Jaka wilgotność powietrza w domu jest optymalna?

Mariusz Bielski
Data dodania: 21-03-2025
nawilżacz ewaporacyjny

Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasze samopoczucie ma wilgotność powietrza w domu. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, przeprowadzać pomiary i dbać o komfortowe warunki. W końcu mieszkanie to azyl, w którym powinniśmy czuć się jak najlepiej. Jaka wilgotność w domu będzie optymalna?

Co to jest wilgotność i jak ją zmierzyć?

Wilgotność w dużej mierze zależy od temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Inaczej rzecz ujmując, oznacza ilość pary wodnej w powietrzu. Im cieplej, tym jest jej mniej.


Wilgotność można zbadać za pomocą higrometrów, znanych również jako stacje pogody. To niewielkie urządzenia, które mierzą zawartość pary wodnej w powietrzu, temperaturę oraz pomagają wyznaczyć tzw. punkt rosy. Chodzi tu o moment, kiedy rozpoczyna się proces skraplania. Wtedy jednak na ścianach powstaje wilgoć. Jest ona niebezpieczna nie tylko dla budownictwa, ale i naszego zdrowia. 

Nawilżacze powietrza w naszej ofercie:

Prawidłowa wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza zależy również od pory roku. Latem jest ona znacznie wyższa, niż zimą, a wysoka temperatura i deszczowe dni wpływają na jej wzrost. Niekiedy może sięgnąć poziomu nawet 80-90 proc.


Zimą z kolei sytuacja jest odwrotna. Mróz i ujemne temperatury powodują nadmierną suchość w mieszkaniach. Woda z powietrza zamienia się wtedy w szron pod wpływem niskich temperatur. Dodatkowo ogrzewanie pomieszczeń i szczelne zamykanie okien owocuje znacznym spadkiem wilgotności. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio ją regulować, inaczej postępując latem, a inaczej zimą.


A skoro tak, to należy postawić pytanie, jaka wilgotność w domu powinna być właściwa? Łączy się ona bezpośrednio z temperaturą panująca w pomieszczeniu. Jeśli np. waha się w granicach 20-22 stopni Celsjusza, optymalnie powinna wynosić 40-60 proc. Jednocześnie warto pamiętać, że im chłodniej robi się w domu, tym bardziej prawidłowa wilgotność w domu powinna rosnąć (do 60-65 proc.). Niektórzy zastanawiają się również, jak jej poziom utrzymywać, gdy w mieszkaniu przebywa dziecko. Otóż nic się nie zmienia. Najlepszy nadal będzie przedział 40-60 proc.

Negatywne skutki zbyt suchego powietrza dla organizmu człowieka

Zastanawiając się, jaka wilgotność w domu powinna panować, należy pamiętać, że zbyt suche powietrze też ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim cierpi wtedy układ oddechowy. Odczuwamy wówczas męczące drapanie w gardle i w nosie. Gdy dłużej oglądamy telewizję lub pracujemy przed komputerem, nasze oczy są podrażnione i pojawia się dyskomfort. U maluchów, wskutek wysuszonego powietrza, często występują katar i sapka, gdyż dziecko oddycha przez usta. Jest to widoczne zwłaszcza po nocy. Niestety, zbyt niska wilgotność przyczynia się również do wielu infekcji i gorszej pracy układu immunologicznego.


Największy problem z suchym powietrzem mają natomiast alergicy. W ogrzewanych i niewietrzonych pomieszczeniach unoszą się kurz i inne szkodliwe dla zdrowia alergeny, które wywołują niepożądane reakcje organizmu.


Mało tego, negatywnie wpływa ono również na kondycję skóry, która przez to szybciej się starzeje. Poważne problemy miewają również osoby cierpiące np. na atopowe zapalenie skóry. Dzieje się tak, gdyż suche powietrze prowadzi do stanów zapalnych, wywołujących jej zaczerwienienie i swędzenie.

Duża wilgotność powietrza również jest niepożądana

Niestety, również bardzo wilgotne powietrze może wywołać szereg negatywnych skutków. Chodzi tu przede wszystkim o infekcje błon śluzowych, problemy z oddychaniem, złe samopoczucie, problemy ze snem, a także infekcje skórne. Zbyt duże nawilżenie sprzyja bowiem rozwojowi bakterii, roztoczy i wirusów, które mogą zagrażać zdrowiu mieszkańców.


Jaka wilgotność w domu okaże się wyjątkowo problematyczna? Wiele osób zetknęło się też z koniecznością usunięcia ze ścian pleśni i grzybów, które powstały wskutek zbyt dużej wilgoci w danym miejscu. Pierwszym sygnałem, że w Twoim domu możesz mieć do czynienia z tym samym kłopotem, jest woda skraplająca się na oknach. Często pojawia się również niezbyt przyjemny zapach w mieszkaniu.


