Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest GPS?

 2022-09-23 

W dzisiejszych czasach, podczas podróży samochodem mało kto wyobraża sobie powrót do tradycyjnych papierowych map. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do nawigacji satelitarnej, że stała się ona dla nas czymś naturalnym. Każdy nowy smartfon posiada wbudowany GPS, dzięki czemu może bez problemu stać się pomocny w odnalezieniu drogi do wybranego przez nas punktu. Świetnie sprawdzi się to w czasie pieszych i rowerowych wędrówek. Co to jest GPS, w jaki sposób działa i jak można z niego korzystać poza wspomnianą nawigacją? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

Wojskowy projekt


GPS przez większość z nas kojarzony jest głównie z nawigacją satelitarną, ale prawda jest taka, że jego zastosowań jest o wiele więcej. Pierwszy system GPS został opracowany dla armii Amerykańskiej ponad 50 lat temu. W latach 70 ubiegłego wieku, narodził się pomysł stworzenia sieci satelitów, które swoim zasięgiem objęłyby całą naszą planetę. Wojsku bardzo spodobał się ten pomysł, z oczywistych względów, dlatego już pod koniec lat 70 nad naszymi głowami pojawiły się pierwsze elementy mające w krótkim czasie stworzyć sieć. 


Główną ideą, poza globalnym zasięgiem, było stworzenie systemu, który potrafiłby dokładnie określić nasze położenie. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ wymaga obecności przynajmniej 4 satelitów w naszym zasięgu. Działa to w oparciu o sygnały radiowe, które są wysyłane z nadajnika, czyli satelity do odbiornika, czyli np. naszego smartfona. Następnie obliczany jest czas pomiędzy wysłaniem tego sygnału, a jego ponownym odebraniem przez satelitę. Razem są one w stanie określić nasze położenie z dokładnością do kilkudziesięciu centymetrów. Nie jest trudno wyobrazić sobie, jaką przewagę daje to na polu walki, szczególnie w kwestii broni rakietowej. Dzięki wykorzystaniu GPS, rakieta jest w stanie trafić w bardzo odległy cel, bez potrzeby ingerencji ze strony żołnierzy. Kompletnie zmieniło to też sposób poruszania się po polu walki, dając piechocie i wojskom zmechanizowanym szybką oraz dokładną nawigację. Dodatkowo satelity służą do wykrywania wybuchów nuklearnych na powierzchni planety.


W przestrzeń kosmiczną wystrzelono w sumie 53 satelity, mające stać się częścią systemu, ale na dziś sprawnych jest już tylko 31. W planach jest wysłanie kolejnych 23, ale nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi. Warto tutaj wspomnieć, że cały system GPS jest własnością rządu Stanów Zjednoczonych, którą nadzorują obecnie Siły Kosmiczne. 

Smartfony w naszej ofercie:

GPS w sektorze prywatnym

Zastosowanie w wojsku nawigacji GPS to oczywiście duży skok technologiczny, ale prawdziwa rewolucja przyszła w momencie, gdy armia udostępniła ten wynalazek prywatnym firmom. 


Co to jest GPS dla użytkowników prywatnych? Szybko znalazły one doskonałe zastosowanie tej technologii, tworząc system nawigacji, który będzie w stanie działać jak mapa, z tą różnicą, że sam określi nasze położenie i wytyczy trasę do wybranego przez nas punktu docelowego. Z początku urządzenia przeznaczone do tego typu zadań były duże i trudno było ich używać. 


Dlatego też wiele osób kojarzy jeszcze nawigację GPS jako osobne urządzenie w formie pudełka. Dzięki postępującej miniaturyzacji i rozwojowi elektroniki, moduły GPS można już umieszczać w praktycznie każdym urządzeniu, takim jak: smartfon, laptop i tablet. Mając w kieszeni telefon z GPS, możemy zatem natychmiast ustalić swoje położenie.


Zainstalowanie modułu w dowolnym urządzeniu lub jako osobny odbiornik/nadajnik sprawiło, że w branży transportowej doszło do dużych zmian. Towary z punktu A do punktu B mogą teraz docierać szybciej, a dodatkowo można lepiej koordynować pracę, dzięki ciągłej znajomości położenia pojazdów. Ułatwia to cały proces logistyczny, a co za tym idzie, obniża koszty produktów. GPS daje nam możliwości nie tylko w czasie podróżowania, ale także podczas zamawiania i zakupów w sieci. Dostawy pod wybrany adres, coraz częściej korzystają z automatycznego uzupełnienia danych na podstawie naszej lokalizacji. Ma to zastosowanie głównie podczas korzystania z Ubera oraz aplikacji dowożących jedzenie.


Warto również poruszyć kwestie bezpieczeństwa urządzeń, które korzystają z modułów GPS. Jeśli nasz laptop lub telefon zostanie skradziony, bez większego problemu będziemy mogli odszukać jego dokładne położenie. W identyczny sposób działają służby ratunkowe i mundurowe, które szukają zaginionych osób lub turystów w górach. GPS daje nam dodatkowe poczucie bezpieczeństwa w trakcie wędrówek w odludnych miejscach.

Stacje naziemne

Zadając sobie pytanie co to jest GPS, warto wiedzieć, że cały system nie działa wyłącznie w przestrzeni kosmicznej. Ktoś przecież musi nadzorować i monitorować ich pracę, a także wprowadzać odpowiednie poprawki do oprogramowania. W tym celu powstała sieć naziemnych stacji kontrolnych, które rozsiane są po całej kuli ziemskiej. Obecnie łącznie jest ich 12, ale liczba ta zapewne wzrośnie wraz z wprowadzeniem dodatkowych satelitów, o czym już wspominaliśmy. 

Ważne jest to, że stacje te znajdują się bardzo blisko równika. Dlaczego? Ponieważ daje to optymalną pozycję z punktu widzenia zasięgu satelitów. W każdej chwili każdy satelita jest monitorowany przynajmniej przez dwie takie stacje kontroli naziemnej.

Co jeszcze daje nam GPS?

Co to jest GPS dla zwykłych użytkowników? Poza wspomnianymi wyżej przykładami, może on pełnić rolę asystenta podczas treningów. Dedykowane aplikacje są w stanie zapisywać przebyty dystans, pokazać dokładną trasę wraz z punktami orientacyjnymi. Na podstawie tych danych, aplikacje są w stanie nawet określić, ile spaliliśmy kalorii. Użytkownik ma możliwość dostosowania odpowiedniego programu do rodzaju aktywności fizycznej, co daje mu o wiele więcej możliwości. 


Moduły GPS w zegarkach tego typu są również wykorzystywane jako zabezpieczenie dla dzieci. Po założeniu smartwatcha i sparowaniu go z naszym telefonem, będziemy mogli w każdej chwili określić, gdzie znajduje się nasze dziecko.  GPS pozwala na odczytanie trasy w każdej chwili, a nawet skorzystanie z nawigacji w celu wskazania nam, skąd dokładnie wyruszyliśmy

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756