Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka wilgotność powietrza w domu jest optymalna?

Data dodania: 01-05-2023

Mieszkanie to azyl, w którym powinniśmy się bardzo dobrze czuć. Na nasze zdrowie i samopoczucie, wpływa poziom wilgotności powietrza. To parametr, który powinien być na odpowiednim poziomie, by zagwarantować nam komfortowe warunki. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w domu. Nie zwracamy na to uwagi, ani nie dokonujemy pomiarów i nie stosujemy żadnych rozwiązań, które nawilżyłyby lub osuszyły pomieszczenia, w których przebywamy. Niestety ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale również trwałość sprzętów i przedmiotów, w które wyposażone jest nasze mieszkanie. Warto zwrócić na to uwagę i zacząć regulować poziom wilgotności powietrza. Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w domu? Jak nawilżyć powietrze w domu, a jak je osuszyć? Jakie urządzenia pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza? Oto kilka praktycznych rad, które mogą Ci się przydać, gdy podejmiesz działania, mające na celu uregulowanie wilgotności powietrza w mieszkaniu.

Co to jest wilgotność i jak ją zmierzyć?

Wilgotność to ilość pary wodnej w powietrzu. Zależy w dużej mierze od temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Wraz z jej wzrostem zmniejsza się zawartość pary wodnej w powietrzu, gdy ją obniżymy — następuje proces odwrotny.  


Wilgotność powietrza w domu można zmierzyć za pomocą higrometrów, zwanych również wilgotnościomierzami. To niewielkie stacje pogodowe, które w zależności od modelu mierzą zawartość pary wodnej w powietrzu, temperaturę oraz pomagają wyznaczyć tzw. punkt rosy. To po prostu temperatura, w której rozpoczyna się proces skraplania pary wodnej. Oznacza to powstawanie wilgoci na ścianach domów, która jest niebezpieczna nie tylko dla budownictwa, ale również naszego zdrowia. 

Wilgotność powietrza zależna od pór roku

Wilgotność powietrza, niewątpliwie zależna jest od pory roku. Latem jest ona znacznie wyższa, niż zimą. Wysoka temperatura powietrza i deszczowe dni, wpływają na podwyższenie wilgotności powietrza. Niekiedy może ona sięgnąć poziomu nawet 80-90 proc. Natomiast zimą, sytuacja jest odwrotna. Mroźne zimy i ujemne temperatury, powodują nadmierną suchość w mieszkaniach. Woda z powietrza, pod wpływem niskich temperatur zamienia się w szron. Ponadto ogrzewanie pomieszczeń i szczelne zamykanie okien, wpływa na to, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska. Ważne jest, aby odpowiednio regulować wilgotność powietrza, by nie dopuścić do nadmiernego osuszenia lub zbyt dużej wilgoci. Inaczej więc będziemy postępować latem, a inaczej zimą.

Prawidłowa wilgotność powietrza

Co to jest wilgotność powietrza? To nic innego, jak procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. W dużej mierze, łączy się ona z temperaturą panującą w danym pomieszczeniu. Gdy temperatura w pomieszczeniu waha się w granicach 20-22 stopni Celsjusza, optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić 40-60 proc. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że im chłodniej w pomieszczeniu, tym wilgotność powinna rosnąć (60-65 proc.). Natomiast w cieplejszych pomieszczeniach, wilgotność jest mniejsza i oscyluje w granicach 45-55 proc. Zatem widać, że te dwa parametry, jakimi są temperatura i wilgotność, w dużej mierze są zależne od siebie. Niektórzy zastanawiają się, jaka powinna być wilgotność w domu, w którym przebywa małe dziecko? Otóż, powinna mieścić się w takim samym przedziale, jak w przypadku osób dorosłych, a więc 40-60 proc.

Jak utrzymać właściwą wilgotność powietrza w domu?

Zimą, kiedy szczególnie intensywnie ogrzewamy mieszkania, warto zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. Przede wszystkim trzeba mieszkanie wietrzyć i kontrolować stan wentylacji. Gdy nadal odczuwamy skutki zbyt suchego powietrza, warto zaopatrzyć się w automatyczny nawilżacz powietrza. Urządzenie wytwarza parę wodą, którą następnie rozpyla po pomieszczeniu w formie delikatnej mgiełki. Wiele modeli jest wyposażonych w czujniki, które same weryfikują poziom wilgotności i automatycznie dopasowują odpowiednie nawilżenie do stanu powietrza w pomieszczeniu.


Bardzo często zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu to efekt słabej wentylacji w łazience. Jeśli występuje tylko w jednym pomieszczeniu, warto kupić pochłaniacz wilgoci. To przeważnie małe, estetycznie wykonane pojemniki z wkładem, który pochłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Pochłaniacz wilgoci również idealnie sprawdzi się w samochodzie. 


