Poradniki Eksperta

DNS to jeden z najważniejszych elementów szeroko rozumianego Internetu. Mimo, że od jego wymyślenia minęło wiele lat, nadal się sprawdza, jest cały czas ulepszany i praktycznie niezawodny. Co to jest serwer DNS? Na czym polega proces, w którym jest wykorzystywany i jakie są jego rodzaje?

Słowo wstępu


Odpowiedź na pytanie: „Co to jest DNS?” może być całkiem prosta, lecz za całym systemem stoi wiele skomplikowanych procesów, masa historii i wiedzy teoretycznej. W tym poradniku postaramy się jak najlepiej przybliżyć Ci temat serwerów DNS. Dowiesz się przede wszystkim, czym właściwie DNS jest, poznasz jego definicję i zadania (zarówno z perspektywy informatycznej, jak i prawnej) oraz współczesne metody jego stosowania.

Laptopy w naszej ofercie:

Co to jest DNS?


DNS to skrót od angielskiego Domain Name System, czyli w wolnym tłumaczeniu System Nazw Domen. Na kluczowe dla nas pytanie – co to jest DNS? – możemy odpowiedzieć właściwie na dwa sposoby. Pojęcie to rozumiemy bowiem zarówno w aspekcie prawnym, jak i informatycznym. 


W sensie prawnym DNS to wymóg rejestracji nazw domen internetowych, czyli, krótko mówiąc, nazw i adresów stron internetowych oraz ścisłe związanie ich z unikalnymi numerami IP. Adres IP (Internet Protocol Address) to w dużym uproszczeniu wyjątkowy, niepowtarzalny numer nadawany różnego rodzaju domenom, ale także urządzeniom, takim jak komputery, smartfony czy routery. W jakim celu istnieje prawny obowiązek rejestracji każdej domeny – jej nazwy i adresu IP? 


Z pozoru wydaje się, że brak takiej konieczności mógłby wpłynąć na szybszy rozwój Internetu i znacznie większą łatwość w prowadzeniu własnych stron. Z jednej strony argument ten ma swoje racje, lecz w ostatecznym rozrachunku wszystko by utrudnił. W początkach historii Internetu domen było nieporównywalnie mniej niż w dzisiejszych czasach. Dużym problemem nie było nawet wpisywanie w pierwowzór wyszukiwarki internetowej adresów IP zamiast łatwiejszych do zapamiętania nazw domen.


Dziś jednak stron internetowych jest o wiele więcej. Szacuje się, że jest ich blisko 2 miliardy! W związku z tym system, który uporządkuje międzynarodową sieć, jaką jest Internet, był i jest bardzo potrzebny. Wskazuje na to chociażby potrzeba dzielenia stron pod względem kraju zarejestrowania czy używanego systemu. Obowiązek rejestrowania serwerów DNS zapobiega dublowaniu się nazw i adresów IP stron internetowych oraz porządkuje bardzo rozległy, i tak dość chaotyczny system.


Wytłumaczyliśmy, na czym polega system DNS z prawnego punktu widzenia. Zajmijmy się jednak jego informatycznym aspektem, który pod wieloma względami jest dużo bardziej skomplikowany. Co to jest DNS w formie technicznej? Poza samym przypisywaniem adresów do konkretnych nazw domen, system ma za zadanie łączenie zapytań komputerów i innych urządzeń o połączenie się z konkretną domeną, czyli ostatecznie adresem IP. Jest to kluczowa funkcja, która jest niezbędna dla prawidłowego działania prawie wszystkich usług internetowych. Bez niej połączenie się z jakąkolwiek domeną byłoby niemożliwe. 


Popularną wiedzą jest, iż komputery posługują się zupełnie innym językiem niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – nawet najbardziej skomplikowanymi językami programistycznymi, które kojarzą nam się z długimi ciągami niezrozumiałych dla wielu haseł i cyfr. W rzeczywistości jednak też jest to uproszczony na potrzeby programistów system, który następnie tłumaczony jest przez komputer na zrozumiały dla niego język. W związku z tym system DNS jest niejako pośrednikiem między nami, a komputerem i Internetem.


Dla lepszego zrozumienia tematu, możemy porównać system DNS do numerów telefonicznych. Każdy telefon, w uproszczeniu, posiada swój numer. Tym numerem w wypadku systemu DNS jest adres IP. W obu sytuacjach jest to ciąg liczb, choć adresy IP zazwyczaj są dużo bardziej skomplikowane. Nazwę domeny możemy porównać do zapisywanych przez nas nazw kontaktów. Zamiast wpisywać każdorazowo ciągi cyfr, możemy wyszukać kontakt po bardziej przyjaznej dla nas nazwie. Zaś sam system rejestrowania nazw i adresów IP domen możemy porównać do zbiorów numerów telefonicznych do różnych instytucji lub osób, czy też odchodzącej w przeszłość książki telefonicznej. 


