Lampa na podczerwień jest urządzeniem leczniczym, które emituje promieniowanie podczerwone. Znajduje ono zastosowanie w wielu dolegliwościach i schorzeniach. W jakich dokładnie? Jak długo należy wykonywać zabiegi? Czy warto mieć lampę leczniczą w swoim domu? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Lampa lecznicza na podczerwień generuje promieniowanie podczerwone (głównie IR-A i IR-B), które odczuwane jest na ciele jako ciepło. Przenika ono przez materiały głębiej niż światło widzialne. Promieniowanie prowadzi do naprawy komórek, dzięki czemu możliwa jest ich regeneracja. Lampa lecznicza, której działanie oparte jest na promieniowaniu podczerwonym wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również rozluźniające i poprawiające samopoczucie.
Podnosi temperaturę skóry oraz mięśni, tym samym poprawiając mikrokrążenie i rozszerzając naczynia krwionośne. Dodatkowo wpływa także na przyspieszenie przemiany materii. Lampa na podczerwień swą budową przypomina tradycyjną lampkę. Poza skutecznością działania charakteryzuje się wygodą podczas użytkowania - bez problemu wykorzystasz ją w zaciszu swojego domu.
Lampa na podczerwień - na co pomaga? To urządzenie ma zastosowanie w wielu schorzeniach. Jego właściwości lecznicze doceniane są przez wielu ekspertów. W pierwszej kolejności należy wymienić różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Wśród nich są między innymi bóle zatok, migreny, czy bóle mięśni. Regularne stosowanie lampy na podczerwień może ograniczyć (a niekiedy nawet wyeliminować) konieczność stosowania tabletek przeciwbólowych. Ponadto ten sprzęt zmniejsza natężenie bólu spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, zapaleniem stawów, czy rwą kulszową.
Lampa lecznicza na podczerwień przyspiesza także proces leczenia ran na skórze. Znajduje ponadto zastosowanie w niwelowaniu symptomów przeziębienia z objawami kataru i kaszlu, czy też w łagodzeniu dolegliwości ucha i migdałków. Urządzenie sprawdzi się również w leczeniu chorób skóry. Relaksacyjne ciepło działa kojąco, zmniejszając tym samym stres i napięcie. Dzięki swej efektywności i wszechstronności nagrzewająca lampa lecznicza zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.
Działanie lampy na podczerwień uznawane jest za bezpieczne. Mimo wielu korzyści w niektórych przypadkach nie zaleca się jej stosowania. Zanim więc podejmiesz decyzję o terapii tym urządzeniem, warto skonsultować to z lekarzem. W przypadku jakich chorób nie należy używać lampy na podczerwień? Przeciwwskazaniem są nowotwory, guzy oraz okres regeneracji po zakończeniu radioterapii.
Nie zaleca się także stosowania naświetlania promieniami podczerwonymi osobom z cukrzycą, miażdżycą oraz przewlekłymi chorobami płuc. Lamp nie powinny używać także osoby chorujące na serce (np. po zawale) oraz kobiety w ciąży. Tego typu terapia jest niewskazana również w momencie niewydolności krążenia, czy w stanach ogólnego wyniszczenia organizmu.
Lampa na podczerwień posiada prostą budowę, dlatego jej obsługa nie jest skomplikowana. Zanim jej użyjesz, przygotuj skórę do zabiegu. Można ją oczyścić i delikatnie osuszyć. Następnie znajdź wygodne miejsce, by terapia przebiegała w komfortowych warunkach. Włącz lampę do sieci i rozpocznij naświetlanie. Bardzo ważne jest, aby zachować odpowiedni odstęp pomiędzy promiennikiem podczerwieni a naświetlaną częścią ciała. W zależności od modelu lampę można trzymać w odległości np. 50 centymetrów, 60 centymetrów, a nawet 80 centymetrów. Podczas stosowania urządzenia należy odczuwać przyjemne ciepło. Gdy zaczniesz czuć np. lekkie pieczenie na skórze, zwiększ odległość lampy od skóry.
Gdy nagrzewająca lampa lecznicza stosowana jest na twarz, warto użyć specjalnych okularów ochronnych. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy odległość sprzętu od skóry jest znaczna (np. powyżej 80 centymetrów), producenci zalecają jedynie zamknąć oczy. Kolejnym ważnym aspektem jest czas trwania naświetleń. Informację na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Dla przykładu jednorazowe naświetlenie może trwać np. 12 czy też 15 minut. Ponadto należy pamiętać, że stosując lampę po raz pierwszy czas ten powinien być krótszy. Dzięki temu w bezpieczny sposób sprawdzisz, jak Twoja skóra reaguje na promienie ciepła emitowane przez lampę.
Ile razy dziennie można korzystać z lampy leczniczej na podczerwień? Zazwyczaj zabiegi można wykonywać 2-3 razy dziennie. W dużej mierze zależy to od dolegliwości, na które ją stosujemy. Dokładne informacje dotyczące odległości lampy od miejsca naświetlanego, czasu i częstotliwości naświetleń znajdziesz w informacjach dołączonych do urządzenia. Warto więc zapoznać się z nimi, by prawidłowo korzystać z danego modelu. Dzięki temu uzyskasz pożądane efekty, które pomogą Ci pozbyć się wielu dolegliwości. Przy stosowaniu lampy na podczerwień bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne, swędzenie oraz zaczerwienienie skóry.
Lampa na podczerwień, z której korzystasz w domu, powinna być użytkowana w bezpieczny sposób. Przede wszystkim należy ją postawić na równej powierzchni niedaleko gniazdka. Nie powinno się z niej korzystać w miejscu, w którym znajdują się przedmioty łatwopalne.
Ponadto należy zachować szczególną ostrożność, gdy w domu przebywają dzieci. Po zakończeniu zabiegu lampa jest zazwyczaj gorąca. Nie owijaj wokół niej kabla. Zanim ją spakujesz, odczekaj kilka minut, by ostygła. Dopiero wówczas możesz ją bezpiecznie schować.