Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

APN w telefonie – co to jest?

 2022-09-28 

Internet w obecnych czasach działa w taki sposób, aby korzystanie z niego nie sprawiało użytkownikom nawet najmniejszych problemów. Dla większości wejście na wybraną stronę zabiera tylko kilka sekund. Wystarczy włączyć przeglądarkę, wpisać adres i tyle. Czy aby na pewno tylko tyle? Z punktu widzenia użytkownika, wygląda to na szybki i łatwy proces, ale wcale takim nie jest. Za łączenie urządzenia z Internetem, odpowiada szereg funkcji i protokołów, spośród których jedną z najważniejszych jest APN. Poznanie tego, w jaki sposób działa, pozwoli Wam na skuteczniejsze korzystanie z Internetu i ewentualne radzenie sobie z awariami.

Do czego potrzebne jest APN?


APN to skrót od nazwy Access Point Name, co oznacza po przetłumaczeniu Nazwa Punktu Dostępowego. Czym jest tutaj punkt dostępowy? To właśnie Wasz smartfon, komputer, laptop lub każde inne urządzenie korzystające z połączenia internetowego. 


Kiedy Internet zaczął się rozrastać i stawał się coraz popularniejszym narzędziem do pracy i rozrywki, szybko stało się jasne, że trzeba w jakiś sposób uporządkować ten ruch ogromnej masy danych. Dlatego też każdemu urządzeniu, które chce połączyć się z siecią, przypisany jest konkretny identyfikator sieciowy. Pozwala to na znalezienie się różnych urządzeń w sieci, ale także na znaczne odciążenie samego ruchu w niej zachodzącego. Gdyby takich adresów nie było, wówczas panowałby ogromny chaos, spowodowany tym, że pakiety danych krążyłyby po Internecie, od serwera do serwera, szukając swojego przypisanego punktu docelowego. 


Nietrudno wyobrazić sobie tutaj, że wynikiem takiego swobodnego podróżowania danych, byłoby zmniejszenie się przepustowości łącz internetowych. Zamiast cieszyć się np. światłowodami zapewniającymi duże prędkości, czulibyśmy się, jak za czasów, gdy Internet raczkował i wczytanie jednej strony zajmowało kilka minut. APN jest zatem sposobem na nadanie urządzeniom własnego identyfikatora, którym jest adres bramy IP. Następnie adres ten zmieniany jest za pomocą serwera DNS na adres tekstowy, który wpisujecie codziennie w Internecie. Bez tych wszystkich funkcji, korzystanie z sieci byłoby o tyle trudne, że musielibyście wpisywać adresy stron w formie cyfr składających się na ich adres IP. Zapamiętanie jednego takiego ciągu dla danej strony, mogłoby być kłopotliwe, a co dopiero dla większej liczby adresów. Dlatego też APN jest tak ważne, ponieważ w zasadzie wykonuje całą pracę za nas. Znajduje najszybszą drogę, poprzez sieć internetową do wybranego serwera, a następnie zajmuje się przesyłaniem pakietów danych.


Warto tutaj wspomnieć, że podczas połączenia dwóch urządzeń, wymieniają one pomiędzy sobą pewne informacje, które nazywane są właśnie pakietami danych. Bez tego, nie byłoby możliwe wyświetlanie strony w formie, w jakiej ją znamy. Niestety, ale APN, podobnie jak wszystkie inne funkcje sieciowe, mogą napotkać niespodziewany problem i przestać działać w taki sposób, w jaki od nich tego wymagacie. Co zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać rozwiązania tego problemu?

