Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa kawiarka? Zalety kawiarki w domu

 2023-05-01 

Kawiarka to niewielki czajniczek do parzenia kawy, którego zalety docenią fani wyrazistego, aromatycznego napoju. Makinetka, moka, kupres czy kafetierka – pod tymi wszystkimi nazwami spotkać można właśnie ten jeden sprzęt, którego historia liczy sobie już blisko sto lat. Parzenie kawy w kawiarce jest wyjątkowo proste, a kawa zaparzona taką metodą, ma oryginalny smak i aromat. Nic dziwnego, że wielbiciele małej czarnej chętnie po makinetkę sięgają. Jak działa kawiarka, jak jest zbudowana i jak przyrządzić w niej wyśmienitą kawę? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

Budowa i działanie kawiarki

Każda kawiarka, niezależnie od tego, czy jest to model tradycyjny, przeznaczony do stawiania na gazie, czy też urządzenie elektryczne, zawsze składa się z trzech głównych elementów. Są to zbiornik na wodę, znajdujący się na dole, na który nakładane jest sitko na mieloną kawę oraz specjalny czajniczek, w którym zbiera się kawa. Jak działa kawiarka? Sprzęt ten wykorzystuje prawa fizyki: podgrzewana woda zamienia się w parę, w efekcie czego w podstawie wytwarza się wysokie ciśnienie. Sprawia ono, że para przeciska się przez zmieloną, ubitą kawę, znajdującą się w sitku, a następnie – trafiając na górę – skrapla się i spływa po ściankach czajniczka. Takie parzenie sprawia, że zaparzona kawa zyskuje niepowtarzalny smak i aromat. Co ważne, ciśnienie pary, które przechodzi przez kawę, wynieść może nawet 2 bary, co sprawia, że kawy z kawiarki w żaden sposób nie można porównywać, do tzw. kaw „po turecku” – czyli po prostu zmielonych ziaren zalanych wrzątkiem. Warto mieć na uwadze, iż o smaku i intensywności kawy w dużej mierze decydują substancje oleiste zawarte w ziarnach. Aby je w pełni wydobyć, potrzebne jest ciśnienie. Stąd właśnie, kawa zaparzana nigdy nie będzie miała tak intensywnego, głębokiego smaku, jaki można uzyskać właśnie dzięki kawiarce.


Kawę zaparzoną w kawiarce można od razu rozlać do filiżanek. Nie wymaga już żadnych zabiegów. Należy jednak pamiętać, że napój z kawiarki ma bardzo wysoką temperaturę, zdecydowanie wyższą, niż w przypadku kaw z ekspresu. Tak naprawdę, parzenie kawy nie powinno się odbywać z wykorzystaniem wrzątku. Zbyt wysoka temperatura, dosłownie niszczy wiele związków smakowych i zapachowych, jakie się w kawie znajdują. Choć wiele zależy także od mieszanki ziaren jakie zaparzamy, to jednak charakterystyczny smak kawy z kawiarki, to zawsze pewna nuta „przepalenia”.

Kawiarka tradycyjna czy elektryczna?

Wiesz już jak działa kawiarka, jakie urządzenie jednak wybrać? W sklepach spotkać można wiele różnych kawiarek. Najpopularniejszym typem są nadal te do ustawiania na gazie. Sympatią cieszą się także modele na płyty indukcyjne. Stosunkowo nową grupą są kawiarki elektryczne, które właściwie nie różnią się wyglądem od ich starszych koleżanek.


Wiemy już, jak działa kawiarka oraz że każdy typ kawiarki wykorzystuje dokładnie taką samą zasadę działania. Można więc przyjąć, że to, jaki z modeli wybierzemy: czy tradycyjny, czy elektryczny, jest kwestią naszych preferencji i tego, z jakiego źródła ciepła wolimy korzystać. Zdecydowana większość modeli przeznaczona jest do użytkowania na płycie gazowej, jednak coraz więcej jest modeli nadających się na płytę indukcyjną. Kawiarki elektryczne z kolei są stosunkowo nowe. Działają po podłączeniu do gniazdka – podobnie jak czajniki elektryczne.

Wszystkie kawiarki, niezależnie od typu, wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Ze względu na wysokie ciśnienie, muszą to być materiały odznaczające się dużą wytrzymałością. Należy pamiętać, że większość kawiarek nie jest przeznaczona do mycia w zmywarkach, a producenci często zalecają także podczas mycia unikanie detergentów, które mogą uszkadzać powłoki materiałów, a to z kolei może wpływać na posmak przyrządzanej kawy.

Wady i zalety kawiarki

Kawiarka jest sprzętem niewielkim, łatwym w przechowywaniu i prostym w obsłudze. Smak kawy, którą w niej można zaparzyć, bardziej przypomina smak napoju z ekspresu i ma więcej aromatu, niż kawa zaparzana wrzątkiem z czajnika. Zaparzenie kawy w kupresie nie wymaga zbyt dużego zaangażowania. Poza tymi zaletami, niewątpliwie ważna jest także cena kawiarek, która w większości jest bardzo przystępna. Do tego wielość modeli sprawia, że każdy wielbiciel kawy znajdzie coś dla siebie. Jest to świetna alternatywa dla droższych ekspresów ciśnieniowych.


Jak każdy sprzęt, także i kawiarka ma swoje wady. Zdaniem niektórych użytkowników, kawa z kawiarki ma nieco przepalony lub metaliczny posmak. Jednak głównymi wadami kawiarek są te związane z ich czyszczeniem i konserwacją. Jedną z nich jest konieczność ręcznego mycia. Większość modeli nie może być bowiem myta w zmywarce. Co więcej, producenci zalecają rezygnację z detergentów myjących oraz nie polecają często skręcania urządzenia po myciu. Powinno ono dokładnie wyschnąć. Choć nowoczesne kawiarki wyposażone są w zawory bezpieczeństwa, to jednak nie powinno się pozostawiać ich bez nadzoru i należy zdjąć je ze źródła ciepła od razu, kiedy woda zaczyna bulgotać.


W zakresie konserwacji, kawiarki wymagają sporo uwagi. Przy używaniu sprzętu 1-2 razy dziennie, należy regularnie, przynajmniej raz w roku, wymieniać uszczelkę. Z kolei sitka mają tendencje do zapychania się i również wymagają wymiany co pewien czas. Wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami dla użytkownika. Mimo to, kawiarki mają wielu wiernych fanów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756