Zdaniem eksperta
Parownica do ubrań to urządzenie, którego nie może zabraknąć tam, gdzie mieszkają osoby ceniące schludny wygląd i dobrze wyprasowane, świeżo wyglądające ubrania. Dokładnie rozprasuje zagniecenia, odświeży, zdezynfekuje, usunie niechciane zapachy – do tego wszystkiego przyda się właśnie parownica do ubrań. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jakie parametry powinna mieć, by spełniać oczekiwania? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Do czego służy parownica do ubrań i dlaczego warto ją mieć?
Parownica do ubrań, nazywana też steamerem lub żelazkiem parowym, to urządzenie, które będzie bardzo przydatne w utrzymaniu schludnego wyglądu Twojej garderoby. Nawet jeśli masz w domu wydajne żelazko lub generator pary, to dobry steamer będzie ich uzupełnieniem, a nawet doskonałą dla nich alternatywą – szczególnie w przypadku tych użytkowników, którzy nie przepadają za tradycyjnym prasowaniem. Zaletą żelazka parowego jest jego podręczny charakter, dzięki czemu możesz z niego skorzystać nawet tuż przed wyjściem z domu – i to bez konieczności rozkładania ubrań i wyciągania deski do prasowania. To dużo prostsze i mniej kłopotliwe. Jeśli chcesz odświeżyć bluzkę lub koszulę, po prostu pozostaw je na wieszaku, włącz parownicę i pozwól parze nadać ubraniom świeży zapach, zdezynfekować je, rozprasować zagniecenia i sprawić, że będą wyglądały jak świeżo wyprane. Co istotne, steamery pozwalają prasować zarówno w pionie, jak i poziomie.
Jednak to nie wszystkie zalety parownicy. Oprócz tego, że jest łatwa w użyciu, to jest jeszcze niezwykle skuteczna, a także bezpieczna dla wszystkich, nawet najdelikatniejszych tkanin. Wszystko to dlatego, że jej działanie opiera się na zastosowaniu gorącej pary, a nie wysokiej temperatury. Steamer świetnie upora się z odświeżeniem grubego, wełnianego płaszcza, który po kilku miesiącach wyjmujesz z szafy, jak i jedwabnej bluzki.
Dlaczego jeszcze warto mieć parownicę do ubrań? Bo jest to sprzęt, który służy nie tylko do odświeżania i pielęgnacji ubrań. Będzie niezastąpiony przy odświeżaniu tapicerki mebli w salonie, grubych zasłon, firan, a także koców i narzut.
Zasada działania oraz typy parownic do ubrań
Sekretem skuteczności parownicy do ubrań jest gorąca para, która skutecznie przenika włókna tkanin i rozluźnia je. Dzięki temu tkanina lepiej się układa, a wszelkie zagniecenia po prostu znikają. Odbywa się to bez żadnego nacisku, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego prasowania. Czyni to prasowanie steamerem bezpieczniejszym dla wszystkich rodzajów tkanin i dzianin. Wystarczy zbliżyć końcówkę do tkaniny – nie ma konieczności dotykania prasowanej odzieży.
Wyróżnić można dwa główne typy parownic do ubrań. Pierwszą z nich są parownice ręczne. Są to poręczne sprzęty cechujące się niewielkimi rozmiarami. Całe urządzenie podczas prasowania mamy w ręku. Aby rozpocząć prasowanie wystarczy wlać wodę do zbiornika i podłączyć urządzenie do kontaktu, by z otworów parowych na końcówce urządzenia zaczęła wydobywać się para. Drugą grupą są modele o nieco większych gabarytach, charakteryzujące się pionową konstrukcją. Są to parownice stojące, czy też po prostu pionowe. Mają one długi wąż, na końcu którego znajduje się stopa z otworami, przez które wydobywa się gorąca para. Zarówno parownice pionowe jak i ręczne mają swoje plusy i minusy. Modele ręczne mają mniejsze zbiorniki na wodę, przez co przy większym prasowaniu co pewien czas zachodzi konieczność uzupełniania. Ich zaletą są niewielkie rozmiary, co pozwala w razie potrzeby zabrać je w podróż. W przypadku urządzeń pionowych ich większe rozmiary są i plusem, i minusem. Większy zbiornik na wodę oszczędza czas na dolewanie, ale sprawia też, że sprzęt jest mniej mobilny. Z drugiej strony, steamery stojące często mają specjalny stojak z wieszakiem, który pozwala wygodnie rozłożyć ubranie do odświeżenia.
Istotną różnicą pomiędzy parownicami ręcznymi i pionowymi są także ich parametry. Często urządzenia ręczne nieco wolniej się nagrzewają i produkują mniej pary, niż modele pionowe.
Parownica do ubrań: na co zwrócić uwagę? Najważniejsze parametry
Wiemy już, jak przydatnym sprzętem jest parownica do ubrań. Na co zwrócić uwagę, by być zadowolonym z zakupu? Oto kilka najistotniejszych parametrów.
Aby parownica działała szybko i wytwarzała duże ilości pary, powinna być sprzętem o dość dużej mocy. Jest to jeden z najważniejszych parametrów tego sprzętu. Zwykle to modele pionowe mają najwyższą moc – na przykład 1900-2000 W – a nawet więcej. Jednak wiele urządzeń ręcznych również może pochwalić się dostatecznie wysoką mocą, przekraczającą 1000-1200 W.
Drugą istotną cechą jest pojemność zbiornika na wodę. Im większy, tym rzadziej musimy go uzupełniać. Przy urządzeniu ręcznym zazwyczaj będzie to od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów, przy czym większy zbiornik wiąże się z większą wagą urządzenia. Tego problemu nie ma w przypadku urządzeń pionowych. Zbiornik na wodę ma od około 1-2 litrów, a nawet więcej, przy czym znajduje się on w podstawie urządzenia, więc operując stopą parownicy, na pewno się nie zmęczysz. Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to regulacja temperaturą. W zależności od modelu może być manualna lub automatyczna. Zmniejszenie temperatury wpływa jednocześnie na ilość wytwarzanej pary, choć strumień pary może być też regulowany niezależnie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając parownicę do ubrań? Z pewnością na różne rozwiązania ułatwiające użytkowanie i podnoszące jego komfort. Na przykład blokada kapania, która chroni odzież przed zabrudzeniami. Jeśli rozważasz zakup modelu pionowego, zwróć uwagę na to, czy ma kółka. Ułatwią one przenoszenie sprzętu. Zaletą każdej parownicy będzie automatyczne wyłączanie, które chroni przed zagrożeniami związanymi z wysoką temperaturą, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem. Pod tym względem steamery przypominają nieco tradycyjne żelazka.
Ostatnią sprawą, którą warto rozważyć, są akcesoria dostępne ze sprzętem – na przykład specjalną nakładką z włosiem do czyszczenia tapicerki, nakładką do delikatnych tkanin, a nawet rękawicą ochronną.