Smartfony w naszej ofercie:

Problemy z APN

APN odpowiada za możliwość połączenia się i przeglądania Internetu, ale także wysyłania wiadomości MMS. APN konfigurowany jest automatycznie i zadanie to leży zwykle po stronie operatora sieci komórkowej, z której chcecie korzystać. Kupując nowy telefon, po włożeniu do niego karty SIM, natychmiast zainicjowane zostanie połączenie, które zgłosi operatorowi, że do sieci chce włączyć się nowe urządzenie. W odpowiedzi operator wysyła wiadomość ze zautomatyzowana procedurą konfiguracji APN dla Waszego telefonu. Cały proces odbywa się automatycznie i nie zajmuje więcej, niż kilka minut.


Problemy z konfiguracją pojawiają się zwykle, gdy skorzystacie z karty SIM zagranicznego operatora. Taka karta nie będzie w stanie połączyć się z systemem, przez co nie zasygnalizuje swojej gotowości do konfiguracji. Na terenie Unii Europejskiej nie powinno być z tym problemów, ponieważ operatorzy z różnych krajów współpracują ze sobą i udostępniają swoje systemy dla zagranicznych kart. Jeśli jednak nawet wtedy nie dojdzie do automatycznej konfiguracji, trzeba zająć się tym na własną rękę. Pierwszym krokiem powinno być wysłanie wiadomości SMS na numer wskazany przez operatora. W przypadku korzystania z popularniejszych i w miarę nowych modeli telefonów, problem powinien w tym miejscu się rozwiązać. 


Na rynku pojawiają się jednak coraz częściej producenci zagraniczni, którzy blokują w urządzeniach automatyczną konfigurację. Problem ten wbrew pozorom dotyczy także starszych modeli smartfonów znanych i popularnych marek. W takiej sytuacji, pozostaje jedynie ręczna konfiguracja połączenia APN. W celu jej wykonania, musicie znać kilka bardzo istotnych danych konfiguracyjnych. Różnią się one w zależności od operatora, dlatego najlepiej sprawdzić je na ich stronie internetowej z innego urządzenia mającego stały dostęp do sieci internetowej.


Najczęściej dane takie to: nazwa APN, nazwa konfiguracji, nazwa użytkownika, hasło, podstawowy serwer DNS, serwer proxy, adres IP oraz port MMS. Danych tych jest o wiele więcej, ale w zależności od operatora, nie wszystkie są zawsze potrzebne. Znasz już dane, które są potrzebne do konfiguracji – jak ich użyć, gdzie wprowadzić?

Konfiguracja ręczna na Androidzie oraz iOS

Pierwszy sposób nie wymaga od Was znajomości żadnych danych operatora i jest próbą wymuszenia na urządzeniu ponownego ich pobrania. W telefonach z systemem Android i poprawnie włożoną kartą SIM, należy wejść w ustawienia, następnie w sieci komórkowe (lub transmisja danych) i punkt dostępowy. Odszukajcie funkcję, przywróć ustawienia domyślne (lub resetuj). Jeśli ten sposób nie zadziała, APN możecie ustawić, wprowadzając dane operatora ręcznie. W tym celu, ponownie wejdźcie w ustawienia telefonu i kolejno w sieci komórkowe i punkty dostępu. W zakładce APN znajdźcie plus i tapnijcie w niego. Otworzy się okno, w którym będziecie mogli wprowadzić wszystkie wymagane dane od operatora. Po ich wprowadzeniu należy zaakceptować zmiany i zrestartować telefon.


W iPhone'ach należy skonfigurować ręcznie APN w podobny sposób, czyli z poprawnie włożoną kartą SIM. Wejdźcie w ustawienia, następnie należy odszukać sieć komórkową i po wejściu tapnąć w opcje danych komórkowych. Ważną informacją jest to, że ustawienia APN mogą być także dostępne w innej lokalizacji. W taki przypadku trzeba ponownie wejść w ustawienia, ale tym razem szukajcie tam danych mobilnych. Następnym krokiem jest odszukanie i wybranie opcji danych mobilnych, a następnie sieci danych mobilnych. W zależności od tego, którą ścieżką będziecie musieli podążyć, po wprowadzeniu danych APN od operatora zostaną one zapisane automatycznie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756