Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa klimatyzacja? Poznaj zasadę działania

Data dodania: 28-07-2023

Wiele jest sposobów chłodzenia pomieszczeń domowych w gorące, letnie dni. Jednym z nich, jest użycie wentylatora czy klimatora. Najskuteczniejsza jest klimatyzacja, która utrzymuje temperaturę w optymalnym stopniu do wypoczynku i pracy. Do zastosowań domowych, polecamy dwa rozwiązania: klimatyzator przenośny i zestaw typu Split, montowany na stałe w mieszkaniu, a składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (naściennej). W poradniku wyjaśniamy, jak działa klimatyzacja w domu oraz jakie są zalety i różnice obu rozwiązań.

Jak działa klimatyzacja Split i przenośna?

W klimatyzatorach Split, jak i przenośnych zasada działania jest podobna. Różnią się one głównie konstrukcją. Sposób funkcjonowania podobny jest do pracy lodówki. Gdy otworzymy jej drzwi, to odczuwamy zimno. Wystarczy zatem wstawić wentylator i zimne powietrze skierować do pokoju. Jednocześnie z tyłu lodówki znajduje się kratka, która odprowadza ciepło z jej komory. Jeśli dodamy do niej wentylator i rurę zamontowaną w oknie, to odprowadzimy ciepło poza pokój. Tak obrazowo można przedstawić działanie klimatyzatora. W prawdziwym klimatyzatorze, odpowiednikiem zamrażalnika jest parownik, chłodzący powietrze i oddający je do pomieszczenia, a czarna kratka jest skraplaczem.

Jak obsługiwać klimatyzator przenośny?

W klimatyzatorze przenośnym wszystkie podzespoły takie jak: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny i wentylator, znajdują się w jednej obudowie. Wystarczy podłączyć go do prądu i dołączyć rurę odprowadzającą gorące powietrze przez okno. Na panelu lub za pomocą pilota, ustawiamy żądaną temperaturę chłodzenia. Procesowi temu, towarzyszy skraplanie się wody, która gromadzona jest w zbiorniku, wewnątrz obudowy. Gdy jest on napełniony, należy go opróżnić. Klimatyzator przenośny jest urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż może pracować dodatkowo jako wentylator, a wybrane modele, posiadają osuszacz powietrza i funkcję grzania.


Istotnym ograniczeniem jego użytkowania, jest konieczność zastosowania rury, którą należy zamontować w oknie. W tym celu, do uszczelnia okna oferowane są specjalne akcesoria, aby gorące powietrze nie dostawało się do pomieszczenia. Mimo, że jest to urządzenie ciężkie, do transportu ma kółka i uchwyt. Jest też stosunkowo głośne, szczególnie wtedy, gdy zależy nam szybkim schłodzeniu pomieszczeniu. Prawdziwy komfort chłodzenia zapewni zestaw typu Split, ale to już większa inwestycja.

Klimatyzatory przenośne w naszej ofercie:

Jaka działa klimatyzacja w domu?

Drugim najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest klimatyzator typu Split, który składa się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość instalowania jednostki wewnętrznej w kilku pokojach (wersja multi Split). Jak działa klimatyzacja tego rodzaju? W klimatyzatorach ściennych typu Split, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny oraz wentylator są umieszczone w jednostce zewnętrznej.

jak działa klimatyzacja

Sprężarka i wentylator są źródłem największego hałasu. Między innymi z tego względu, jak i z powodu dużych wymiarów, urządzenia umieszczane są na zewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, np. na balkonie czy na ścianie budynku. W pomieszczeniu pozostaje jedynie niewielka jednostka wewnętrzna, zawierająca parownik i wentylator, który wymusza przepływ schłodzonego powietrza. Urządzenia są połączone rurkami, w których krąży czynnik chłodzący. Są one schowane w ścianie. Obie jednostki wymagają do swojej pracy zasilania energią elektryczną.

Klimatyzatory ścienne w naszej ofercie:

Zasada działania klimatyzacji w pomieszczeniu

Aby zrozumieć, jak działa klimatyzacja, warto wiedzieć, że sercem klimatyzatora jest sprężarka i zawór rozprężny, służące do sprężania i rozprężania czynnika chłodniczego w urządzeniach chłodniczych. Czynnik chłodniczy krążący w instalacji chłodniczej, pod wpływem temperatury i ciśnienia, zamienia stan skupienia z gazowego na ciekły. Dzięki temu, odbiera ciepło z parownika jednostki wewnętrznej i kieruje je do jednostki zewnętrznej. Powietrze przepływające przez skraplacz ulega schłodzeniu, w wyniku czego część pary wodnej w nim zawartej, ulega kondensacji, czyli skropleniu. Woda jest odprowadzana na zewnątrz za pomocą rurki.