Doskonałym rozwiązaniem dla alergików jest oczyszczacz powietrza. Urządzenie eliminuje kurz, pyłki i inne alergeny z powietrza. Wiele modeli posiada także funkcję inteligentnego nawilżania powietrza — dzięki zamontowanym czujnikom urządzenie samo dobiera intensywność pracy i poziom nawilżenia do aktualnej temperatury panującej w pomieszczeniu.

Negatywne skutki zbyt suchego powietrza dla organizmu człowieka

Zbyt suche powietrze, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim, cierpi na tym nasz układ oddechowy. Odczuwamy męczące drapanie w gardle i w nosie. Gdy dłużej oglądamy telewizję lub pracujemy przed komputerem, nasze oczy są podrażnione i czujemy dyskomfort. U maluchów, wskutek wysuszonego powietrza często pojawia się katar i sapka, gdyż dziecko oddycha przez usta. Jest to widoczne zwłaszcza po nocy. Niestety zbyt niska wilgotność powietrza, przyczynia się również do wielu infekcji i gorszej pracy naszego układu immunologicznego. Największy problem z suchym powietrzem, mają alergicy. W ogrzewanych i niewietrzonych pomieszczeniach, w powietrzu unoszą się kurz i inne szkodliwe dla zdrowia alergeny, które wywołują niepożądane reakcje organizmu. Suche powietrze, negatywnie wpływa również na kondycję Twojej skóry. Jest ona przesuszona i szybciej się starzeje. Poważne problemy skórne mają również osoby cierpiące np. na atopowe zapalenie skóry, gdyż suche powietrze prowadzi do stanów zapalnych, wywołujących jej zaczerwienienie i swędzenie.

Duża wilgotność powietrza również niepożądana

Niestety również bardzo wilgotne powietrze, może wywołać wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim infekcje błon śluzowych, problemy z oddychaniem, złe samopoczucie, problemy ze snem, a także infekcje skórne. Zbyt duża wilgotność powietrza w domu, sprzyja rozwojowi bakterii, roztoczy i wirusów, które mogą zagrażać zdrowiu domowników. Ponadto wiele osób zetknęło się z koniecznością usunięcia ze ścian pomieszczeń pleśni i grzybów, które powstały właśnie wskutek zbyt dużej wilgoci. Pierwszym sygnałem, że w Twoim domu masz problem z wilgocią, jest woda skraplająca się na oknach, czy niezbyt przyjemny zapach, unoszący się w mieszkaniu. Zbyt duża wilgotność powietrza, może przyczynić się do zniszczenia różnych przedmiotów wykonanych z drewna (rozklejają się), czy z metalu (pokrywa je rdza). Warto więc zadbać o to, by w Twoim mieszkaniu wilgotność powietrza była optymalna. Zapobiegniesz w ten sposób wielu problemom, które mogą się pojawić wskutek niewłaściwego jej poziomu. W pierwszej kolejności, przystąp więc do zmierzenia wilgotności powietrza w swoim domu. Wtedy będziesz wiedział, jakie działania musisz podjąć.

Pomiar wilgotności powietrza

Jeśli chcesz sprawdzić, czy w Twoim mieszkaniu wilgotność powietrza jest na optymalnym poziomie, warto skorzystać z małego i bardzo praktycznego urządzenia, jakim jest higrometr. Dokonuje on precyzyjnego pomiaru wilgotności, a często również wysokości temperatury powietrza. Pomiaru wilgotności powietrza, warto dokonywać w różnych pomieszczeniach. Zarówno w pokoju dziennym, jak i w łazience. Pomoże to uzyskać wiarygodny wynik, na podstawie którego będziesz mógł wdrożyć odpowiednie działania, mające na celu uzyskanie prawidłowego poziomu zawartości cząstek wody w objętości powietrza.

Domowe sposoby nawilżania powietrza w pomieszczeniach

Jeśli więc po dokonaniu pomiarów okaże się, że powietrze w Twoim mieszkaniu jest zbyt suche, możesz w pierwszej kolejności wypróbować domowe sposoby nawilżania powietrza. Jednym z najbardziej popularnych, jest położenie mokrego ręcznika na gorącym grzejniku. Parująca z niego woda, pomoże Ci przywrócić odpowiedni mikroklimat. Innym sposobem działającym na podobnej zasadzie, jest postawienie na grzejniku lub w jego pobliżu pojemnika z wodą. Parująca woda również nawilży suche powietrze. Należy pamiętać o systematycznym myciu pojemnika i uzupełnianiu wody. Latem natomiast, sprawdzonym sposobem na zbyt suche powietrze jest powieszenie mokrej firanki w oknie. Wszystkie te sposoby należy stosować z ostrożnością, by nie doprowadzić do zbyt dużej wilgoci. Pamiętaj zatem o kontrolowaniu jej poziomu, za pomocą higrometru.

