulator czy wentylator, należy dobrać jego rozmiary do pomieszczenia, w którym ma być postawiony. W dużym pomieszczeniu, sprawdzi się urządzenie o większych gabarytach. Natomiast w mniejszych, np. te które można postawić na stole, czy biurku. Przy wyborze tych praktycznych sprzętów, warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Odpowiednio dobrana kolorystyka i nowoczesny design, niewątpliwie będą pasowały do wielu wnętrz. Poza aspektem praktycznym, ważny jest również ten wizualny.

Różnice i podobieństwa w pigułce

Wentylator to urządzenie do chłodzenia punktowego. Natomiast cyrkulator wprawia je w ruch i równomiernie rozprowadza chłodne lub ciepłe powietrze po całym pomieszczeniu, zapewniając odpowiednią cyrkulację. Wentylator wykonany jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, zaś cyrkulator z metalu. Cyrkulatory są nieco droższe od wentylatorów i mogą służyć przez cały rok. Poza tym, wybierając jedno z tych urządzeń, warto zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry, które są wspólne (np. moc, prędkość, głośność), ale również na funkcje dodatkowe, które podnoszą komfort ich użytkowania. Cyrkulator a wentylator – który wybrać? To zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756