Zdaniem eksperta

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Data dodania: 01-05-2023

Zapowietrzenie grzejników to problem, z którym często spotykamy się w swoich domach i mieszkaniach. Nawet mając najbardziej szczelną instalację grzewczą, możemy być pewni, że odpowietrzanie kaloryferów prędzej czy później będzie konieczne. Jeśli jeszcze tego nie robiłeś i nie wiesz, jak odpowietrzyć grzejnik, kiedy to zrobić i dlaczego grzejniki się zapowietrzają, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim dokładne informacje o tym, jak odpowietrzyć kaloryfer skutecznie i bez niespodzianek.

Dlaczego trzeba odpowietrzać kaloryfery?

Nikomu prawdopodobnie nie trzeba tłumaczyć, dlaczego odpowietrzanie grzejników jest konieczne. Jednym z powodów, jest mało wydajna praca. Każdy z nas chyba spotkał się z sytuacją, w której kaloryfer był odkręcony do maksimum, a jednocześnie był nierównomiernie rozgrzany i w wielu miejscach ledwo ciepły lub wręcz chłodny. To zdecydowanie wskazuje na zapowietrzenie. Nie trzeba dodawać przy tym, że kaloryfer, który pracuje w ten sposób, zużywa ciepło, jednak w mało efektywny sposób ogrzewa pomieszczenie. Co za tym idzie – wydajemy pieniądze na ogrzewanie, które nie działa. Wydajność i ekonomia, to nie jedyne powody, do odpowietrzenia grzejnika.


Kaloryfery należy odpowietrzać także ze względu na ich możliwe uszkodzenia – jeśli nie od razu, to po pewnym czasie nieuniknione. Wszystko przez to, że żelazo wchodzi w reakcję ze składnikiem powietrza – tlenem – co prowadzi do powolnej korozji, a ta może prowadzić do zniszczeń, które wymagać będą kosztownych napraw.


Innym ważnym powodem, by odpowietrzać kaloryfery, jest nasz osobisty komfort. Nie chodzi jedynie o świadomość efektywności energetycznej, czy względy ekonomiczne, ale głośną pracę zapowietrzonych grzejników. Bulgotanie, stukanie czy świszczenie, to typowe odgłosy zapowietrzonych kaloryferów, które mogą być – szczególnie nocą – dość uciążliwe.


Jak zatem widzisz, odpowietrzanie pomoże Ci nie tylko utrzymać prawidłową temperaturę w pomieszczeniach, ale także umożliwi utrzymanie kaloryferów w odpowiednim stanie i dzięki temu, przyczyni się do ekonomicznego gospodarowania zasobami ciepła.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? – rozpoznanie i przygotowanie

Jeśli wykorzystujemy standardowe grzejniki, co jakiś czas może pojawić się konieczność, aby odpowietrzyć kaloryfery. Wykonanie tej czynności jest konieczny, kiedy wyczujemy, że są wychłodzone, a ze środka wydobywa się bulgotanie. Przyczyną zapowietrzania kaloryferów jest nieprawidłowe napełnienie instalacji wodą, która pełna jest pęcherzyków powietrza finalnie zapełniających przestrzeń grzejników. Inną przyczyną mogą być nieszczelne rury. Jeśli nasze grzejniki mają w sobie za dużo powietrza i nie umożliwiają odpowiedniego ogrzewania pomieszczenia, konieczne jest odpowietrzanie kaloryfera. Procedurę powinniśmy przeprowadzać na zupełnie wystudzonym grzejniku. W innym przypadku proces będzie mniej efektywny. Odpowietrzanie kaloryfera wymaga od nas przygotowania śrubokręta lub odpowiedniego kluczyka, który powinien być udostępniony po zamontowaniu grzejników. Jeśli mamy zawory ręczne, wystarczy przygotować miseczkę lub wiaderko, aby spłynęła do nich woda.

Grzejniki w naszej ofercie:

Jak odpowietrzyć grzejnik? To nie takie trudne!

