W chorobach dróg oddechowych bardzo skuteczną terapią okazują się inhalacje. Dostępne są urządzenia, które umożliwiają leczenie w zaciszu domowym. Warto wiedzieć dokładnie, jak działają i kiedy ich używać. Przede wszystkim jednak istotne jest to, czym się różni inhalator od nebulizatora.
Inhalator jest urządzeniem, które służy do terapii chorób i schorzeń dróg oddechowych. Dzięki niemu da się wdychać aerozol, proszek lub parę pochodzące z różnych źródeł. Może to być woda, sól fizjologiczna albo inne roztwory o działaniu leczniczym. Pozwala to na przyjmowanie środków farmakologicznych bez konieczności obciążania innych narządów. Leki w standardowej formie – na przykład tabletki – przy długotrwałym przyjmowaniu czasem miewająs niekorzystny wpływ na układ pokarmowy.
W przypadku leczenia dróg oddechowych inhalacje kierowane są zaś bezpośrednio do krtani, płuc i oskrzeli. Urządzenia służące do nich jest więc bardzo pomocne w przypadku walki z astmą. Doskwiera ona między innymi coraz większej liczbie dzieci.
A zatem czym się różni inhalator od nebulizatora? W pierwszym przypadku sprzęt ten może podawać lekarstwo w trzech postaciach: aerozolu, pary lub proszku. W drugim zawsze mamy do czynienia tylko z zamianą substancji w mgiełkę do wdychania przez pacjenta.
Bardzo często nazwy obu urządzeń są stosowane zamiennie, aczkolwiek nie jest to poprawne. Działają one bowiem w podobny sposób, ale nie taki sam.
Wskazywanie pozostałych różnic pomiędzy tymi sprzętami należy zacząć od ich konstrukcji. Inhalatory mogą mieć różną budowę. Podstawową jest po prostu pojemnik z lekiem, który kupić możesz w aptece. Po opróżnieniu całego zbiorniczka takie urządzenie staje się bezużyteczne. Dostępne są jednak także inhalatory ciśnieniowe, pneumatyczne lub wielodawkowe, służące do wielokrotnego aplikowania różnych leków.
Z nebulizatorów zaś zawsze da się korzystać powtarzalnie, bez konieczności wymieniania ich na nowe. Mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Przeważnie używa się ich stacjonarnie, w odróżnieniu od jednorazowych inhalatorów.
Ponadto oba te urządzenia różnią się ze względu na sposób korzystania z nich. Inhalatory wymagają koordynacji oddechu z momentem podania leku. Trzeba mocno nabierać powietrze dokładnie w tym samym czasie, gdy uwalniana jest dawka. W przypadku sprzętów wielokrotnego użytku warto uważać przy uzupełnianiu pojemnika, by go nie uszkodzić i nie spowodować nieszczelności.
Zobacz także: Ranking inhalatorów dla dzieci [TOP10]
Jak działa nebulizator w porównaniu z inhalatorem? Jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Lek wlewa się do zbiornika, zakłada maskę i oddycha normalnie przez kilka minut, aż medykament się skończy. Nie trzeba niczego koordynować z urządzeniem. Wystarczy wykonywać wdechy i wydechy w zupełnie naturalny sposób. Dodatkowo maseczki do nebulizatorów również są wielorazowe. Należy je tylko dokładnie myć po każdym użyciu.
Czym się różni inhalator od nebulizatora poza tym? Trzeba przyznać, że drugi z wymienionych sprzętów jest o wiele lepszym rozwiązaniem dla dzieci. Z łatwością można go stosować także dla noworodków – oczywiście przy wsparciu personelu medycznego lub rodziców. To również zasługa faktu, iż proces nebulizacji nie wymaga koordynowania pracy płuc i przebiega on naturalnie względem rytmu oddychania człowieka.
W przypadku inhalatorów już tak prosto nie jest. O ile nastolatki będą w stanie poradzić sobie z opanowaniem właściwego rytmu wdechów i wydechów, o tyle młodsze pociechy mogą mieć z tym kłopot. Wtedy warto wspomóc się specjalną tubą inhalacyjną, której naciskanie pomoże wtłoczyć lek do dróg oddechowych.
Nebulizatory to bardzo popularny sprzęt, którego często poszukują rodzice malutkich dzieci. Ich odporność wciąż się rozwija, dlatego zapadają na różne choroby, w tym te atakujące drogi oddechowe. Problemy mogą pojawiać się na przykład wiosną, gdy rośliny pylą. Wtedy terapia inhalacyjna bywa wybawieniem przynoszących złagodzenie objawów i upragnioną ulgę. Należy jednak pamiętać, by przed zastosowaniem nebulizacji najpierw uzgodnić to z lekarzem rodzinnym.
Co ciekawe istnieją inhalatory i nebulizatory zaprojektowane specjalnie z myślą o gustach maluchów. Kształtem przypominają na przykład zwierzątka. Dzięki temu mogą one umilać dzieciom czas i konieczność korzystania z tych urządzeń.
Przed zakupem konkretnego sprzętu warto dodatkowo zainteresować się jeszcze dwoma innymi kwestiami. Najpopularniejszymi modelami urządzeń do inhalacji są te sieciowe, choć nie brakuje też bezprzewodowych. W procesie leczenia będzie liczyła się również szybkość nebulizacji. Podaje się ją w mililitrach na minutę. W przypadku wątpliwości warto jednak skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać najbardziej odpowiednie urządzenie do potrzeb naszych czy dziecka.