Zdaniem eksperta
Smartfony pełnią aktualnie funkcję podręcznych komputerów. Służą do komunikacji, zakupów i opłacania rachunków. Dlatego warto mieć sprzęt pod kontrolą. Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Tym zajmujemy się w poniższym poradniku, do którego lektury zachęcamy.
Od niepewności lepsza jest zapobiegliwość! Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który ma na celu edukować czytelników w zakresie weryfikacji bezpieczeństwa urządzenia. Okazuje się, że symptomów działań hakerów jest całkiem sporo i są możliwe do odczytania nawet przez laików. Można zapobiec atakom, ale to wymaga prewencyjnych działań, które wymagają wdrożenia przez użytkownika smartfona. W dobie wielu zagrożeń cyfrowych, jest to zwyczajna konieczność.
Jeżeli choć raz pod wpływem dziwnych zachowań urządzenia pomyślałeś: „jak sprawdzić czy mój telefon został zhakowany?”, warto od razu przyjrzeć się problemowi bliżej. Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany, wydaje się być przeskanowanie jego zawartości z pomocą programu antywirusowego. Niestety, jak już wspomnieliśmy, często nieświadomie sami pozwalamy wirusom na sianie spustoszenia w urządzeniu, co znacznie utrudnia pracę programom antywirusowym. Nie oznacza to jednak, że aplikacje te są nieprzydatne i nie będą w stanie nas obronić przez potencjalnym hakowaniem. Dobry program antywirusowy to podstawa – nie zapominajmy o regularnym skanowaniu urządzenia, nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych niepokojących objawów. Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany bez pomocy innych programów? Czy jest to możliwe? Okazuje się, że najlepszym sposobem będzie zwykła obserwacja zachowań telefonu odstępujących od normy. Jeżeli zauważysz w swoim telefonie któryś z niżej opisanych objawów – czas działać!
Producenci wszelkiego rodzaju aplikacji, gier mobilnych i programów, chcą przede wszystkim przyciągnąć uwagę użytkownika. Większość darmowych aplikacji posiada w sobie reklamy, które pozwalają utrzymać się wydawcom. Dzięki temu możemy korzystać z konkretnych aplikacji nieodpłatnie, lecz z lekkimi utrudnieniami w postaci reklam. Jest to już zwyczajne zjawisko, które nikogo nie dziwi. Podobnie sprawa się ma z powiadomieniami wyskakującymi w pasku informacji naszych urządzeń. Tutaj sytuacja jest dla użytkownika korzystniejsza, gdyż większość powiadomień możemy ręcznie wyłączyć, ograniczyć lub od razu nie zgodzić się na nie. Okazuje się jednak, że większa liczba reklam w różnego rodzaju aplikacjach niż zwykle lub zwiększona częstotliwość powiadomień, to znak, że nasze urządzenie mogło zostać zhakowane. Dochód z wymuszonych, najczęściej niedających się pominąć reklam, idzie bezpośrednio do hakera, co może być dla niego bardzo wygodnym źródłem zarobków. Jeżeli zauważyłeś u siebie taki problem, być może warto jest sformatować urządzenie.
Kolejnym sygnałem, który może wskazywać na to, że mamy problemy ze złośliwymi oprogramowaniami, jest zwiększone niż zwykle zużycie energii (szybciej wyczerpująca się bateria) oraz danych pakietowych (łatwo rozpoznać to po kończącym się limicie internetowym mimo zwykłego lub niższego zużywania przez Ciebie danych). Liczne niebezpieczne programy, pracując w tle, przesyłają duże ilości danych do Internetu i zużywają baterię. Zanim jednak stwierdzisz, że któryś z opisywanych objawów jest znakiem zhakowania, sprawdź czy nie masz otwartej dużej ilości aplikacji działających w tle lub czy Twój telefon się nie przegrzewa oraz jakie aplikacje zużyły najwięcej danych pakietowych.