Wiemy, że odpowietrzanie grzejników jest konieczne, jednak dobra wiadomość jest taka, że zwykle nie jest to czynność trudna – o ile oczywiście przeprowadzimy ją we właściwy sposób. Jeśli mamy nowszą instalację, wyposażoną w grzejniki nowego typu, to najczęściej kaloryfery te wyposażone są w odpowietrznik, który ułatwia cały zabieg. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, w przypadku grzejników żeliwnych, które zazwyczaj nie są wyposażone w odpowietrznik. Jak odpowietrzyć grzejnik, by zrobić to dobrze?

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego. Metoda krok po kroku

Zacznijmy od nowszego typu kaloryferów – aluminiowych. Są one częściej spotykane w nowym budownictwie ze względu na ich lekkość, walory estetyczne, a przede wszystkim szybkość nagrzewania się. Często spotykanym modelem kaloryfera aluminiowego jest model płytowy, czyli taki, w którym gorąca woda lub para przepływa przez spiralę i nagrzewa płyty, stanowiące obudowę całego kaloryfera. Rozróżniamy dwa typy kaloryferów aluminiowych: z odpowietrznikiem lub bez. Ten pierwszy jest bardzo łatwy do odpowietrzenia, przy czym wyróżniamy odpowietrzniki automatyczne oraz ręczne. Oto czynności, które musisz wykonać w przypadku kaloryfera z odpowietrznikiem ręcznym:

  • Przygotuj miskę i podstaw ją pod termostat. Być może przyda się także ściereczka do wytarcia wody, jeśli rozchlapie się ona na boki.
  • Przekręć termostat na zero.
  • Zawór grzejnika umieść w pozycji na dół.
  • Znajdź śrubę w białym kołnierzu i za pomocą kluczyka do odpowietrzania, przekręć ją aż do momentu, gdy usłyszysz syk. To znak, że z kaloryfera zaczęło schodzić powietrze.
  • W tej pozycji trzymaj śrubę aż do momentu, kiedy zacznie lecieć woda. Wtedy dokręć śrubę.

Jeśli kaloryfer ma odpowietrznik automatyczny, to masz szczęście i nie musisz robić nic, bo kaloryfer za pomocą specjalnego mechanizmu robi to za Ciebie.


Jeżeli grzejnik nie ma odpowietrznika, oznacza to, że musisz użyć do odpowietrzania dwóch płaskich kluczy. Postępuj w następujący sposób:

  • Przygotuj miskę i postaw ją pod kaloryfer.
  • Zakręć termostat lub zawór zasilający, by woda nie dopływała do grzejnika, bo to może skończyć się zalaniem podłogi.
  • Odkręć śrubunek (zwykle znajduje się na rurze, doprowadzającej gorącą wodę) do momentu, aż usłyszysz syk. Odkręcaj delikatnie, by nie zrobić tego za bardzo. W przeciwnym razie, woda pod ciśnieniem może zalać podłogę i rozbryznąć się na ściany i meble, pozostawiając na nich trudne do usunięcia plamy. Kiedy powietrze wypłynie, dokręć śrubunek z powrotem.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Grzejniki żeliwne, co do zasady odpowietrzamy zgodnie z metodą, jaką stosujemy w przypadku kaloryferów aluminiowych, w których nie ma odpowietrznika. Musisz zatem użyć płaskiego klucza, by odkręcić śrubunek. Wykonaj następujące kroki:

  • Przygotuj miskę i postaw ją pod kaloryfer.
  • Zakręć termostat, by uniknąć zalania podłogi.
  • Delikatnie odkręć śrubunek do momentu, aż usłyszysz syk. Zwróć uwagę na to, by nie odkręcić zbyt mocno, bo brudna woda z kaloryfera może rozbryznąć się wokół. Kiedy powietrze wypłynie, dokręć śrubunek z powrotem.

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego

Niekiedy wydaje się, że odpowietrzanie kaloryfera łazienkowego może być nieco bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, ze często grzejniki te często odznaczają się nietypowym wyglądem, mającym poprawiać estetykę pomieszczenia i nie wiemy wtedy, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy. Ich kształty są na tyle zróżnicowane, że nie mając doświadczenia, możemy obawiać się, że także odpowietrzanie będzie trudniejsze. Jednak wcale tak nie jest, bo jego budowa nie różni się od pozostałych kaloryferów aluminiowych. Aby go odpowietrzyć, stosuj tę samą metodę, jaką opisaliśmy powyżej w odniesieniu do aluminiowych grzejników z odpowietrznikiem.


