Poradniki Eksperta

Późną jesienią zawsze przychodzi zmiana czasu na zimowy. W tym roku zegarki z godziny 3:00 na 2:00 będziemy przestawiać w nocy z 29 na 30 października. Pośpimy więc nieco dłużej. Po co zmieniamy czas i jak długo jeszcze będziemy to robić, dowiesz się z naszego poradnika. Choć większość osób ma dość zmiany czasu, to póki co wydaje się, że przez dłuższy okres będziemy dalej przestawiać zegarki.

Skąd się wzięła zmiana czasu?


Wiele osób wskazuje, że zmiana czasu na zimowy lub letni to relikt przeszłości. Faktycznie, jej korzenie sięgają drugiej połowy XVIII w. Już wtedy Benjamin Franklin wskazywał, że ludzie powinni wstawać i kłaść się spać wcześniej. Po raz pierwszy na świecie czas letni wprowadzili Niemcy, 30 kwietnia 1916 r. Przypadło to na okres I Wojny Światowej, więc zmiany dotknęły nie tylko terytorium Rzeszy ale również Austro-Węgier oraz ziem okupowanych, w tym części terytorium Polski. Pomysł został podchwycony również przez Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone, które w 1918 r. wprowadziły obowiązek stosowania czasu letniego.

Stacje pogodowe w naszej ofercie:

Po co zmieniamy czas?


Zmiana czasu ma dostosować aktywność człowieka do czasu, w którym naturalne światło słoneczne jest najbardziej dostępne w danej porze roku. Taka zmiana nawyków ma powodować wzrost oszczędności energii, np. ze względu na niekorzystanie ze źródeł światła o określonych porach. W praktyce jednak ze względu na rosnącą efektywność energetyczną, te skutki, jakie przynosi zmiana czasu na zimowy, są coraz mniej odczuwalne.


W przeszłości, w czasach wojny, miała ona bardzo duże znaczenie właśnie ze względu na konieczność oszczędności zasobów. Zwolennicy zmiany czasu wskazują również takie argumenty jak zwiększone bezpieczeństwo na drogach, ponieważ większa część naszego dziennego funkcjonowania przypada na okres, gdy mamy dostęp do światła naturalnego. W praktyce jednak przy tylu czynnikach zmiennych jak np. pogoda, nasze nawyki oraz komplikacjach, które rodzi zmiana czasu, trudno dziś znaleźć argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem i coraz głośniej mówi się o odejściu od niego.

Czy zmiana czasu ma sens?


Coraz częściej wskazuje się, że zmiana czasu na zimowy lub letni ma niewiele sensu. Jednym z podnoszonych argumentów jest to, że nie jest tak oczywiste, że faktycznie występują korzyści związane ze zmniejszonym zużyciem energii. Kolejną z kwestii są aspekty zdrowotne. Wbrew pozorom dla naszego organizmu ta godzina stanowi znaczącą różnicę, do której przez jakiś czas się on adaptuje. Wśród wielu osób zmiana czasu na zimowy lub letni może powodować problemy z zasypaniem, wyspaniem się, a co za tym idzie pogorszenie nastroju. Wszystko to może być przyczyną, np. zwiększonego ryzyka wypadków drogowych, a nawet depresji czy zawałów serca.


Zmiana czasu na zimowy lub letni jest również ogromnym problemem w codziennym funkcjonowaniu infrastruktury. Przykładowo, w przypadku pociągów, przy wprowadzaniu czasu zimowego postój na stacjach musi zostać wydłużony nawet o dodatkową godzinę. Problemy nie omijają także ruchu lotniczego. Ze względu na zmianę czasu często na daną chwilę wyłączane są różne systemy informatyczne. Reguła ta jest również uciążliwa w przypadku codziennych czynności. Musimy bowiem przestawić zegarki we wszystkich domowych urządzeniach. Z pomocą na szczęście przychodzą sprzęty smart, które bardzo często dane o aktualnej godzinie pobierają z sieci. Jeśli irytuje Cię również przestawianie zegarka ręcznego, to także najwyższa pora, aby sięgnąć po smartwatch. Z nim nie będziesz musiał pamiętać o tym, kiedy zmiana czasu na zimowy ma miejsce.


Dlatego coraz częściej pojawia się postulat, aby ten uciążliwy nawyk odszedł w niepamięć. Jak to jednak często bywa, gdy już wydaje nam się, że zmiana czasu na zimowy lub letni będzie przeszłością, to rządy odkładają rezygnację z niej na bliżej nieokreślony termin.

Kiedy zmieniamy czas?


Jeśli zdarza się, że zastanawiasz się kiedy zmiana czasu na zimowy ma miejsce, to odpowiedź jest prosta. Ten termin to zawsze ostatnia niedziela października, kiedy to przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Analogicznie zmiana czasu na letni jest wykonywana zawsze w ostatnią niedzielę marca, wtedy nasze czasomierze są przestawiane z godziny 2:00 na 3:00. Jak więc widać, z czasu letniego korzystamy przez większą część roku, bo przez 7 miesięcy. W Polsce zmiana czasu jest stosowana stale już od 1977 r. Okres zmiany czasu wyznacza dyrektywa UE 2000/84/EC i obowiązuje ona we wszystkich państwach członkowskich. W praktyce tzw. czas zimowy to standardowy czas strefowy. Dlatego to właśnie zawsze na wiosnę wprowadza się czas letni, a jesienią jest on odwoływany.

Gdzie zmienia się czas?


Jak już wspomnieliśmy, zmiana czasu występuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a w praktyce tak naprawdę w niemal wszystkich państwach Europy. Wyjątek stanowią Islandia, Białoruś, Rosja oraz Turcja. W praktycznie wszystkich krajach azjatyckich, afrykańskich oraz Ameryki Południowej kiedyś był wprowadzany czas letni, ale zrezygnowano z tej praktyki, lub nie wprowadzano go nigdy. Poza Europą czas letni wprowadzany jest w większości stanów USA, Meksyku, prowincji Kanady, Chile, Paragwaju, Nowej Zelandii, Haiti, na Kubie oraz w niektórych stanach Australii. Jak więc widać, to co dla nas wydaje się codziennością, na Świecie wcale nie jest tak oczywiste. Przeważająca część globu nie przestawia wskazówek w swoich zegarkach. Zauważalnym trendem jest, że zmiana czasu na zimowy lub letni odchodzi w zapomnienie i dziś jest stosowana przede wszystkim przez państwa z półkuli północnej.

Jak długo będziemy zmieniać czas?


Politycy obiecują, że zmiana czasu na zimowy lub letni ma być przeszłością. Przeprowadzana była nawet ankieta, w której przytłaczająca większość respondentów była za jej zaprzestaniem. Prace nad rezygnacją z tego rozwiązania trwają, jednak nadal nie wiadomo, kiedy zmiana czasu na zimowy lub letni odejdzie w niepamięć. Co więcej, niezbędne będzie również podjęcie decyzji czy zostać przy czasie letnim czy lepiej sprawdzi się ten zimowy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756