Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

Data dodania: 19-07-2023

Wbudowaną pamięć telefonu, można rozbudować o dodatkowe gigabajty. Wiele osób decyduje się na to, nawet jeśli ich smartfon posiada sporą powierzchnię magazynową na dane. Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie? Co powinieneś jeszcze wiedzieć? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Do czego potrzebna jest pamięć wbudowana telefonu?

W przypadku urządzeń elektronicznych, takich jak komputer, tablet czy smartfon, masz do czynienia z dwoma rodzajami pamięci. Jedna z nich odpowiada za realizowanie procesów, a druga – zapisywanie plików i przechowywanie ich w sposób trwały. Pozwala to między innymi na instalowanie aplikacji, wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmów. Pamięć masowa jest także potrzebna systemowi operacyjnemu, który potrzebuje do pracy odrobinę przestrzeni. Ilość przestrzeni magazynowej ciągle rośnie. Kiedyś telefony dysponowały miejscem liczonym w setkach megabajtów. Obecnie, są to niezliczone gigabajty.


To samo dotyczy zresztą innych urządzeń, które odpowiadają za magazynowanie danych. Mowa tu między innymi o dyskach komputerów, czy pamięci flash. Zaawansowane, flagowe modele telefonów, oferują naprawdę wiele ciekawych funkcji. Wykonują doskonałe zdjęcia, nagrywają jakościowe filmy lub pozwalają na komfortowe oglądanie multimediów zapisanych w pamięci. Dlatego warto pomyśleć o rozbudowie przestrzeni magazynującej telefonu.

Na czym polega rozbudowa pamięci telefonu?

Zanim wyjaśnimy, jak uruchomić kartę pamięci w telefonie, wyjaśnijmy sobie, na czym polega rozbudowa pamięci masowej urządzenia. Producent każdego sprzętu oferuje określoną pojemność, którą można rozbudować tylko w jeden sposób. Warunkiem technicznym, który musi zostać spełniony, jest jednak wolny slot na kartę microSD. W przeciwnym wypadku, zwiększenie ilości gigabajtów będzie niemożliwe. Niektóre sloty są współdzielone dla karty SIM (w przypadku modeli z Dual SIM), więc konieczne jest wybranie jednej z funkcjonalności. Możesz cieszyć się większą pojemnością lub dodatkowym numerem obsługiwanym przez telefon. Jednak obecnie, coraz więcej producentów przewiduje podwójne sloty, które pozwalają na umieszczenie dodatkowej karty SIM oraz microSD. W takim wypadku, nie musisz wybierać pomiędzy jedną korzyścią, a drugą.

Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

Sam proces montażu karty pamięci, nie należy do trudnych. Powinien sobie z tym poradzić nawet taki użytkownik, który na co dzień nie ma zbyt wiele wspólnego z elektroniką. Przede wszystkim, montaż może różnić się, w zależności od posiadanego telefonu. Najczęściej jednak będzie potrzebne wysunięcie tacki, które odbywa się za pomocą specjalnej igły. Włożenie jej w specjalny otworek sprawia, że szufladka wysuwa się, a następnie trzeba ją samodzielnie, delikatnie pociągnąć. Kartę microSD musisz umieścić we właściwej ramce, a następnie włożyć tackę ponownie.


Karta zostanie wykryta przez smartfon samoczynnie. Nie oznacza to jednak, że od tej pory konkretne multimedia będą się zapisywać właśnie w pamięci microSD. Aby tak było, konieczne jest zdefiniowanie odpowiednich ustawień smartfona. Możliwe jest między innymi, ustawienie karty SD jako pamięci głównej. Jednak w takim wypadku, możliwe jest usunięcie dotychczasowo zapisanych danych na telefonie. Wejdź w ustawienia, a następnie przejdź do konfiguracji samej karty pamięci. W przypadku niektórych smartfonów, możliwe jest szybkie sformatowanie jej jako przestrzeni masowej za pomocą jednego polecenia. Miejsce zapisywania zdjęć, możesz również wybrać za pomocą ustawień samego aparatu fotograficznego Twojego smartfona.


Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie aplikacje można zainstalować na karcie pamięci. MicroSD należy traktować raczej jako nośnik, a nie magistralę będącą w stanie obsłużyć procesy, wymagające współpracy z system operacyjnym urządzenia mobilnego.

Jak przejrzeć zawartość karty pamięci w telefonie?

Możesz także zainstalować kartę, która jest już zapełniona. W takim wypadku, możesz chcieć przejrzeć jej zawartość. Jest to naturalnie możliwe, za pomocą Menadżera plików. Może on kryć się pod inną nazwą, w zależności od producenta urządzenia mobilnego. Multimedia bardzo często, zwłaszcza w pamięci masowej, dzielą się na typy plików. Są to między innymi obrazy audio, czy wideo. Pliki zapisywane na karcie pamięci, znajdziesz w folderze o nazwie sugerującej taką lokalizację. Zachęcamy, aby magazynowane multimedia katalogować za pomocą folderów. W ten sposób łatwiej będzie Ci znaleźć poszukiwane materiały, które mogą zginąć pośród setek wielu plików. Zwłaszcza, że karty pamięci mogą liczyć obecnie nawet ponad 256 gigabajtów. Taka pojemność, gwarantuje możliwość zapisywania nawet kilkudziesięciu tysięcy utworów muzycznych. Jeśli szukasz karty pamięci do swojego telefonu, możesz skorzystać z pomocy naszych doradców. Pomogą oni wybrać właściwy model, abyś mógł cieszyć się szybką pracą i dużą pojemnością.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756