Wentylator w jednostce wewnętrznej, reguluje obieg powietrza w pomieszczeniu, kierując gorące powietrze na parownik, gdzie jest ochładzane przez oddawanie ciepła czynnikowi chłodniczemu. Na koniec, strumień schłodzonego powietrza jest kierowany do pokoju. Możesz regulować szybkość strumienia, jeżeli chcesz w krótkim czasie schłodzić pokój. Najbardziej komfortowym zakresem temperatur jest 21-25 stopni Celsjusza. W lepszych klimatyzatorach możesz kierować zimne powietrze w określone miejsce za pomocą żaluzji wbudowanych w obudowę. W trybie Sleep, głośność pracy klimatyzatora jest ograniczona do poziomu umożliwiającego komfortowe spanie.

jak działa klimatyzacja

Gdzie zainstalować klimatyzator?

W pokoju ważny jest też sposób mocowania jednostki wewnętrznej. Najlepiej usytuować ją pod sufitem. Wtedy schłodzone powietrze opadając, miesza się z ciepłym, zmniejszając temperaturę w pokoju. Należy wybierać takie miejsce, które pozwoli uniknąć bezpośredniego nadmuchu na domowników, szczególnie w sypialni, co może powodować przeziębienie u wrażliwych osób. Warunkiem skutecznego chłodzenia, są pozamykane okna w pokoju. Do obsługi klimatyzatora konieczny jest pilot lub aplikacja na smartfonie.

Jak używać klimatyzacji w domu?

Wiesz już, jak działa klimatyzacja. Tylko czy na pewno dobrze z niej korzystasz? Z pozoru sprawa wydaje się prosta. Jest jednak kilka ważnych kwestii, które należy uwzględnić podczas korzystania z kojącej klimatyzacji. Na pewno jako błąd, należy uznać ustawianie zbyt niskiej temperatury pomieszczenia w sezonie letnim. Bardzo często użytkownicy wybierają chłodzenie na poziomie nawet 17-18 stopni Celsjusza, co jest błędem. W pozostałych porach roku, optymalna temperatura mieści się zazwyczaj w przedziale od 20 do 23 stopni Celsjusza. Polecamy celować właśnie w ten pułap, aby nie doszło do przeziębienia, a także klimatyzacja nie zaczęła pracować mniej intensywnie, co ma znaczenie także ze względu na zużycie energii elektrycznej. To samo dotyczy chęci przyspieszenia schłodzenia pomieszczenia, ustawiając zbyt niską temperaturę. To działanie po prostu nie ma sensu.

Jak działa klimatyzator?

Bardzo stabilnie, zatem nie zmieniaj ustawień klimatyzacji zbyt często. Oczywiście możesz dokonywać konfiguracji pracy urządzenia, ale nie rób tego co chwilę. W ten sposób klimatyzator przestaje pracować wydajnie, a temperatura waha się, zamiast być stała. Jeśli posiadasz klimatyzację pozwalającą na ustawienie harmonogramu pracy, ustawiaj działanie tak, aby chłodzenie rozpoczęło się kilka dłuższych chwil przed Twoim przyjściem do domu. W ten sposób, zapewnisz sobie kojący chłód, bez potrzeby szybkiego schładzania temperatury. Nie możesz także lekceważyć potrzeby serwisowania klimatyzacji. Musi być ona czyszczona i odgrzybiana, aby nie doskwierać domownikom. W klimatyzacji może zalegać wiele szkodliwych substancji, które niestety mogą powodować infekcje dróg oddechowych. Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się co najmniej raz w roku, aby mieć pewność, że wszystko z nią w porządku.

Właściwa instalacja to podstawa

Podczas instalacji klimatyzatora, zwróć uwagę na odprowadzanie skroplin. Kiedy klimatyzacja pracuje, skraplana ciecz jest wydalana na zewnątrz. Idealne rozwiązanie polega na odprowadzaniu jej do kanalizacji. Jeśli to niemożliwe, możesz poprowadzić rurkę, która będzie wkopana do ziemi. To estetyczne rozwiązanie, które sprawia, że ciecz nie cieknie po ścianie i nie robi plam na chodniku lub innej powierzchni. Dobry instalator sam zwróci Ci na to uwagę, oferując właściwe rozwiązanie. Możesz go o to dopytać samodzielnie, jeśli informacja na ten temat Ci umknęła.


Obecnie coraz więcej klimatyzacji oferuje możliwość sterowania pracą z poziomu aplikacji mobilnej. Zdecydowanie warto korzystać z tej funkcji, aby mieć podgląd na status urządzenia. Choć w zestawie przeważnie znajduje się także pilot, obsługa z pomocą smartfona wydaje się prostsza i bardziej praktyczna. Dzięki podłączeniu klimatyzacji do sieci Wi-Fi, możliwe jest także sterowanie sprzętem wtedy, gdy jesteś poza domem. Rozwiązania stworzone w duchu smart home są coraz bardziej cenione, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Wiesz już, jak działa klimatyzacja w domu, zatem wybór dotyczący jej zakupu, należy do Ciebie.

Klimatyzatory przenośne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756