Zdaniem eksperta
Jest to dobry temat dla tych wszystkich, którzy lubią wypić kawę o poranku, bo ta ponoć doskonale budzi i pozwala dobrze funkcjonować. Z kolei espresso, serwowane nawet wieczorem, ale po sutej kolacji, doskonale działa na trawienie. I nie wszystkich od razu musi od razu pobudzać do działania. Wypijana, zwłaszcza w okresie „szarych poranków”, aromatyczna i mocna kawa stawia na nogi niejednego śpiocha. Sprawdza się też podczas podróży samochodem, zrobiona do termosu. Często się jednak zastanawiamy: ekspres do kawy – do zabudowy, czy wolnostojący i nie możemy się zdecydować. Dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Zanim porównamy
Nim podejmiecie decyzję, który ekspres do kawy – do zabudowy, czy wolnostojący – warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak często pijecie kawę, zależnie od tego wybierzecie ekspres z większym lub mniejszym pojemnikiem na wodę albo taki, do którego wodę wlewa się tuż przed zrobieniem naparu. Druga kwestia dotyczy liczby osób pijących kawę, bo to wskaże rodzaj urządzenia. Preferujecie kawy mleczne czy czarne – to wiąże się ze spieniaczem mleka. I jeszcze jedno, jak często przyjmujecie gości i czy częstujecie ich właśnie kawą. Weźcie też pod uwagę czy macie miejsce na blacie czy może wolicie wybrać taki ekspres, który będzie „w ścianie”.
Jakie mogą być ekspresy do zabudowy
Teraz dopiero możemy mówić o rodzajach ekspresów. Okazuje się, że te do zabudowy potrafią parzyć nie tylko kawę już zmieloną. Z powodzeniem zmielą ziarna (miewają młynki), a nawet działają na kapsułki. Można też spotkać ekspresy kolbowe w tej grupie. Większość z nich to modele ciśnieniowe, w pełni zautomatyzowane. Mają różne wielkości, standardowe wynoszą 60x60 cm, zaś kompaktowe to ok. 40x60 cm. Ich pojemniki, jeśli są wyjmowane, mogą zmieścić nawet do 3 l wody. Tego typu ekspresy są to tzw. wysokociśnieniowe, najczęściej wynosi ono 15-16 barów, wykorzystują również optymalną temperaturę – 40-90 st. C. Wyposażone są w nowoczesne panele sterowania, wystarczy użyć jednego przycisku, by wybrać kawę.
Rodzaje podłączeń, czyli jak działa
Ekspres do zabudowy może mieć pojemnik na wodę wyjmowany i wtedy wymaga napełniania albo też być podłączony hydraulicznie do ujęcia wody zimnej. Ma również pojemnik na tzw. fusy, który trzeba regularnie opróżniać. Pojemnik na mleko może być wbudowany lub wyjmowany. Dzięki zastosowaniu czujników, np. braku ziaren, zapełnionego pojemnika na fusy, czy też odpowiedzialnego za informowanie o konieczności dolania wody, urządzenie samo „mówi” o konieczności umycia lub robi to automatycznie.
Jakie kawy parzą ekspresy do zabudowy
Te modele mogą m.in. same wybierać czas mielenia ziaren, a nawet stopień zmielenia. Mają też wyświetlacze (np. LCD). Niektóre z nich wyposażone są w automatyczną regulację wysokości dozownika kawy i dostosowują jego położenie do wysokości naczynia. Ich spieniacze do mleka napowietrzają je. W zasadzie zrobią każdy rodzaj naparu.
Rodzaje ekspresów wolnostojących
A może wolnostojące „wskażą”, który ekspres do kawy – do zabudowy, czy wolnostojący wybrać? Do najbardziej popularnych nie tylko ciśnieniowych należą, zatem ekspresy:
Ekspresy ciśnieniowe wolnostojące
Wszystkie pracują w oparciu o energię elektryczną. W tej grupie mamy ekspresy: