Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki termometr wybrać?

  2023-05-01


Jakakolwiek różna temperatura ciała od powszechnie przyjętej za prawidłową, może wskazywać na rozmaite stany chorobowe. Dlatego jej pomiar podczas towarzyszących objawów, jest tak istotny dla postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie ma domowych sposobów, na mierzenie temperatury ciała. Do tego celu służą specjalne urządzenia, zwane termometrami. Różnią się między sobą kształtem, materiałem wykonania i stopniem odchylenia odczytu, ale przede wszystkim, sposobem i czasem pomiaru. Jest to bez wątpienia sprzęt, który powinien znajdować się w każdej apteczce, zarówno w domu, jak i samochodzie. Dobrze jest go również zabierać ze sobą w dłuższą podróż, zwłaszcza jeśli towarzyszami naszych wypraw, są niemowlęta i starsze dzieci. Jaki termometr kupić i na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Gorączka i jej następstwa

Za prawidłową temperaturę ciała, przyjmuje się pomiar wynoszący 36,6 stopni Celsjusza. Nieznacznie wyższa, bo wynosząca około 37,0 stopni Celsjusza, określana jest terminem stanu podgorączkowego, który jest pierwszym sygnałem do dalszej obserwacji. W przypadku dorosłych, pomiar i monitoring temperatury, jest relatywnie prosty. Inaczej to wygląda w przypadku niemowląt i małych dzieci, u których nawet w bardzo krótkim czasie, temperatura ciała może wzrosnąć nawet o kilka kresek, co przy niewdrożeniu odpowiedniego leczenia, może się skończyć bardzo ciężkimi powikłaniami chorobowymi, a w najcięższych przypadkach, również śmiercią. O gorączce mówimy wtedy, gdy pomiar wskazuje temperaturę na poziomie 38,0 stopni Celsjusza i powinien być to sygnał, do podjęcia dalszych kroków diagnostycznych i wdrożenia leczenia po określeniu przyczyny podwyższonej temperatury.

Na co wskazuje niska temperatura ciała

Obniżona temperatura ciała, tak samo jak podwyższona, może wskazywać za chorobę. O obniżonej temperaturze mówimy wtedy, gdy pomiar wskazuje mniej niż 36,4 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura, może być oczywiście jedynie stanem przejściowym, na przykład spowodowanym długotrwałym przebywaniem na mrozie, niemniej należy ją wtedy monitorować i kontrolować. Długotrwale obniżona temperatura ciała, będzie świadczyła o chorobie. Przykładem może być niedoczynność tarczycy lub przysadki mózgowej. Jest również jednym z częściej spotykanych objawów niewydolności wątroby i nerek. Obniżona temperatura u niemowląt i dzieci, nigdy nie powinna być bagatelizowana. O ile stan podgorączkowy może być wynikiem zwykłego ząbkowania, o tyle obniżona temperatura ciała, w większości przypadków, wskazywać będzie na infekcję, w tym najgroźniejszą sepsę. Dlatego tak ważny jest, monitoring temperatury ciała.

Termometry w naszej ofercie:

Jaki termometr z uwagi na sposób pomiaru

Zanim przejdziemy do wyboru, jaki termometr kupić, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób będziemy musieli dokonywać nim pomiaru. Może się okazać, że nie każde urządzenie będzie dla nas odpowiednie. Sprzęty szklane, tak zwane tradycyjne, służą do dotykowego pomiaru temperatury ciała. Zwykle umieszczamy je w dole pachwinowym, pod pachą, w ustach lub odbycie. Szczególnie ostatni sposób może okazać się niekomfortowy, niemniej do niedawna był najbardziej popularnym sposobem pomiaru temperatury ciała u małych dzieci i niemowląt. Materiał wykonania, ma wiele zalet. Jedną z nich jest łatwość utrzymania w czystości, a także prosta dezynfekcja. Jednakże szkło jest materiałem kruchym i przy próbie strząchnięcia może się zdarzyć, że termometr upadnie i stłucze się. Dlatego należy się z nim obchodzić bardzo delikatnie. Termometry elektroniczne wykonane są z różnego rodzaju plastików, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenia z gumową, elastyczną końcówką, przeznaczone są do mierzenia temperatury w odbycie. Z kolei zakończone płaską powierzchnią, mierzą temperaturę na czole. Szczególnym rodzajem termometru elektronicznego, jest urządzenie do mierzenia temperatury ciała w uchu. Końcówka tych sprzętów jest specjalnie wyprofilowana tak, aby pasowała do wąskiego kanału ucha.

