Zdaniem eksperta
Bramy na pilota, oświetlenie w domu włączające się pod wpływem ruchu, okap sterowany gestem – wszystko to niewyobrażalne jeszcze 20 lat temu, dziś jest standardem, którego wręcz oczekujemy od sprzętu. Coraz więcej urządzeń jest skorelowanych z naszym smartfonem, który już nie tylko służy do telefonowania. Jest naszym prywatnym kalendarzem spotkań, książką adresową, bankiem i encyklopedią, którą mamy zawsze w zasięgu ręki. Jeśli przy jego pomocy możemy zrobić przelew bankowy, to czemu nie, np. kawę z ekspresu? Na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt oraz jak działa i czy warto kupić ekspres sterowany smartfonem – podpowiadamy w naszym poradniku.
W artykule znajdziesz:
1. Zalety aplikacji do sterowania ekspresem
2. Czy taki ekspres sterowany smartfonem jest inaczej zbudowany?
Zalety aplikacji do sterowania ekspresem
Przede wszystkim ekspres sterowany smartfonem przygotuje nam kawę z dowolnego miejsca, w którym będziemy znajdować się w domu. Oznacza to, że będąc jeszcze rano w łóżku, możemy przy pomocy naszego telefonu przygotować kawę, a gdy pójdziemy do kuchni, ona będzie już tam na nas czekać. Aplikacje są zwykle dedykowane i każdy producent tworzy własną, która jest skorelowana z ekspresem do kawy. Możemy przy jej pomocy, na przykład podczas większego spotkania rodzinnego, zaprogramować kolejkę kaw, a ekspres je zapamięta i przyrządzi jedną po drugiej. Nie musimy tego zapamiętywać, ani zbierać zamówień. To bardzo wygodna funkcja.
Dodatkowo w aplikacji – tak samo, jak podczas manualnego sterowania ekspresem – możemy zaprogramować swoją ulubioną kawę i mieć ją zawsze w swoim telefonie. Aplikacja daje nam możliwość zaprogramowania każdego specjału kawowego. Podczas, gdy ekspres na wyświetlaczu ma ich ograniczoną liczbę, na smartfonie możemy mieć ich nieskończenie wiele. Każdą z nich możemy dowolnie nazwać i dostosować jej parametry tak, jak oczekujemy, że będzie smakowała. Możemy dostosować stopień zmielenia kawy, jej moc, ilość wody do zaparzenia, ilość ciepłego lub spienionego mleka.
Czy taki ekspres sterowany smartfonem jest inaczej zbudowany?
Ekspres sterowany smartfonem nie różni się niczym od takiego, którym sterujemy manualnie. Jedyną różnicą jest specjalny czujnik, zazwyczaj zintegrowany moduł Bluetooth, dzięki któremu nasz telefon łączy się z ekspresem. Pomostem między sprzętem, a smartfonem jest dedykowana aplikacja. Producenci tworzą je zarówno dla smartfonów z systemem operacyjnym IOS, jak i Android. To bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika. Po zainstalowaniu aplikacji ze strony sklepu Google Play lub App Store, telefon bardzo szybko łączy się z ekspresem do kawy.
Przy kolejnym uruchomieniu oprogramowania, połączenie zostanie już nawiązane automatycznie. Co więcej, jeśli zarówno w domu, jak i w pracy mamy ten sam ekspres, możemy go obsługiwać przy pomocy tej samej aplikacji. Przygotowując kawę, po prostu otwieramy aplikację i dotykamy odpowiednią ikonę. Kolejne czynności wykonywane są przez ekspres. W praktyce, gdy na przykład chcemy przygotować latte macchiato, dotykamy tę ikonę na aplikacji, a następnie ekspres mieli kawę, spienia mleko i przygotowuje nam kawowy specjał.
Inne funkcje aplikacji
Możliwości aplikacji nie kończą się tylko na przygotowywaniu kawowych rarytasów. Dostaniemy wraz z nią pełen wgląd do naszego sprzętu. Dzięki niej możemy sprawdzić, kiedy wyczyścić ekspres lub kiedy go odkamienić. Urządzenia wyposażone w dedykowany filtr wody, również wymagają okresowych przeglądów i jego wymiany na nowy. Aplikacja na telefon jest podręczną instrukcją obsługi. Na ekranie wyświetli nam się, czy i gdzie należy dolać wody, wysypać fusy lub opróżnić tackę ociekową. Jeśli zabraknie ziaren kawy, również nas o tym poinformuje.
Bardziej rozbudowane aplikacje, wyposażone są w specjalny licznik, w którym zapisywana jest pełna historia ekspresu. Zarówno ta, która liczy przygotowane kawy z podziałem na ich rodzaje, jak i ta, która zapisuje okresową pielęgnację. Aplikacja daje nam również dostęp do innych statystyk. W zależności od modelu ekspresu, czy też producenta, mogą być nimi na przykład wskaźniki zużycia energii i wody. Równie ważną funkcją, jest możliwość regulacji ustawień, takich jak na przykład stopień zmielenia kawy, ilość wody zużytej do poszczególnych specjałów, ilość spienionego mleka, czy też temperatura zaparzania. Wszystkie te parametry będą miały wpływ zarówno na finalny smak w filiżance, jak i zużycie wody i prądu. Możemy też zaprogramować ekspres, aby samodzielnie wyłączył się po określonym czasie, od przygotowania ostatniego napoju.
Ważnym z ustawianych parametrów, z punktu widzenia sprawności działania, jest częstotliwość płukania i czyszczenia dyszy mleka. Wielu producentów programuje w aplikacji dodatkowo proste czynności serwisowe. Może się zdarzyć tak, że nasz ekspres sterowany smartfonem z jakiegoś powodu nie przyrządzi nam kawy, będzie wydawał dziwne dźwięki lub pojawi się nieznany nam komunikat na wyświetlaczu. Wtedy z pomocą przyjdzie aplikacja, która przeprowadzi nas, krok po kroku, przez kolejne czynności diagnostyczne. Dzięki tej przydatnej funkcjonalności, możemy uniknąć kosztownej wizyty w punkcie serwisowym.