Zdaniem eksperta
Wraz z sezonem grzewczym, pojawiają się problemy z suchym powietrzem w pomieszczeniach. Gorące grzejniki, wpływają na zmniejszenie wilgotności powietrza w naszych mieszkaniach. Każdy może odczuwać negatywne konsekwencje z tym związane. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów, aby temu zaradzić. Jak suche powietrze w pokoju wpływa na nasze zdrowie? Jakie są domowe lub bardziej profesjonalne sposoby, na nawilżenie powietrza w pokoju? To podstawowe pytania, które często się nam nasuwają. Warto zapoznać się z poniższym poradnikiem, by pogłębić wiedzę w tym temacie.
Jak suche powietrze wpływa na Twoje zdrowie?
Optymalna temperatura w Twoim pokoju, powinna wynosić 20-22 stopnie Celsjusza. Natomiast wilgotność powinna być na poziomie 40-60 proc. Te dwa parametry możesz sprawdzić za pomocą małego urządzenia, jakim jest stacja pogody. Suche powietrze w pokoju, negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie i zdrowie. Szczególnie dotkliwie odczuwają to astmatycy i alergicy. Wszechobecne roztocza i kurz, są niezwykle uciążliwe w suchym otoczeniu, gdyż wywołują różne reakcje alergiczne.
Zbyt suche powietrze wysusza błony śluzowe, dając w efekcie negatywne skutki w postaci drapania w gardle wywołującego często kaszel, a nawet trudności w oddychaniu. Często borykamy się, z problemem suchej skóry. Tu również winowajcą, może być zbyt suche powietrze. Używasz kremów nawilżających, ale problem ciągle powraca. Widzisz, że nadal Twoja skóra jest przesuszona, swędzi, i piecze? Czas jesiennego i zimowego ogrzewania mieszkań, jest szczególnie trudny dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Niestety objawy w tym okresie, bardzo się nasilają. Niskie nawilżenie powietrza i zbyt wysoka temperatura, sprzyjają częstym infekcjom i przeziębieniom. Wiele osób nie łączy tych dolegliwości z tym, że mają zbyt suche powietrze w pokoju. Objawy wysuszenia błon śluzowych i skóry oraz infekcje, należy łączyć właśnie z niewłaściwą temperaturą w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Jakie są domowe sposoby na nawilżenie powietrze w pokoju?
Jest kilka sprawdzonych domowych sposobów, na nawilżenie powietrza w pokoju. Pierwszym jest rozwieszenie mokrych ręczników, czy prania na gorących grzejnikach. Powstająca w ten sposób para, zniweluje nieco zbyt suche powietrze w pokoju. Innym sposobem jest wieszanie pojemników z wodą, która paruje pod wpływem ciepła. Jednak te sposoby dają chwilowe nawilżenie i są skuteczne tylko w okresie grzewczym. Najpopularniejsze jest jednak otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Umożliwia to napływ wilgotnego powietrza zwłaszcza, gdy pada deszcz lub śnieg. Jednak najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się suchego powietrza w pokoju, jest funkcjonalny i profesjonalny nawilżacz.
Zobacz także: Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Jak działa nawilżacz powietrza?
Idealnym rozwiązaniem problemu suchego powietrza w pokoju, jest nawilżacz. Wytwarza on ciepłą lub zimną mgiełkę, która nawilża powietrze w pomieszczeniu. Unosząc się po całym pomieszczeniu, stwarza niezwykle przyjemny klimat, ułatwiający chociażby zasypianie. Niektóre modele zostały wyposażone w cyfrowy wyświetlacz wysokości temperatury i wilgotności. Dzięki temu, te parametry zawsze będziesz miał pod kontrolą. W zależności od modelu, nawilżacze różnią się wielkością zbiorników na wodę, czy mocą. Dodatkowo mogą posiadać funkcję aromaterapii, umożliwiającą rozprowadzanie przyjemnego zapachu po całym pokoju. Wpływa to bardzo relaksująco na nasz organizm. Niektóre urządzenia zostały wyposażone w panel dotykowy, ułatwiający obsługę urządzenia.
Jakie występują rodzaje nawilżaczy?
Decydując się na zakup nawilżacza, możesz wybrać jeden z trzech rodzajów, tj. parowy, ultradźwiękowy i ewaporacyjny. Każdy z nich różni się od siebie techniką działania, ale wszystkie mają jedno zadanie – nawilżenie suchego powietrza. Nawilżacz parowy wyposażony jest w zbiornik na wodę, która za pomocą grzałki doprowadzana jest do wrzenia. Para wydobywająca się z urządzenia, nawilża powietrze w całym pomieszczeniu. Niewątpliwym atutem tego rodzaju urządzeń, jest ich duża wydajność, gdyż skutecznie nawilżą nawet duże pomieszczenia. Wydobywająca się z urządzenia para wodna, pozbawiona jest dodatkowo bakterii.
Na nieco innej zasadzie, działają nawilżacze ultradźwiękowe. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków, następuje rozbijanie wody na drobne cząsteczki. Są to urządzenia charakteryzujące się niskim zużyciem energii i bardzo cichą pracą. Przydatna jest tu funkcja, np. regulacji nawiewu, która pozwala dostosować jego moc do warunków panujących w pokoju. Trzecim rodzajem, są nawilżacze ewaporacyjne. Metoda ewaporacyjna, wykorzystuje naturalne odparowywanie wody. Te nowoczesne nawilżacze, idealnie spełnią swoja funkcję. Poza tym są wydajne, ciche i ekonomiczne. Jeśli masz suche powietrze w pokoju, odczuwasz dyskomfort związany z suchością w gardle, czy inne dolegliwości mogące powstać wskutek nieodpowiedniego nawilżenia pomieszczenia, zdecyduj się na zakup nawilżacza. To funkcjonalne, często designerskie urządzenie, zapewni Ci komfortowe i zdrowe warunki w pomieszczeniu, w którym przebywasz.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
24.12
08:00 - 14:00
31.12
08:00 - 14:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756