Profesjonalne metody nawilżania powietrza

Gdy domowe sposoby nie wystarczą, warto wypróbować nawilżacz powietrza. Ten profesjonalny sprzęt, zadba o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w Twoim mieszkaniu. To zaawansowane technologicznie urządzenie, które poprawi komfort Twojego życia. Pomoże utrzymać optymalną wilgotność powietrza w mieszkaniu. Niektóre modele nawilżaczy, wyposażone zostały w timer, który umożliwia ustawienie czasu pracy, np. maksimum na 10 godzin. Po upływie tego czasu, nawilżacz wyłączy się automatycznie. Przydatna w urządzeniu jest również funkcja termometru. Dzięki niej, będziesz miał pod kontrolą wysokość temperatury powietrza. Na uwagę zasługują również nawilżacze, wyposażone w możliwość oczyszczania powietrza. Urządzenia te zatrzymują zanieczyszczenia i pyłki, które są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Tryb nocny, gwarantuje cichą pracę urządzenia w nocy. Sprzęt nie zakłóci więc snu domowników. W ofercie naszego sklepu znajdziesz nawilżacz ultradźwiękowy, parowy i ewaporacyjny. Pierwszy z nich charakteryzuje się bardzo cichą pracą. Przy użyciu niesłyszalnych ultradźwięków, przekształca wodę w chłodną mgiełkę. Wiele modeli tego rodzaju nawilżaczy zostało wyposażonych w higrostat (miernik wilgotności). Natomiast w nawilżaczu parowym, woda w zbiorniku nagrzewana jest za pomocą grzałki. Następnie paruje i w ten sposób nawilża suche powietrze. Są to bardzo wydajne urządzenia. W nawilżaczach ewaporacyjnych, zasada ich działania oparta jest na bezpiecznym procesie ewaporacji, czyli odparowywania wody. Są to niezwykle ciche i energooszczędne urządzenia. Niezależnie od tego, jaki nawilżacz wybierzesz, w profesjonalny sposób zadba on o odpowiednie nawilżenie powietrza w Twoim mieszkaniu.

Domowe sposoby na wilgoć w mieszkaniu

Pierwszym podstawowym sygnałem nadmiaru wilgoci w Twoim mieszkaniu, jest parowanie okien bez przyczyny. Ponadto możesz również zauważyć na ścianach różnego rodzaju plamy, zacieki, czy też wybrzuszenia. Aby wilgotność powietrza była prawidłowa, należy rozszczelniać okna. Nie można również zapominać o systematycznym otwieraniu okien i wietrzeniu pomieszczeń. Jest to wskazane zwłaszcza, podczas gotowania. Pamiętaj również o przykrywaniu gotujących się potraw. Na zmniejszenie poziomu wilgoci, wpłynie również branie krótkiego i zimnego prysznica. W walce z wilgocią pomogą Ci niektóre gatunki roślin, np. skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewieria, czy paproć. Jeśli jednak te domowe sposoby zawiodą, sięgnij po bardziej profesjonalne i skuteczne rozwiązania.

Skuteczne urządzenia w walce z wilgocią

Praktycznymi urządzeniami do walki z wilgocią, są pochłaniacze z wymiennymi wkładami. Są one niedrogie, ale jednocześnie skuteczne. Redukują wilgoć, nie wysuszając powietrza. Mogą skutecznie działać, np. przez 3 miesiące. Gdy poziom pary wodnej w Twoim otoczeniu przekroczy 60 proc., warto abyś zainwestował w profesjonalny osuszacz powietrza. Sprzęt ten dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom, doskonale poradzi sobie z wilgocią. Niektóre modele nie tylko osuszą pomieszczenia, ale również za pomocą wbudowanych systemów filtrów, oczyszczą powietrze z wielu zanieczyszczeń. Wybierając osuszacz powietrza, zwróć uwagę na takie parametry jak np. wydajność urządzenia, pobór mocy, czy wielkość zbiornika na wodę. Ponadto komfort użytkowania zapewnia również higrometr, czy też termometr, regulowany czasomierz z automatycznym wyłączaniem, panel sterujący, funkcja odszraniania, czy program suszenia ubrań. Osuszacz powietrza, to idealne rozwiązanie do pozbycia się wilgoci w szybki, prosty i skuteczny sposób.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756