Oczywiście serwery DNS są jednak nieporównywalnie większe i bardziej skomplikowane. Muszą zawierać w sobie ogromne zasoby informacji oraz, co trudniejsze, cały czas odpowiadać na zapytania użytkowników, które spływają do serwerów w ogromnych ilościach całą dobę. Najczęściej serwery DNS o największym znaczeniu obsługują domeny na poziomie kontynentów. Oczywiście, nie musimy się jednak do tego ograniczać i bez problemu połączymy się ze stronami internetowymi obsługiwanymi przez serwery DNS na innym kontynencie, niż się znajdujemy.

Czy to wszystko?


Czy serwery Domain Name System spełniają jeszcze jakieś inne funkcje? W zasadzie, można powiedzieć, że na tym rola DNS się kończy, lecz z właściwości ich działań możemy wyróżnić dodatkowe, bardzo istotne zalety, które jednak można potraktować bardziej jako przyjemny efekt uboczny, niż cel systemu sam w sobie. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo – zarówno samych użytkowników Internetu, jak i ich danych. Wynika to głównie z braku możliwości tworzenia domen o tej samej nazwie. Gdyby nie serwery DNS i konieczność rejestracji nazw, nieuczciwe osoby z łatwością mogłyby tworzyć nieprawdziwe strony podszywające się pod oryginalne takich instytucji jak banki czy sklepy – witryny wrażliwe ze względu na dane, które im przekazujemy.

Proces przekazywania informacji


Jak wygląda w praktyce działanie serwerów DNS w kontakcie z naszymi komputerami, smartfonami, ruterami itd.? Przejdźmy krok po kroku po tym procesie, nie zagłębiając się w zbędne dla wiedzy przeciętnego użytkownika szczegółowe, techniczne informacje. Korzystając z Internetu, warto jest znać choć podstawy działania narzędzia, które tak widocznie zmienia naszą rzeczywistość, a system DNS jest jednym z jego najważniejszych elementów.


Przedstawimy sobie najczęściej praktykowaną przez nas czynność, czyli wchodzenie na stronę internetową poprzez wyszukanie adresu z pomocą jego nazwy (a nie adresu IP). Pierwszym krokiem jest oczywiście wpisanie przez nas w wyszukiwarkę internetową adresu strony, której szukamy – np. „mediaexpert.pl”. Teraz do gry wchodzi np. serwer IBM, który wyszukuje w lokalnych serwerach wybrany przez nas adres, a następnie wysyła dalej zapytanie o przetłumaczenie go na czytelny dla siebie język. Po uzyskaniu adresu IP system DMS zaczyna pracować nad nim, by przetworzyć go i przesłać do wyższego serwera. Wcześniej wspomniany serwer przetwarza otrzymane informacje i wskazuje ostateczny adres strony, który zostaje przesłany do pierwotnego urządzenia – np. naszego komputera.


Jak widzimy, jest to wieloetapowy proces, który wymaga współpracy ze sobą wielu systemów. Mimo tego zachodzi w niezauważalnie krótkim dla człowieka czasie, dzięki czemu z Internetu możemy korzystać bardzo sprawnie. Czasem jednak czas ten może się dość znacznie wydłużać. Co może na to wpłynąć?

Opóźnienia serwerów DNS – skąd się biorą?


Opóźnienia w systemach DNS mogą wynikać z kilku czynników. Najczęściej wynika to ze zbyt powolnego połączenia internetowego. Oczywiście, im dostawca Internetu zapewnia nam szybszy transfer danych, tym rzadziej będą zdarzały się opóźnienia serwerów. Czasem jednak najlepszy dostawca może nie być w stanie zapobiec spowolnieniu Internetu. Utrzymanie sieci dostarczającej Internet wymaga stałej konserwacji i modyfikacji. Wszelkie prace z tym związane mogą wpływać na jakość połączenia. Problemem może być też korzystanie z Internetu w tak zwanych „godzinach szczytu”, gdy w jednym czasie na raz połączonych z siecią jest wiele urządzeń. Serwery przy ogromnej liczbie zapytań mogą spowolnić. Na samą komunikację z serwerami DNS może wpływać również odległość od najbliższego lokalnego serwera, a urządzenia, z którego wysyłamy zapytanie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756