Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Termowentylator do łazienki – jaki wybrać?

 2023-08-29 

Termowentylatory, czyli tzw. farelki, to urządzenia bardzo dobrze znane lubiącym ciepło, zwłaszcza w czasie, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął albo już zakończył. Te niewielkie urządzenia mogą być samodzielnym lub dodatkowym źródłem ciepła – z ich pomocą dogrzejesz duży salon, garaż, domek wypoczynkowy czy piwnicę. Farelka doskonale sprawdzi się także w łazienkach, w których ze względu na ich specyfikę, wyższa temperatura często jest koniecznością. Jaki termowentylator do łazienki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Termowentylator, czyli co?

Dla wielu niezbędny element wyposażenia domu, sklepu czy biura. Sercem farelki jest spirala grzejna lub grzałki ceramiczne, które po podłączeniu do prądu bardzo szybko nagrzewają się do wysokiej temperatury. Urządzenie nie byłoby tak wydajne, gdyby nie śmigło wentylatora umieszczone za grzałką. To ono wprowadza ciepłe powietrze w ruch i „wyrzuca” je na zewnątrz, w ten sposób ogrzewając otoczenie. Z tyłu farelki znajduje się wlot powietrza, które oczyszczane jest przez specjalny filtr – takie rozwiązanie zapobiega przedostaniu się kurzu do wnętrza urządzenia.

Dlaczego termowentylator do łazienki to dobry pomysł?

Łazienka to pomieszczenie całkiem inne od pozostałych w Twoim mieszkaniu. Panują w nim specyficzne warunki, które biorą się między innymi z wilgoci. Ta powstaje na skutek używania wody, co jest oczywiście naturalne. Większy poziom wilgoci potęguje jednak wrażenie chłodu i nawet ta sama temperatura powietrza, co w salonie, będzie w łazience nieco mniej przyjemną. Temperatura w łazience, według zaleceń, powinna być z resztą najwyższa, porównując z innymi pomieszczeniami mieszkania lub domu. Przedział pomiędzy 24, a 26 stopniami Celsjusza pozwala się zrelaksować i korzystać z pomieszczenia bez pośpiechu potęgowanego chłodem.


Nie zawsze jednak masz wpływ na temperaturę w mieszkaniu. Może jeszcze nie rozpoczął się sezon grzewczy w Twoim bloku albo potrzebne jest rozpalenie w indywidualnym piecu. O wiele prościej jest po prostu uruchomić termowentylator. Taki dodatkowy grzejnik elektryczny jest w stanie bardzo szybko nagrzać pomieszczenie, szczególnie o wielkości kilku metrów kwadratowych. Termowentylator do łazienki to także świetne rozwiązanie w przypadku budynków wybudowanych wiele lat temu. W takim przypadku może brakować ogrzewania w łazience. Szczególnie dotyczy to bloków z wielkiej płyty.

Na ścianę czy na podłogę?

Termowentylator do łazienki może być stojący lub montowany na ścianie. Zanim wybierzesz konkretny typ urządzenia, zastanów się, która z opcji będzie dla Ciebie wygodniejsza. Na rynku zdecydowanie więcej znajdziesz modeli stojących – to klasyczne, niewielkie farelki mające wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie oraz stabilną konstrukcję.


Modele przystosowane do montażu na ścianie sprawdzą się w tych mieszkaniach, w których łazienka ma być docieplana na co dzień. Jeśli nie potrzebujesz modelu przenośnego, a farelka ma być stałym źródłem ciepła, to warto zainwestować w takie rozwiązanie. Tutaj pamiętaj o tym, żeby wybrać urządzenie dobrze wpisujące się w stylistykę łazienki, które będzie jej dodatkową ozdobą.

Termowentylator – co ma znaczenie?

Kupując termowentylator do łazienki warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Pierwszym z nich jest moc. W urządzeniach tego typu waha się ona w zakresie 700-2000 W i powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. W kilkumetrowej łazience model mający do 1000 W mocy będzie wystraczający. Warto pamiętać, że większa moc oznacza szybsze nagrzanie, a to dla wielu osób jest priorytetem – jeśli jesteś jedną z nich, szukaj modelu z mającego dużą moc.


Kolejną kwestią jest długość przewodu. Chociaż wydaje się to mało istotne, to jest to jedna z tych rzeczy, które potrafią uprzykrzyć życie. Zanim kupisz farelkę, zastanów się, w którym miejscu ją umieścisz i czy masz łatwe dojście do gniazdka – to tak oczywiste, że często o tym zapominamy

Przydatne rozwiązania

Jedną z najważniejszych funkcji jest regulacja mocy, która pozwala dostosować tryb pracy urządzenia do warunków panujących w łazience. A to oznacza dużą wygodę i oszczędność. Jeśli chcemy szybko nagrzać pomieszczenie, włączamy moc maksymalną, którą potem możemy po prostu zmniejszyć. Dodatkową zaletą jest programator i termostat odpowiadające za utrzymanie wybranej temperatury przez określony czas.


Warto wybrać model wyposażony w czujniki obecności, alarm otwartego okna lub tygodniowy programator, dzięki któremu zaplanujesz czas pracy urządzenia.


Zwróć uwagę także na panel obsługi. Na rynku znajdziesz termowentylator do łazienki sterowany pokrętłem, z czytelnym wyświetlaczem i diodami LED a nawet z dedykowanym pilotem!

Bezpieczeństwo to podstawa

Urządzenia przystosowane do pracy w łazience muszą być odporne na wilgoć i wyposażone w rozwiązania chroniące przed zalaniem wodą czy negatywnym działaniem pary wodnej. Dlatego też najczęściej stosuje się automatyczny wyłącznik odłączający zasilanie w momencie przewrócenia się urządzenia lub czujnik przegrzania odcinający prąd, gdy zostanie przekroczona temperatura graniczna.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756