Zdaniem eksperta
Fototerapia przy pomocy lamp antydepresyjnych to świetny sposób na poradzenie sobie z sezonową depresją. Nie wymaga to konsultacji lekarskich i może być bezpiecznie stosowana w domu, przy bardzo niskim nakładzie kosztów. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni produkt, by móc samodzielnie przeprowadzać zabiegi. Dowiedz się, jak czym są i jak działają lampy antydepresyjne.
Lampa antydepresyjna to niewielkie i niedrogie urządzenie, które można stosować do leczenia depresji sezonowej. Najczęściej wykorzystuje ona światło LED. Możesz postawić ją na biurku w domu lub w pracy, czy w okolicy okna i odbywać sesje fototerapii w domu.
W czasie sesji można pracować, uczyć się, czy wykonywać makijaż – nie trzeba martwić się koniecznością wygospodarowania wolnej chwili na zabieg. Fototerapia pozwala niwelować negatywne skutki niedoborów światła w okresie jesienno-zimowym.
Ten produkt pozwala na walkę z ciągłym zmęczeniem, znużeniem, zniechęceniem, obniżonym humorem, czy spadkami energii. Takie dolegliwości pojawiają się u ogromnej ilości osób żyjących w klimacie europejskim. W szczególności dotykają one kobiet. Wynikają one w dużej mierze z niedoborów światła oraz zaburzeń wydzielania hormonów.
Ich wytwarzanie regulowane jest między innymi światłem i rytmem dobowym. Jakie jeszcze są objawy depresji sezonowej? Brak motywacji, poczucie beznadziei i nieuzasadnionego smutku i lęk, drażliwość, kłopoty ze snem lub znacznie zwiększone zapotrzebowanie na sen, obniżenie libido i utrata zainteresowań.
Na co zwracać uwagę, wybierając lampę antydepresyjną? Dobrej jakości urządzenie zwykle jest wyposażone w timer, który wyłączy je po zakończeniu sesji naświetlania. Przydatne są także funkcje pamięci, dzięki którym sprzęt zapamiętuje ostatnie ustawienia i włącza się automatycznie z ustawionymi już takimi samymi parametrami, jak ostatnio. Oprócz tego ważne jest, by światło nie migotało, nie gasło w czasie zabiegu i było roztaczane przez lampę w sposób równomierny.
Całości dopełni solidna, stabilna podstawa lub antypoślizgowe nóżki. Dobrze, jeśli wybrany produkt ma też regulację kąta nachylenia, ponieważ wówczas łatwiej jest ustawić lampę tak, by rzucała światło na twarz, niezależnie od tego, na jakiej wysokości stoi. Decydując się na model uwzględniający wszystkie te cechy, szybko podniesiesz poziom swojego samopoczucia i poczujesz się lepiej.
Zobacz także: Jak działa lampa na podczerwień?
Lampa antydepresyjna to świetny sposób dla wszystkich osób, które borykają się z kłopotliwymi objawami depresji sezonowej. Dotyka ona ogromnej ilości osób. Ulgę w dolegliwościach może czasami przynieść nawet odrobina światła. Lampy pomagają wyregulować pracę zegara biologicznego, zwiększyć stężenie hormonów odpowiedzialnych za regulację nastroju, czy samopoczucia.
W depresji sezonowej często chorym zaleca się wychodzenie na zewnątrz, również w słoneczne dni, jednak nie każdy ma na to czas. Ponadto jesienno-zimowe warunki nierzadko skutecznie hamują taką inicjatywę. Wówczas warto mieć w domu akcesorium, jakim jest lampa antydepresyjna. Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza po poradę.
Fototerapia jest niezwykle bezpieczną metodą leczenia niektórych problemów i dolegliwości, ponieważ nie powoduje żadnych skutków ubocznych u zdrowych osób. Jest także znacznie tańsza, niż środki farmakologiczne. Zdarza się jednak również tak, że bez ich użycia terapia nie będzie skuteczna. Dlatego jeżeli jakiś stan utrzymuje się zbyt długo lub jest powodem do niepokoju, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Fototerapia doskonale sprawdza się nie tylko w kontekście depresji sezonowej, ale również innych dolegliwości związanych z rytmem dobowym, takich jak zbyt późna pora zasypiania i budzenia się lub wręcz przeciwnie – zbyt wczesna pora zasypiania i wybudzania. Lampę antydepresyjną wykorzystasz także w sytuacjach, gdy często się podróżuje, co pozwoli na uniknięcie syndromu „jet lag”, a także podczas wykonywania pracy zmianowej.
Jeśli depresja sezonowa występuje u danej osoby regularnie, najlepszym pomysłem będzie stosowanie urządzenia już w chwili, w której zmienia się czas, by nie dopuścić do uaktywnienia się objawów i zadziałać profilaktycznie. Lampy sprawdzają się także w niektórych przypadkach chronicznych migren i nadpobudliwości, jednak należy wykluczyć przyczyny chorobowe, żeby bezpiecznie je stosować.