Zdaniem eksperta
Rozwój sztucznej inteligencji, w ostatnich latach bardzo przyspieszył. Przed nami kolejna rewolucja, na rynek trafi nowy model ChataGPT – sygnowany numerem 5.
ChatGPT to zaawansowane narzędzie stworzone przez OpenAI, które opiera się na sztucznej inteligencji. Jest to rodzaj modelu językowego, który został nauczony, na bazie olbrzymiej ilości danych, rozumienia języka i generowania go w naturalny sposób. Architektura GPT (Generative Pre-trained Transformer), na której opiera się ChatGPT, umożliwia mu generowanie sensownych i gramatycznie poprawnych zdań, na zadane przez użytkownika pytania.
ChatGPT działa na zasadzie przetwarzania języka naturalnego (NLP), umożliwiając użytkownikom komunikację zbliżoną do rozmowy z żywym człowiekiem. Dzięki czemu może być on wykorzystywany do bardzo wielu potrzeb, takich jak tworzenie dialogów, tłumaczenia, analiza nastroju, czy wsparcie klienta. ChatGPT analizuje dostarczone mu dane wejściowe, stara się zrozumieć kontekst i na jego podstawie generuje odpowiedź, starając się dopasować ją do intencji użytkownika. Zachowuje przy tym spójność i logiczność w komunikacji, co za tym idzie potrafi dostosować styl do rozmówcy i obracać się w różnych tematach.
Jedną z głównych zalet ChatGPT jest jego elastyczność, a także łatwość integracji z innymi aplikacjami i platformami. Dzięki temu może być wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorstwa jak i osoby indywidualne.
Mimo wszystkich zalet, ChatGPT ma nadal ograniczenia. Generowane odpowiedzi nie zawsze są trafne i zrozumiałe. Zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych zapytaniach. Problemy te zostają rozwiązywane poprzez aktualizacje i wprowadzanie nowych modeli. Nadchodzący ChatGPT-5 ma wprowadzać kilka innowacji w stosunku do poprzednich wersji.
Zobacz także: AI w przeglądarce - nowe rozwiązanie w Google Chrome
Na chwilę obecną wiele osób korzysta już z ChatGPT, używając go głównie do generowania odpowiedzi na prosto zadane pytania. Płatna wersja umożliwia także wpięcie dodatkowych wtyczek, które znacząco poszerzają możliwość narzędzia. Model ChatGPT-5 będzie korzystał ze znacznie bardziej wyuczonych asystentów. Większa personalizacja doświadczeń oraz możliwości są głównymi celami firmy OpenAI.
Według oficjalnych zapowiedzi nowa wersja nie skupia się wyłącznie na tekście, ale także na grafikach i materiałach wideo. Ma to ułatwić korzystanie z narzędzie. Według twórców bardzo dużą rolę w ChatGPT-5 będzie odgrywała personalizacja narzędzia do własnych potrzeb. Dzięki wykorzystaniu API ChatGPT 5 będzie mógł być zintegrowany z innymi narzędziami. Mogą być to chociażby komunikatory, aplikacje pocztowe czy chociażby kalendarze.
Tym samym sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej nie tylko narzędziem do wykonywania określonych zadań, ale także do przyśpieszenia użytkowania z istniejącego już oprogramowania, którego używa się na co dzień. Data premiery Chat GPT-5 nie jest na chwilę obecną znana. Nie podano także bardziej szczegółowych specyfikacji.