Duża część wirusów, jak napisaliśmy wyżej, działa w tle, przeszukując telefon w poszukiwaniu różnego rodzaju danych i przesyłając je dalej. Procesy takie mogą być dość obciążające dla telefonu, przez co może on zwalniać. To powinno być dla nas sygnałem do niepokoju. Zanim jednak zaczniesz zdecydowanie działać, zastanów się, czy telefon w ostatnim czasie nie przechodził aktualizacji – często powodują one wolniejsze działanie urządzenia przez jakiś czas od instalacji. Zwróć uwagę również na to, czy w tle nie masz otwartej zbyt dużej liczby programów, które obciążają Twoje urządzenie.
Ostatnim, rzadziej spotykanym objawem, są dziwne aktywności w różnego rodzaju aplikacjach. Programy mogą się same włączać i wyłączać. Maile, których jeszcze nie przeczytałeś, są już otwarte. Być może na telefonie pojawiły się nowe programy, których nigdy nie instalowałeś. Każdy z tych objawów, może być powodem do zaniepokojenia i dalszego działania.
Wiesz już, jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany. Co zrobić jednak, gdy okaże się, że telefon został już zhakowany? Okazuje się, że nie jest to jeszcze żaden wyrok. Na pewno jednak nie powinieneś z tym zwlekać. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej dla Ciebie i bezpieczeństwa przechowywanych danych. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie natychmiastowe odcięcie łączności z urządzeniem hakera. Uczynisz to poprzez rozłączenie danych komórkowych i sieci Wi-Fi. Uniemożliwi to przesyłanie danych między Twoim telefonem, a hakerem.
Dobrym krokiem będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Jest to proces, który usuwa wszystkie pliki z pamięci urządzenia. Dlatego warto regularnie nadpisywać kopię zapasową danych lub szybko przerzucić zdjęcia lub inne dane na kartę pamięci. Upewnij się tylko, że nośnik nie jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
Podłącz kartę tylko do komputera, na którym zainstalowany jest program antywirusowy. Wykryje on ewentualny spyware (oprogramowanie szpiegowskie).
Jak się okazuje w praktyce, przywrócenie ustawień fabrycznych na telefonie z Androidem, nie jest trudne. Jeśli usunąłeś już wszystkie podejrzane aplikacje, zabezpieczyłeś swoje pliki i wyłączyłeś transmisję sieciową, możesz przejść do resetu smartfona. Ma on na celu usunięcie dosłownie wszystkich plików, które zostały zapisane w pamięci po pierwszym uruchomieniu sprzętu. To skuteczny sposób na eliminację zagrożenia.
Użytkownicy Androida muszą wejść w zakładkę Ustawienia, a następnie przejść do lokalizacji „System”. W tym miejscu powinieneś znaleźć opcję resetowania ustawień urządzenia. Jedną z dostępnych funkcji, będzie przywrócenie stanu pierwotnego. Proces potrwa maksymalnie kilka minut. Sprzęt po wszystkim uruchomi się ponownie, abyś mógł zacząć z niego korzystać tak, jak przed atakiem.
Niezależnie od tego, jaki posiadasz telefon, reset ustawień fabrycznych jest bardzo skuteczny w eliminowaniu złośliwego oprogramowania. W przypadku iPhone’ów, konieczne jest połączenie telefonu z komputerem. Następnym krokiem jest uruchomienie programu Finder, który odpowiada za komunikację ze smartfonem. Otwórz zakładkę „Miejsca”. Na ekranie telefonu wybierz opcję „Zaufaj” i wpisz hasło, które zostało przez Ciebie zdefiniowane wcześniej. Przycisk „Back up” wywoła proces resetowania ustawień fabrycznych.
Zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu procesu, iPhone będzie gotowy do dalszego użytkowania. Będzie jednak wymagał od Ciebie początkowej konfiguracji. Dlatego tak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, które pozwalają szybko przywrócić telefon do stanu sprzed resetu. To jeden z najlepszych sposób na pozbycie się zagrożenia hakerskiego. Ręczne usunięcie zainfekowanych plików, może okazać się zwyczajnie niemożliwe. Jak widzisz, nie musisz też oddawać telefonu do serwisu, zaoszczędzając tym samym sporo gotówki.