Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie owoce do sokowirówki?

Data dodania: 01-09-2022

Od tego, jakiego rodzaju sok zamierzamy uzyskać, takie owoce należy włożyć do sokowirówki. Wiele też zależy od tego, jakiego rodzaju sokowirówką dysponujemy. Jakie owoce do sokowirówki wybrać?

Przygotowanie owoców


Oczywiście wybieramy owoce, które zawierają najwięcej soku albo takie, które lubimy najbardziej. Dobrze, jeśli są dojrzałe, ale nie przejrzałe. Najlepiej, jeśli są to owoce sezonowe, bo wtedy są najtańsze. Wiele importowanych, choć dostępnych niemal przez cały rok, nie ma tego zapachu i smaku, co owoce sezonowe. Powód jest taki, że smak zależy od warunków, w jakich one dojrzewają oraz od gleby, w której rosną, jak też od tego, w jakim kraju wschodzą i rosną najlepiej. 


Równie istotne jest, że niektóre z nich, głównie płyną do nas statkami i muszą być odpowiednio zakonserwowane, żeby się nie zepsuć, zwłaszcza, jeśli krajem pochodzenia jest Afryka, czy Azja. Nie dotyczy to oczywiście cytrusów, które u nas jednak nie rosną najlepiej. 


Jeśli natomiast zamierzamy skorzystać podczas wyciskania także z miąższu owocowego, dobrze mieć wyciskarkę wolnoobrotową. Te tzw. twarde owoce, jak gruszki czy jabłka, po opłukaniu trzeba pokroić (chyba, że do sokowirówki wchodzą całe owoce), a skoro mamy zamiar wykorzystać także ich miąższ, najlepiej od razu pozbyć się także gniazd nasiennych z pestkami. Brzoskwinie czy morele warto też wypestkować, podobnie jak czereśnie, czy wiśnie. Owoc granatu, dający pyszny i zdrowy sok, należy obrać, albo np., przekroić owoc na pół i do miseczki, stukając w skórkę, dać same pestki w otoczce, które wydzielą sok. 


Zależnie od tego, jakiego urządzenia użyjemy, uda się wycisnąć nawet banana, świeże zioła czy liście kapusty, jeśli ktoś lubi soki z dodatkiem warzyw, nie wspominając nawet o buraku czy marchewce, które idealnie nadają się na sok. Jeśli są to warzywa młode i małe, wystarczy je umyć, jeśli starsze i duże – obrać i pokroić (botwinkę można wycisnąć z liśćmi). Oto, jakie owoce do sokowirówki można wrzucić.

Sokowirówki w naszej ofercie:

Jaki sok zamierzamy uzyskać?


Jeśli zatem wiemy, jakie owoce do sokowirówki można włożyć, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki sok chcemy i kiedy będziemy go pili. Co innego zrobimy bowiem na śniadanie (wiele osób pije na czczo wodę z sokiem wyciśniętym z cytryny), a co innego przyrządzimy na deser. Jeszcze innym specjałem będziemy się raczyć, pozostając na diecie cukrzycowej czy tylko z racji otyłości – warto wiedzieć, że nie wszystkie owoce i warzywa nadają się dla każdego, mimo iż są pełnowartościowe. 


Osoby takie na pewno powinny unikać winogron, melonów, arbuzów, a nawet dodawania miąższu świeżej dyni (mają za dużo cukru i za wysoki indeks glikemiczny). 


Natomiast sok z jabłka, marchewki oraz odrobiny cytryny, będzie w sam raz. Podobnie jak napój z porzeczek (czarnych i czerwonych), czy pomidorów. Jeśli chcemy, by sok był zupełnie klarowny i nadawał się do picia, a w dodatku był podany dość szybko, doskonałe będą do tego pomarańcze, mandarynki, czy pomelo.


Z powodzeniem, gdy zamierzamy potraktować te owoce jako dodatek do innych, uzyskamy z nich sok w sokowirówce, tyle że należy je obrać ze skórek przed użyciem. Podobnie postępujemy z warzywami. W przypadku, gdy lubimy soki gęste albo wręcz bardzo gęste i zdrowe smoothie, można je otrzymać z wyciskarek wolnoobrotowych.

Sposoby pozyskiwania soków


Można więc zrobić sok w różnych urządzeniach do tego służących. Co ważne, nie będzie on miał cukru sypanego z torebki, ale naturalny, który przecież jest w owocach. Nie będzie w nim także konserwantów, dlatego najlepiej wypić go jeszcze tego samego dnia, w którym go wyciśniemy. Jakie urządzenia można w tym celu wykorzystać?


Sokowirówka


Sokowirówka działa na zasadzie siły odśrodkowej. Do ważnych elementów sokowirówki należą: wirujące sito (może osiągać nawet do 16 000 obrotów na minutę) oraz niewielkie noże. Jej praca polega na cięciu wrzuconych do środka owoców i warzyw oraz przeciskaniu soku przez sito. Za każdym razem trzeba używać specjalnego popychacza (jest w zestawie). Pulpa zostaje więc oddzielona, a sok cieknie wprost do szklanki lub specjalnego pojemnika, który często jest dołączany do kompletu. 


Mamy zatem sok dość klarowny i czysty, który niestety dość szybko się utlenia, a na soku tworzy się piana. Nie mniej, można do niej dać różne owoce oraz warzywa. Te ostatnie, zwłaszcza korzeniowe. Można do niektórych modeli wrzucić nawet całe jabłka i małe marchewki, gdyż tak zostały zaprojektowane, ale niestety, ani z liści warzyw kapustnych, ani też z ziół, soku nie wyciśnie i trzeba o tym wiedzieć. 


Za to, ze względu na swoje obroty, działa szybko, zwłaszcza gdy pozostałości są na bieżąco usuwane. Jeśli więc ktoś lubi soki klarowne, urządzenia te są godne polecenia.


Wyciskarki wolnoobrotowe


Wyciskarki wolnoobrotowe są urządzeniami z ostatnich lat. Soki w nich pozyskiwane nie są tak klarowne, jak te z sokowirówek, a to dlatego, że działają zupełnie inaczej – one miażdżą zawartość za pomocą specjalnego, obracającego wałka-ślimaka. Stąd też biorą się drobinki miąższu przeciskanego wraz z sokiem, który jest aksamitny i nie tak przejrzysty. Wyciskarki wolnoobrotowe pracują dłużej niż sokowirówki, ale zdecydowanie są bardziej wydajne, gdy chodzi o pozyskiwanie soku.


Pozostająca pulpa jest bowiem bardzo dokładnie i wielokrotnie przeciskana. Dzięki temu, do tego typu urządzeń można dodawać także świeże zioła oraz warzywa liściaste, a nawet pokrzywę czy banana, które w zasadzie nie były nigdy źródłem soku. Uzyskiwany tą drogą napój jest zdrowszy, pełen witamin oraz błonnika, znajdującego się w pulpie. Praktycznie wyrzuca się wręcz suche resztki. 


Dlatego też, w tego rodzaju wyciskarkach wolnoobrotowych (ok. 70 do 120 obrotów na minutę) z dodatkiem pulpy warzywnej, owocowej czy mieszanej, można zrobić smoothie. Warto wiedzieć, że tego typu wyciskarki dzielą się na jedno i dwuślimakowe, a także na pionowe oraz poziome (w pierwszych ślimak lub dwa) umieszczone są pionowo, a w drugich poziomo – ma to swoje odbicie w kształcie urządzeń.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756