Zdaniem eksperta
Nawigacja satelitarna stała się nieodłącznym elementem naszego życia, Pozwala na szybkie i precyzyjne wyznaczenie tras podroży. To jednak tylko jedno z wielu zastosowań tej technologii – GPS znajdziemy dziś w niemal każdym urządzeniu elektronicznym codziennego użytku. Co to jest GPS i jak wpływa na nasze codzienne życie? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
W artykule znajdziesz:
GPS, czyli Global Positioning System (Globalny System Pozycjonowania), powstał w czasach intensywnego rozwoju technologii kosmicznych. Jak można się domyślić, w kontekście rywalizacji trwającej wtedy Zimnej Wojny jego pierwotnym przeznaczeniem było wsparcie działań wojskowych. System został opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, jednak wkrótce zdecydowano się udostępnić tę technologię również do celów cywilnych.
Kilka dekad później, czyli w naszej teraźniejszości, GPS stanowi niemal niezbędny element naszego życia. Dzięki nawigacji możemy łatwo trafić pod wybrany adres podczas podróży samochodem, jak i przemieszczając się rowerem lub pieszo. Integracja z precyzyjnymi mapami pozwoliła dodatkowo na śmielsze odkrywanie otaczającego nas świata poprzez informacje o ciekawostkach turystycznych w najbliższej okolicy, a które pojawiają się na mapach w nawigacji. Co to jest GPS i jak działa od strony czysto technicznej?
GPS bazuje na łączności z satelitami, które nieustannie okrążają naszą planetę. Na chwilę obecną tych urządzeń skierowanych do pracy na potrzeby GPS jest ponad 30 i pokrywają w czasie rzeczywistym praktycznie całą powierzchnię globu. Każdy satelita jest wyposażony w precyzyjny zegar atomowy, który odpowiada za korygowanie własnej pozycji, jak i pozycji obiektów, które ma za zadanie śledzić. To jednak nie wszystko, ponieważ satelity dodatkowo korzystają z pomocy nadajników znajdujących się na powierzchni planety.
Kluczowe w działaniu GPS jest uwzględnienie różnicy czasu między wysłaniem a odebraniem sygnału, ponieważ zarówno Ziemia, jak i satelity pozostają w ciągłym ruchu. Dzięki temu precyzyjnie zaprojektowanemu systemowi GPS może wskazać niemal idealną lokalizację dowolnego urządzenia korzystającego z nawigacji. Największą zaletą GPS jest jednak to, że może z niego jednocześnie korzystać praktycznie nieograniczona liczba użytkowników.
Skoro już wiesz, co to jest GPS teraz warto przyjrzeć się kwestii jego dokładności, która zależy w dużej mierze od urządzenia, z jakiego korzystamy, np. smartfona lub tabletu. Początkowo system GPS oferował dokładność do 100 metrów, ponieważ amerykańskie wojsko celowo zakłócało sygnał. Obecnie jednak te ograniczenia już nie obowiązują, co pozwala na określenie pozycji z precyzją do około 3-4 metrów. Dokładność ta zależy w dużym stopniu od jakości połączenia Twojego urządzenia z satelitami znajdującymi się poza atmosferą. Najlepsze rezultaty można uzyskać, gdy urządzenie połączy się jednocześnie z czterema satelitami.
Należy również pamiętać o tym, że na dokładność nawigacji GPS wpływ ma Twoje otoczenie. Jeśli znajdujesz się na otwartej i na w miarę płaskiej przestrzeni, nie powinieneś mieć żadnych problemów z dokładnym określeniem swojej pozycji. Trudności mogą pojawić się w terenach górzystych, gdy znajdziesz się w otoczeniu wysokich skał mogących blokować sygnał. Wbrew pozorom problematyczne może być również środowisko miejskie, a nawet zwykły las, który poprzez korony drzew blokuje sygnał. Czy jest na to jakaś rada? Tak, jest kilka rozwiązań, o czym piszemy w dalszej części naszego poradnika.
Zobacz także: Ranking telefonów [TOP15]
Obecnie najprościej odpowiedzieć na pytanie „co to jest GPS” stwierdzeniem, że to jeden z systemów nawigacyjnych w urządzeniach elektronicznych. Większość nowoczesnych smartfonów, smartwatchy czy tabletów korzysta z kilku systemów nawigacyjnych, co pozwala na jeszcze większą precyzję lokalizacji. Mimo to GPS pozostaje najdokładniejszą i najbardziej rozwiniętą technologią nawigacyjną. Jego efektywność wzrasta dodatkowo w połączeniu z innymi systemami. Czy można jednak zwiększyć precyzję modułu GPS jeszcze bardziej?
W celu usprawnienia działania nawigacji możesz skorzystać z A-GPS. Ta technologia polega na przewidywaniu położenia satelitów, a także Twojego urządzenia. Dzięki temu pozycja startowa, czyli ostatnia zapamiętana przez nawigację zostanie znacznie szybciej zaktualizowana. A-GPS działa poprzez połączenie z Internetem, a nie z satelitami na orbicie planety.
Co to jest GPS i w jaki sposób wpływa na Twoje życie poza samym nawigowaniem? Wbrew pozorom GPS posiada wiele innych przydatnych zastosowań i funkcji. Jedną z nich jest tzw. geotagging, czyli oznaczanie dokładnej lokalizacji względem współrzędnych geograficznych, które zostają zapisane w zdjęciu zrobionym w danej chwili. Umożliwia to szybkie odszukanie lokalizacji w późniejszym czasie lub podzielenie się tą informacją ze znajomymi.
Pamiętaj o tym, że wiele telefonów ma włączoną funkcje geotaggingu jako domyślną, dlatego jeśli nie chcesz, aby Twoje fotografie udostępniane np. w social mediach zdradzały, gdzie jesteś, wyłącz tę opcję przed zrobieniem zdjęcia.