Dodatkowo zbyt duża wilgotność powietrza może przyczynić się do zniszczenia różnych przedmiotów wykonanych z drewna (rozkleją się) lub metalu (pokryją się rdzą). Warto więc zadbać o to, by w Twoim mieszkaniu nawilżenie utrzymywało się na optymalnym poziomie. W ten sposób zapobiegniesz wielu problemom. W pierwszej kolejności przystąp więc do zmierzenia wilgotności w swoim domu. Wtedy będziesz wiedział, jakie działania musisz podjąć.

Jak utrzymać właściwą wilgotność powietrza w domu?

Zimą, kiedy szczególnie intensywnie ogrzewamy mieszkania, warto zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. Pierwszy krok ku temu to regularne wietrzenie i kontrolowanie stanu wentylacji.


Jeśli mimo tych czynności nadal będziemy odczuwać skutki zbyt suchego powietrza, dobrym pomysłem może okazać się zaopatrzenie się w automatyczny irygator. Urządzenie to wytwarza parę wodną, którą rozpyla po pomieszczeniu w formie delikatnej mgiełki. Wiele modeli posiada czujniki, a te same weryfikują poziom wilgotności i dopasowują poziom nawilżenia. Niektóre z nich wyposażone są też w timer, który umożliwia ustawienie czasu pracy, np. na 10 godzin maksimum.

Osuszacze powietrza w naszej ofercie:

Suche powietrze bywa problematyczne

Bardzo często natomiast zbyt wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu to efekt słabej wentylacji w łazience. Jeśli zjawisko występuje tylko w jednym pomieszczeniu, warto kupić pochłaniacz wilgoci. Zazwyczaj są to małe, estetycznie wykonane pojemniki z wkładem, które idealnie sprawdzają się również w samochodach. Mogą działać skutecznie nawet przez 3 miesiące.


W tym kontekście skuteczny okaże się także osuszacz powietrza. Wiele modeli ma dodatkową opcję oczyszczania pomieszczeń. Decydując się na taki sprzęt, zwróć uwagę na jego wydajność, pobór mocy oraz wielkość zbiornika na wodę.


Niektóre rodzaje nie tylko osuszą pomieszczenia, ale również za pomocą wbudowanych systemów filtrów, oczyszczą powietrze z wielu zanieczyszczeń. Wybierając osuszacz, zwróć uwagę na takie parametry jak np. wydajność urządzenia, pobór mocy, czy wielkość zbiornika na wodę. Ponadto komfort użytkowania zapewnia również higrometr, czy też termometr, regulowany czasomierz z automatycznym wyłączaniem, panel sterujący, funkcja odszraniania, czy program suszenia ubrań. Osuszacz to idealne rozwiązanie do pozbycia się wilgoci w szybki, prosty i skuteczny sposób.


Doskonałym rozwiązaniem dla alergików jest z kolei oczyszczacz. Eliminuje on kurz, pyłki i inne alergeny. Wiele modeli posiada także funkcję inteligentnego nawilżania. Na czym to polega? Dzięki zamontowanym czujnikom urządzenie samo dobiera intensywność pracy i poziom irygacji do aktualnej temperatury panującej w pomieszczeniu.

Jaka wilgotność powietrza w domu? Domowe sposoby nawilżania i osuszania

Jeśli po dokonaniu pomiarów okaże się, że powietrze jest zbyt suche, możesz wypróbować domowe sposoby nawilżania go. Jednym z najbardziej popularnych jest położenie mokrego ręcznika na gorącym grzejniku. Parująca z niego woda pomoże przywrócić odpowiedni mikroklimat. Innym sposobem, działającym na podobnej zasadzie, jest postawienie na grzejniku lub w jego pobliżu pojemnika z wodą. Należy jednak pamiętać o systematycznym myciu pojemnika i uzupełnianiu wody.


Latem natomiast sprawdzonym sposobem na zbyt suche powietrze jest powieszenie mokrej firanki w oknie. 


A co w przypadku nadmiaru wilgoci? W tym kontekście warto rozszczelnić okna, a także systematycznie otwierać je i wietrzyć pomieszczenia. Jest to wskazane zwłaszcza w trakcie gotowania. Gdy przygotowujesz dania, pamiętaj o przykrywaniu gotujących się potraw. 


Co ciekawe, w walce z wilgocią mogą pomóc różne rodzaje roślin, na przykład skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewieria czy paproć. W łazience natomiast wskazane będzie branie krótkich i zimnych pryszniców.

Wszystkie te sposoby należy jednak stosować z ostrożnością. Trzeba także pamiętać o kontrolowaniu poziomu wilgotności powietrza za pomocą higrometru.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756