Termometr z uwagi na czas pomiaru

Jeśli mamy małe dziecko, zbawienny będzie jak najbardziej czuły termometr. Jaki zatem wybrać, spośród oferowanych modeli? Taki, którego producent zapewnia, że zmierzy temperaturę w ciągu kilku sekund. Ten parament, spełni urządzenie elektroniczne. Tutaj dochodzimy do kolejnego pytania: czy lepszy będzie termometr dotykowy, czy termometr bezdotykowy? Jaki wybrać, aby zmierzyć temperaturę szybko, jak najbardziej dokładnie, a także możliwie najbardziej komfortowo, biorąc pod uwagę, że będziemy ją mierzyć niemowlakowi? Tutaj zdecydowanie najlepszym wyborem będzie termometr bezdotykowy. Zmierzy temperaturę dosłownie w kilka sekund i nie musimy nawet dotykać dziecka. Wystarczy, że uruchomimy urządzenie, a następnie skierujemy wiązkę podczerwieni na czoło niemowlaka. Pomiar sygnalizowany jest specjalnym dźwiękiem, a wynik odczytujemy na wyświetlaczu. Elektroniczne termometry dotykowe, również mogą być wyposażone w sygnał dźwiękowy i wyświetlacz, a także równie szybko dokonują pomiaru, jak dotykowe, z tą różnicą, że do pomiaru musimy dotknąć nimi różnych części ciała, jak np. czoło, czy dół pachwinowy. Z tego względu, kiedy rozważamy, jaki termometr kupić, powinniśmy wziąć to pod uwagę.

Rtęciowy, czy elektroniczny – jaki termometr wybrać?

Warto przypomnieć, że termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji w 2009 r. Szklane termometry w dalszym ciągu są dostępne, na przykład w aptekach, niemniej rtęć została w nich zastąpiona alkoholem lub galistanem. Galistan jest nietoksycznym stopem galu, indu i cyny. Termometry szklane cieszą się dużą popularnością, z uwagi na materiał wykonania oraz dokładność pomiaru. Ich wadą może być to, że pomiaru dokonują w czasie między 5 a 10 minut. Szczególnie przy małych dzieciach, może się to okazać kłopotliwe, a nierzadko niewykonalne. Termometry elektroniczne mierzą temperaturę w zdecydowanie krótszym czasie, niż te, które są wypełnione cieczą. 


W dodatku ich obudowa sprawia, że nie są tak kruche. Mogą być wyposażone w czytelny wyświetlacz, który ułatwia odczyt pomiaru, a także specjalne systemy dźwiękowe, sygnalizujące odczyt temperatury. Warto przy tym zaznaczyć, że każde urządzenie powinno być używane zgodnie z zaleceniami producenta, bo tylko wtedy, możemy mieć pewność, że pomiar będzie dokładny i prawidłowy. Na przykład termometru bezdotykowego, nie należy używać podczas przeciągów, które mogą mieć wpływ na prawidłowość pomiaru. Również termometry, które są przeznaczone do ucha, należy włożyć do kanału na odpowiednią głębokość, a także pod prawidłowym kątem. To, jaki termometr kupić, aby spełniał wszystkie oczekiwania, zależeć będzie od naszych potrzeb i preferencji.

Inne zastosowania termometrów

Nadal zastanawiasz się, jaki termometr kupić? Urządzenie do pomiaru temperatury ciała, w zależności od modelu, może mieć również inne zastosowania. Jednym z nich, jest kontrola temperatury posiłku, napoju, a także wody do kąpieli. Taka funkcjonalność może być szczególnie przydatna, gdy domownikami są noworodki, niemowlęta, czy małe dzieci. Co więcej, jeśli w naszym gospodarstwie domowym mamy kota lub psa, również powinniśmy posiadać termometr. Z powodzeniem możemy używać tego samego urządzenia, którym mierzymy temperaturę domownikom, jednakże pamiętajmy o jego dokładnej dezynfekcji. Pomiar w przypadku zwierząt, dokonywany jest w odbycie, stąd równie ważna, obok materiału wykonania oraz elastycznej końcówki, będzie szybkość działania i odczytu temperatury. Zwierzęta, podobnie jak dzieci, nie sygnalizują problemów chorobowych, a kontrola temperatury i jej niska lub wysoka wartość, są często jednymi z pierwszych objawów choroby


Ciekawym rozwiązaniem będzie również termometr podróżny, czyli tak zwany paskowy. Jest termometrem jednorazowego użytku, a odczyt wygląda podobnie, jak w przypadku papierka lakmusowego, którym mierzymy twardość wody. Im wyższa temperatura ciała, tym kolor zmieniającego się paska będzie bardziej intensywny. Warto pamiętać, że taki sprzęt jest bardziej orientacyjny niż miarodajny, co nie znaczy, że nie spełnia swojej funkcji w pierwszej fazie choroby.

Termometry w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756