Jeśli masz w łazience grzejnik drabinkowy, to znajdziesz na nim ręczny zawór odprowadzający. Niestety, zawór umieszczony jest na górze, przez co woda – jeśli wypłynie – nie spłynie na dół, tak jak w przypadku innych kaloryferów. Zamiast podstawiania miski tuż przy otworze, trzymaj grubą szmatkę, która wchłonie wyciekającą wodę.

O czym należy pamiętać po odpowietrzeniu kaloryfera

Choć odpowietrzanie kaloryferów nie jest niczym trudnym i skomplikowanym, o czym pewnie już przekonałeś się z powyższej części poradnika, to jednak każdorazowo po zakończeniu procesu, należy poobserwować odpowietrznik, by sprawdzić, czy nie przecieka. To oznaczałoby, że jest uszkodzony. Dlatego kiedy już zakończysz odpowietrzanie, dobrze wytrzyj odpowietrznik i najlepiej na wszelki wypadek pozostaw miskę. Jeśli zauważysz, że wypływa woda, wówczas konieczna może być wymiana odpowietrznika na nowy.


To ważne, by po odpowietrzaniu sprawdzić, czy Twoje działania przyniosły zamierzony skutek, a kaloryfer nagrzewa się równomiernie. W przeciwnym razie może okazać się, że instalacja uległa zapowietrzeniu w innym miejscu – na przykład w rurach. Wtedy poradzenie sobie z problemem, może nie być już tak proste, dlatego warto zasięgnąć fachowej porady lub po prostu wezwać specjalistę. Zanim to zrobisz, upewnij się – jeśli odpowietrzasz instalację w domu jednorodzinnym – że przyczyną nieprawidłowego nagrzewania się kaloryferów, nie jest spadek ciśnienia w obiegu, do którego mogło dojść w trakcie odpowietrzania. Jeśli tak, należy uzupełnić wodę w instalacji grzewczej.

Jak ułatwić sobie odpowietrzanie?

Aby odpowietrzanie kaloryferów było prostsze, warto przeprowadzać je regularnie, by nie doprowadzać do zbyt dużego zapowietrzenia. Tak naprawdę wystarczy to zrobić kilka razy, by już stać się ekspertem w tej dziedzinie. Warto jednak pamiętać o tym, że zanim przystąpimy do procesu, należy przygotować sobie wszystkie przedmioty, które będą nam do tego potrzebne, takie jak klucze, kombinerki, czy miska oraz chłonna ściereczka – najlepiej taka, której nie obawiamy się „poświęcić” w przypadku pobrudzenia. W ten sposób, na przykład w razie wycieku wody, unikniemy nieprzewidzianych sytuacji, zniszczenia mebli, czy po prostu stresu i pośpiechu.

Jak często należy odpowietrzać grzejniki i kiedy to robić?

Odpowietrzanie kaloryferów nie jest trudne ani czasochłonne – zajmuje najwyżej kilkanaście minut, co przede wszystkim związane jest z typem grzejnika. Warto jednak pamiętać o tym, żeby przeprowadzać tę czynność regularnie. Nie chodzi zatem o to, by doprowadzać instalacje grzewczą do zapowietrzenia przez zaniechanie działań i reagowanie dopiero wtedy, gdy zauważamy wyraźny spadek efektywności grzania oraz nierównomierną temperaturę na kaloryferach. Grzejniki w naszym domu czy mieszkaniu, najlepiej odpowietrzać zawsze przed rozpoczęciem sezonu – jest to absolutne minimum, które pozwoli nam poprawić efektywność instalacji grzewczej i uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek i kosztów. Jednak powietrze może pojawić się w kaloryferach nie tylko w sezonie grzewczym – może to nastąpić nawet latem. Optymalnie jest więc odpowietrzać instalację przynajmniej dwukrotnie: na początku i na końcu sezonu grzewczego. Będzie to ułatwienie, bo zawsze będziesz pamiętać, kiedy ostatni raz przeprowadzałeś odpowietrzanie.

Grzejniki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756