Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci?

Data dodania: 20-07-2023

Jak przenieść aplikacje na kartę SD? Wiele osób zadaje sobie to pytanie chcąc nieco odciążyć pamięć wbudowaną swojego telefonu. W jakim celu przenosi się aplikacje i inne dane do karty pamięci? Czy istnieją proste sposoby na taki zabieg? I czy jest to możliwe w każdym telefonie? Tego wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Czy w każdym telefonie można przenieść dane z pamięci wewnętrznej na zewnętrzną?

Przenoszenie aplikacji na kartę SD nie uda się, jeśli posiadane urządzenie nie obsługuje kart pamięci. Po czym to poznać? Najlepiej sprawdzić, czy telefon jest wyposażony w specjalny slot. Czasem jest umiejscowiony tuż przy karcie SIM albo ma osobne miejsce, w innej części telefonu. Warto sprawdzić instrukcję obsługi, żeby go odnaleźć. Nie można też przenieść aplikacji, jeśli karta nie zostanie poprawnie podłączona. Jeżeli zostanie włożona do góry nogami, będzie zabrudzona lub po prostu zostanie wsunięta zbyt słabo, telefony nie będą w stanie się z nią połączyć.

Karty microSD w naszej ofercie

Pamięć w telefonie

Współczesne smartfony posiadają trzy sposoby na zapisywanie różnego rodzaju danych. Są to: zapisywanie w pamięci wbudowanej, przechowywanie na karcie SD lub micro SD oraz wykorzystywanie możliwości trzymania danych w Chmurze. Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym rozwiązaniom. Ostatnia z wymienionych opcji co prawda towarzyszy nam na co dzień od całkiem niedawna, lecz zyskuje coraz większą popularność. Naczelną różnicą między zapisywaniem danych w Chmurze a w samym telefonie czy na karcie pamięci polega na wymogu dostępu do Internetu. Aby przesłać, a także pobrać dane z Chmury, musimy mieć dostęp do sieci, przez co w wielu sytuacjach korzystanie z ulubionych aplikacji, przeglądanie zdjęć i filmów mogłoby być mocno utrudnione. Część aplikacji nie jest też w stanie w ogóle być zapisana w chmurze, gdyż wymaga do działania bezpośredniego dostępu do mechanizmów telefonu. Podobny problem występuje zresztą w przypadku kart SD, lecz o tym pomówimy za chwilę. Podsumowując, korzystanie z pamięci w Chmurze jest ciekawym rozwiązaniem, lecz z pewnością jeszcze długo nie wyprze całkowicie kart pamięci i pamięci wbudowanej smartfonów. Między innymi dlatego umiejętność przegrywania filmów, aplikacji czy zdjęć z jednego rodzaju pamięci do drugiego jest tak istotna.


Pamięć wbudowana telefonu to jeden z najważniejszych jego elementów. Nie służy ona jedynie jako miejsce, w którym przechowywane są nasze pliki, ale również jako pośrednik między magazynem informacji, a samym telefonem. Jedną z najważniejszych cech, które określają jakość danej pamięci wbudowanej jest szybkość zapisu i odczytu danych. Warto zauważyć przy tym, że im bardziej zapełniona jest pamięć wbudowana telefonu, tym większa jest szansa na jego wolniejsze działanie. Jest to kolejny powód, który przemawia za tym, by raz na jakiś czas odciążać pamięć wbudowaną smartfonu i przenieść różnego rodzaju aplikacje na kartę pamięci.


Karta pamięci to popularna nazwa karty SD lub karty micro SD. Jest to urządzenie o bardzo małych rozmiarach, które za zadanie ma przechowywać różnego rodzaju dane w telefonie. Dawniej karty SD posiadały relatywnie małą pojemność pamięci, przez co zapisywane były na niej głównie kontakty do innych osób i inne przydatne dane. Stanowiło to łatwy sposób na przeniesienie najważniejszych danych ze starego telefonu do nowego. Zamiast przepisywać każdy pojedynczy numer telefonu, wystarczyło przełożyć kartę między urządzeniami, by rejestr numerów przeniósł się automatycznie. Współcześnie jednak karty pamięci posiadają znacznie większe pokłady pojemności, przez co bez problemu możemy zapisywać na nich nawet wysokiej jakości filmy czy zdjęcia, a także niektóre aplikacje. Dzisiejsze smartfony znacznie rozwinęły swoje możliwości, jeżeli chodzi o całościowe przesłanie danych między dwoma urządzeniami. W związku z tym wyżej opisana możliwość przenoszenia kontaktów między nowym a starym telefonem jest właściwie zbyteczna. Duża część smartfonów wyposażona jest w specjalne programy, które zajmują się przesyłaniem wszelkich niezbędnych między różnymi urządzeniami, dzięki czemu karty pamięci zyskały rolę niejako dodatkowej pamięci w telefonie, w porównaniu z odchodząca w niepamięć charakterystyczną funkcją przenoszenia ograniczonych danych między urządzeniami.

