Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kawiarka – jak używać? Instrukcja krok po kroku

 2023-08-30 

Czy zakupiłeś kawiarkę i zastanawiasz się, jak jej poprawnie używać? Może szukasz nowych sposobów na parzenie pysznej, aromatycznej kawy i zastanawiasz się, czy kawiarka jest urządzeniem dla Ciebie? Za chwilę poznasz odpowiedź na te pytania, a także dowiesz się, jak dbać o kawiarkę czy każda kawiarka nadaje się dla Ciebie i czy używając kawiarki, możesz zaparzyć wyłącznie kawę czarną i mocną. Kawiarka jest urządzeniem z wieloletnią tradycją. Pierwsi Włosi zaczęli parzyć esencjonalny napój już w latach trzydziestych XX wieku, a do dziś zapach kawy z kawiarki o poranku, budzi wielu mieszkańców Italii. Mokka, moka czy kafeteria, to inne nazwy urządzenia, które przez lata użytkowania niewiele zmieniło się w swojej podstawowej formie, lecz dziś jesteśmy w stanie korzystać z wielu nowych udogodnień. Bez trudu znajdziesz wiele modeli mokki, nadającej się do stosowania na kuchence indukcyjnej, a nawet powstały kafeterie elektryczne, które jeszcze bardziej ułatwiają, i tak już dość prosty, proces parzenia kawy. Wiesz już czym jest kawiarka. Jak używać tego urządzenia, to kolejne pytanie, na które warto znać odpowiedź.

Kawiarka – elementy i rozmiary

Używając kawiarki, powinieneś być świadomy z czego się składa i ile kawy możesz w niej parzyć. Zaczynając od rozmiaru – znajdziesz wiele różnych kawiarek, różniących się między innymi pojemnością. Jest to o tyle istotne, iż poprawne i bezpieczne funkcjonowanie kawiarki, nie pozwala na nieodpowiednie parzenie kawy, w ilościach znacznie mniejszych lub większych niż zalecane. Gdy postanowimy zaparzyć mniej kawy, niż pozwala na to mokka, ciśnienie powstałe przy podgrzewaniu wody może być zbyt niskie, by skutecznie zaparzyć aromatyczny napar. Z drugiej jednak strony, gdy wody będzie za dużo, ciśnienie może być za wysokie i zacząć awaryjnie uciekać przez zaworek bezpieczeństwa, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Dlatego przy wyborze kawiarki zastanów się, ile filiżanek kawy jednorazowo będziesz chciał zaparzyć.


Klasyczna mokka składa się z podstawy, do której wlewa się wodę. To podstawa ma kontakt ze źródłem ciepła. Wyposażona jest w zaworek bezpieczeństwa, który odprowadza nadmiar pary wodnej, gdy ciśnienie staje się za wysokie. Poza tym, w skład kawiarki wchodzi sitko ekstrakcyjne, gumowa uszczelka, filtr i komora, w której ląduje gotowa kawa. Warto wspomnieć również o materiale, z którego wykonana jest kawiarka. Najczęściej spotkamy mokki aluminiowe, które odznaczają się niższą ceną, lecz większość z nich, niestety, nie nadaje się do używania na płycie indukcyjnej. Przy kawiarkach stalowych, idąc z nieco wyższą ceną, przychodzi możliwość parzenia kawy zarówno na indukcji jak i otwartym ogniu.

Kawiarka – jak używać?

Mokka ma bardzo prosty sposób działania. Jest on łudząco podobny do działania ekspresu ciśnieniowego. Woda, która powoli zaczyna wrzeć w podstawie kawiarki, wytwarza wysokie ciśnienie, które wypycha wodę z dolnego zbiornika. Woda przepływa przez zmieloną kawę, a następnie zbiera się w górnym zbiorniku jako gotowy napar.


Wiesz już jak w teorii działa kawiarka. Jak używać jednak tego urządzenia w praktyce? Do dolnego zbiorniczka wlej wodę. Powinna być ona miękka, taka jaką używasz do ekspresu czy czajnika. Wodę należy nalać do oznaczonego w zbiorniku poziomu. Kawę zmiel na średni stopień zmielenia lub użyj odpowiedniej gotowej mieszanki i wsyp ją do pojemnika na kawę. W zależności od tego, jak mocną kawę lubisz, możesz jej nasypać mniej lub więcej. Lekko dociśnij kawę w pojemniku, by równomiernie ją rozłożyć. 


Ostatnim etapem przygotowania kawiarki jest skręcenie całego urządzenia. Pamiętaj, by złożyć ją odpowiednio z zaleceniami producenta. Teraz wystarczy tylko wstawić mokkę na odpowiednie źródło ciepła. Przy użyciu kuchenki gazowej pamiętaj, by płomień ogrzewał tylko dno kawiarki, a nie jej boki. Kawa w kawiarce parzy się bardzo szybko, zaledwie dwie do czterech minut. Charakterystycznym znakiem zakończenia procesu parzenia jest bulgot w kawiarce. Należy wtedy kawiarkę zdjąć ze źródła ciepła i cieszyć się pyszną, świeżą i aromatyczną kawą.

Kawiarka – utrzymanie i innowacje

Mokka nie wymaga specjalnych metod utrzymania i konserwacji. Pamiętać należy jednak o odpowiedniej grubości zmielenia kawy i jakości wody. Kawa powinna być zmielona w stopniu średnim, trochę grubiej niż do ekspresu, ale też trochę mniej niż do przygotowania jej metodą drip. Wypalenie ziaren również powinno oscylować na średnim stopniu. Najłatwiej będzie kupić gotową mieszankę ziaren, a następnie samodzielnie zmielić ją w młynku do kawy. Woda używana w kawiarce powinna być miękka, by nie zanieczyścić urządzenia. Wystarczy ją przefiltrować w popularnym filtrze do wody. 


Po zapoznaniu się z metodą parzenia kawy w kawiarce, możesz zastanawiać się, czy przy użyciu mokki możesz przygotować inny napój niż małą czarną. Odpowiedź jest dosyć prosta – tak! W kawiarce przygotowujemy espresso, czyli bazę praktycznie każdej kawy, o której zamarzysz. Dolewając wody, otrzymasz americano. Z użyciem mleka, możesz przygotować między innymi cappuccino, caffe latte, czy flat white. Możesz się również skusić na mocniejszą, deserową irish coffee. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756