Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

 2023-08-09 

Okres jesieni i zimy to przede wszystkim czas sezonu grzewczego. Wiele domów czy mieszkań, zwłaszcza w tak zwanym starym budownictwie, budowanych starszymi technologiami, nie utrzymuje ciepła na komfortowym poziomie. To samo dzieje się w przypadku budynków, które nie są zupełnie lub też są niedostatecznie ocieplone. W pomieszczeniach takich mieszkań trudno jest utrzymać temperaturę na stałym poziomie. W takich wypadkach warto rozważyć docieplenie pokoju grzejnikiem, na przykład elektrycznym, który jest wygodny w użytkowaniu i z łatwością można go przenosić między pomieszczeniami. Z uwagi na wciąż rosnące ceny prądu warto poszukać modelu energooszczędnego. Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Zanim przejdziemy do ustaleń, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu, sprawdźmy, co możemy wybrać. Grzejniki elektryczne dzielimy na kilka rodzajów, z uwagi na gabaryty, sposób ogrzewania, moc, a także możliwości podłączenia. Wszystkie mogą być wyposażone w kółka, płaskie nóżki i specjalne uchwyty zwiększające ich mobilność.

Termowentylator

To najmniejszy rodzaj grzejnika elektrycznego. Nazywany jest też farelką. Działa na zasadzie wydmuchiwania ciepłego powietrza. Kompaktowy kształt urządzenia sprawia, że jest niezwykle mobilny i możemy go używać wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać wysoką temperaturę, ale na krótko. Szybko się nagrzewa, niestety równie szybko po jego wyłączeniu temperatura w pomieszczeniu wraca do pierwotnego stanu. Zatem będzie odpowiednim sprzętem do niewielkich przestrzeni, takich jak np. łazienka. Najmniejsze termowentylatory nie przekraczają mocy mieszczącej się w przedziale od 100 do 700 W.

Grzejnik konwektorowy

Ten rodzaj grzejnika podnosi temperaturę w pomieszczeniu dzięki ogrzewaniu powietrza, które przepływa wokół znajdujących się wewnątrz obudowy grzałek. Większość nowoczesnych modeli wyposażona jest w specjalny wentylator, który wspomaga ich pracę, a tym samym intensyfikuje wymianę ciepła. Niezwykle rzadko występuje tego rodzaju grzejnik z tak zwanym naturalnym obiegiem powietrza. Konwektorowe grzejniki elektryczne sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie są stale ogrzewane, niemniej chcemy odczuwać ciepło po wejściu do nich. Tutaj wentylator jest nieoceniony, ponieważ od razu po uruchomieniu sprzętu powietrze jest ocieplane.

Grzejnik olejowy

Najpopularniejsze modele tych urządzeń do złudzenia przypominają tradycyjny kaloryfer z żeliwnymi żeberkami. Są też egzemplarze nowoczesne wzorniczo, które zamiast żeberek wyposażone są w dwie płaskie płyty, połączone ze sobą tak, aby olej znajdujący się w ich wnętrzu mógł swobodnie się przemieszczać. Zastosowanie specjalnego oleju, który podgrzewa się pod wpływem energii elektrycznej i oddaje ciepło na zewnątrz związane jest również z wagą samego urządzenia. Tego rodzaju grzejniki są cięższe niż np. grzejniki konwektorowe, przez co mogą sprawiać wrażenie mniej mobilnych. Grzejniki olejowe oddają ciepło również po skończonej pracy, czyli wtedy, gdy nie są podłączone do prądu.

Grzejniki olejowe w naszej ofercie:

Grzejnik ceramiczny

Podobnie jak grzejnik olejowy, wzorniczo przypomina żeliwny kaloryfer, z tą różnicą, że może być tak wyposażony w nóżki, jak i montowany do ściany. Ogrzewanie pomieszczenia następuje poprzez nagrzanie specjalnego panelu ceramicznego, który znajduje się we wnętrzu obudowy. Ceramika bardzo szybko się nagrzewa, a potem długo magazynuje ciepło. Oznacza to, że jeśli grzejnik ceramiczny pracowało jakiś czas, a potem odłączymy je od prądu, w dalszym ciągu będzie oddawało ciepło i ogrzewało pomieszczenie – dopóty, dopóki będzie nagrzane. Największy pobór mocy następuje podczas uruchomienia i nagrzewania się. Potem pobór utrzymuje się na stałym, niższym poziomie.

Grzejniki ceramiczne w naszej ofercie:

Czy moc ma znaczenie?

Bez względu na to, na jaki rodzaj grzejnika elektrycznego się zdecydujemy, moc w przypadku jego energooszczędności będzie jednym z kluczowych parametrów. Im wyższy parametr mocy, tym grzejnik będzie szybciej gotowy do pracy i ogrzeje większe pomieszczenie. Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu, przyjmując, że chcemy, aby równocześnie wyróżniał się dużą mocą? Taki, który zostanie odpowiednio dobrany do kubatury pomieszczenia. Jeśli chcemy ogrzewać nim tylko jedno pomieszczenie, wartość mocy powinna być odpowiednio dopasowana. Jeśli jednak zamierzamy ogrzewać nim kilka pomieszczeń jedocześnie, warto wziąć również pod uwagę dodatkowe szczegóły, takie jak grubość ścian czy liczbę okien. Oprócz mocy warto też zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia i funkcje. Jedną z nich jest termostat, który czuwa nad odpowiednią temperaturą samego urządzenia i w razie awarii lub osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu, przerywa pracę sprzętu. Termostat jest jednym z głównych elementów grzejnika elektrycznego, który przekłada się na energooszczędność urządzenia.

Jak dobrać moc grzejnika

Dopasowanie mocy do ogrzewanego pomieszczenia nie jest trudnym zadaniem. Im większe pomieszczenie, tym grzejnik powinien odznaczać się wyższą mocą. Urządzenia dostępne na rynku wyposażone są w moc mieszczącą się w przedziale od 100 do około 3000 W. Warto tu zaznaczyć, że do ogrzewania nawet niewielkich pomieszczeń moc grzejnika nie powinna być mniejsza niż 1000 W. Mowa tu oczywiście o urządzeniach, których zadaniem jest utrzymanie określonej temperatury w pokoju, a nie takich, które wykorzystujemy krótko, np. do ogrzania łazienki przed kąpielą niemowlęcia. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane sprzęty to te o mocy około 1500 W, które zwykle są większe gabarytowo i bardziej zaawansowane. Jeśli nie wiemy, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu, skorzystajmy z prostego wzoru, aby ocenić, jaką optymalną mocą powinien się odznaczać, jeśli ma ogrzać określoną powierzchnię. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie grzewcze na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości 2,8 metra wynosi 85 W. Zatem do energooszczędnego ogrzania średniej wielkości salonu o powierzchni 20 metrów kwadratowych wystarczy nam grzejnik o mocy 1700 W.

Grzejniki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756