Jakie aplikacje można przenieść?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie wszystkie aplikacje nadają się do przeniesienia z pamięci wbudowanej na kartę SD. Z czego wynika taka zależność i jak odróżnić od siebie takie programy? Pewnego rodzaju aplikacje są na stałe powiązane z pamięcią wbudowaną, gdyż są kluczowe dla poprawnego działania systemu. Tym samym przeniesienie ich z jednego telefonu na drugi po pierwsze byłoby bezcelowe, gdyż prawdopodobnie odpowiedniki tych programów są fabrycznie wpisane w pamięć nowego urządzenia; po drugie, wydzielenie ich z pamięci wbudowanej mogłoby negatywnie wpłynąć na całokształt pracy smartfonu. O jakiego rodzaju aplikacjach mówimy? W większości są to aplikacje, które dostępne są od razu po uruchomieniu telefonu, które wchodzą w skład oprogramowania systemu. Wymienić można chociażby aplikacje Telefon, Ustawienia, Aparat czy Dokumenty. Aplikacje, które z łatwością przeniesiemy z pamięci wbudowanej do karty pamięci, to głównie te programy, które pobraliśmy sami ze sklepu oprogramowania. Mowa tu między innymi o grach, aplikacjach do odtwarzania filmów czy muzyki i tym podobnych. Jak upewnić się, czy dany program jest „ruchomy”, czyli czy można go przenieść? Dowiemy się o tym podczas próby przegrania aplikacji między nośnikami danych. Część aplikacji po prostu nie będzie chciała się przenieść, czyli podczas interakcji z nią, nie ujawni się nam opcja odpowiadająca za tę czynność. Przejdźmy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli jak przenieść aplikacje na kartę pamięci, co powinno rozjaśnić nam różnicę między programami ruchomymi, a nieruchomymi.

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci? – Ustawienia

Naturalnym sposobem, który nie wymaga od nas pobierania dodatkowych programów asystujących w procesie przenoszenia danych, jest zastosowanie Ustawień telefonu. Jest to dość prosta metoda, lecz w zależności od tego jaki telefon posiadasz, poszczególne kroki mogą się od siebie różnić. Wpływ na różnice w skonstruowaniu poszczególnych etapów procesu przesyłania danych ma to, jaki model telefonu posiadasz, kto jest jego producentem, a także jaki system operacyjny oraz w którą z jego wersji jest wyposażony Twój smartfon. Jeżeli nie czujesz się pewnie w obsłudze swojego telefonu, prawdopodobnie drugi sposób, który już zaraz poznasz, będzie dla Ciebie łatwiejszy. Przejdźmy do konkretów – jak przenieść aplikacje na kartę pamięci z pomocą ustawień telefonu? Zacznij od wyszukania aplikacji Ustawienia, a tam odszukaj zakładki Aplikacje. Po chwili powinna pojawić się przed Tobą pełna lista zainstalowanych w Twoim telefonie aplikacji. Teraz pozostaje Ci jedynie wybrać program, który chcesz przenieść, kliknąć w niego i odszukać funkcję, która będzie odpowiedzialna za przegranie danych między nośnikami.

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci? – Aplikacje


W sklepie z aplikacjami (np. Sklep Play) znajduje się wiele różnego rodzaju programów, które mają na celu pomóc Ci przenieść dane między pamięcią wbudowaną, a kartą pamięci. Otwórz sklep z aplikacjami i w wyszukiwarce wpisz „przeniesienie danych na kartę pamięci” lub inne pokrewne hasło, które wskaże Twoje zapotrzebowanie. Zwróć uwagę, by pobrać aplikacje popularne i z dobrymi ocenami. Po instalacji programu wystarczy go włączyć, a on samo pokieruje Cię dokładnie przez kolejne etapy procesu i wykona za Ciebie większość pracy.

Smartfony w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756