Większość aktualnie oferowanych smartfonów, wyposażona jest w NFC. Jak używać tej funkcji i na czym ona polega? Zajmujemy się tym w poniższym poradniku, do którego lektury gorąco zapraszamy. Od tej pory NFC nie powinno mieć przed Tobą tajemnic.
NFC to metoda komunikacji, polegająca na transmitowaniu danych w ramach bliskiego zasięgu, który nie przekracza 20 centymetrów. Rozwinięcie skrótu to Near Field Communication, czyli w wolnym tłumaczeniu „Komunikacja bliskiego zasięgu”. Kiedyś do używania tego rozwiązania, konieczne było stosowanie karty SIM, na której zapisane były dane niezbędne do przeprowadzenia prawidłowo procesu komunikacyjnego. Dziś jest to już niepotrzebne. Obecnie każdy moduł NFC rozbudowano o HCE, czyli element zastępujący fizyczną potrzebę stosowania karty SIM. Host Card Emulation, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu, pobiera wspomniane dane z aplikacji mobilnej banku, w którym masz konto.
Warto dodać, że NFC wykorzystuje do działania protokoły RFID. Dostępne są dwa tryby opisywanego rozwiązania. W aktywnym, obydwa urządzenia posiadają własne zasilanie i wysyłają impuls. Z kolei tryb pasywny oznacza, że tylko jeden sprzęt jest zasilany, drugi zaś znajduje się w polu elektromagnetycznym tego pierwszego.
Smartfony z NFC w naszej ofercie:
NFC to technologia, która pozwala na dokonywanie transakcji zbliżeniowych. Choć obecnie ludzie obawiali się tej metody, dzisiaj stosuje ją zdecydowana większość. Jest bezpieczna, szybka i wygodna. Nie ma potrzeby przekazywania sprzedawcy swojej karty, czy też noszenia gotówki. Powyżej 50 lub 100 złotych i tak potrzebne jest podawanie numeru PIN, a ilość transakcji bez konieczności podawania kodu, jest ograniczona. A jeśli nie chcesz nosić przy sobie karty bankowej, za każdym razem możesz płacić właśnie z pomocą NFC. Możesz to robić za pomocą smartfona lub smartwatcha, o ile oczywiście urządzenia dysponują takim rozwiązaniem.
NFC jest kolejną formą przesyłania danych, którą poznaliśmy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Pamiętasz IRDA? Dzięki podczerwieni możliwe było przesyłanie dzwonków, zdjęć i tapet na telefon. Następnie rozpowszechnione zostało Bluetooth, które na dobre zagościło w używanych przez nas urządzeniach. NFC jest szybszą formą transmisji, choć zasięg działania jest o wiele mniejszy. Z pomocą tej technologii możliwe jest nie tylko dokonywanie płatności zbliżeniowych, ale również przesyłanie plików, odczyt i zapis tagów czy uwierzytelnianie użytkowników w przypadku zabezpieczeń dostępu.
Chcesz wykorzystać do płacenia zbliżeniowego technologię NFC? Jak używać tej formy komunikacji ze smartfonem? Już wyjaśniamy! Przede wszystkim, Twój telefon musi być wyposażony w tę funkcję. Twój bank musi także umożliwiać korzystanie z płatności zbliżeniowych za pomocą kart płatniczych. Żeby móc płacić smartfonem, musisz mieć zainstalowaną w pamięci aplikację bankową. Jeśli już ją posiadasz, kolejnym krokiem jest stworzenie cyfrowej kopii karty płatniczej. Nie jest to trudny proces, a aplikacje bankowe są dosyć intuicyjne w obsłudze.
Jeśli chcesz zapłacić smartfonem, uruchom aplikację bankową i znajdź swoją cyfrową wersję karty. Oczywiście konieczne jest również włącznie transmisji NFC. Dokonasz tego podobnie, jak w przypadku Bluetooth lub Wi-Fi. Konieczne jest rozwinięcie paska szybkiego dostępu, co możesz zrobić przesuwając palcem ekran z góry na dół. Teraz pozostaje zbliżyć telefon do terminala, aby zapłacić za zakupy. Jeśli suma będzie większa niż 50 lub 100 złotych, konieczne będzie wpisanie PIN.
Do niektórych funkcji, po prostu należy się przekonać. W przypadku NFC naprawdę o to łatwo, bo rozwiązanie jest niesamowicie wygodne. Dzięki temu, że zasięg działania transmisji jest tak mały, ryzyko odczytu danych przez niepowołane ręce w zasadzie nie istnieje. Jako, że NFC wysyła i odbiera dane bardzo szybko, sprzęt nie potrzebuje dużej ilości energii elektrycznej. Coraz więcej operatorów płatności decyduje się na udział rozwiązania NFC w swojej ofercie.
Nic dziwnego, że popularność płacenie smartfonem lub zegarkiem stale rośnie. Choć kiedyś takie rozwiązanie wydawało się egzotyczne, dziś wiele osób się już do niego przekonało. Zamiast brać na zakupy portfel i telefon, wystarczy ten drugi. W ten sposób masz dostęp nie tylko do komunikacji, ale i wygodnych płatności. Możesz także płacić wtedy, gdy jesteś na treningu i zabrałeś ze sobą jedynie smartwatch.
Jak już wspominaliśmy, NFC pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu oraz smartwatcha. Nie ma górnej granicy płatności za pośrednictwem NFC. Limit określa jedynie bank lub użytkownik, ale jest on wspólny dla wszystkich form płatności kartą w sposób zbliżeniowy – niezależnie czy to cyfrowy odpowiednik, czy „plastik”. Za korzystanie z NFC nie są pobierane dodatkowe opłaty. Nie ma także przeciwwskazań, abyś używał tej formy komunikacji do płacenia różnymi kartami. Warunkiem jest tylko stworzenie ich cyfrowych kopii w aplikacji mobilnej Twojego banku.
Nie musisz także obawiać się niebezpieczeństw. Dokonywanie transakcji z wykorzystaniem NFC jest bezpieczne, gdyż telefon lub zegarek może połączyć się w jednym momencie tylko z jednym urządzeniem, czyli terminalem płatniczym na terenie sklepu. Dodatkowo, zasięg tej metody jest bardzo ograniczony, więc nie ma możliwości, aby ktoś będący poza Twoim zasięgiem wzroku, dokonał przejęcia płatności. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, NFC wyłączaj każdorazowo po zakończeniu płatności. Warto także pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak PIN, czy blokada biometryczna.
Obsługa NFC jest prosta i nie sprawia problemów, ale zawsze może dojść do trudności, które nie będą zależne od Ciebie. Co w takim wypadku należy robić? Przede wszystkim, nie denerwuj się. Jeśli wszystko jest skonfigurowane poprawnie, a wcześniejsze płatności nie sprawiały Ci problemów, problem może tkwić w sieci.
W pierwszej kolejności, warto zajrzeć do ustawień telefonu. Znajdź zakładkę „Sieci bezprzewodowe i komórkowe”, a następnie wejdź w konfigurację NFC. Sprawdź jakie ustawienia zdefiniowano w „Układzie zabezpieczającym”. Musisz w tym miejscu wybrać portfel HCE, czyli opisywany wcześniej system, dzięki któremu NFC działa bez konieczności wymiany karty SIM. Warto także wyłączyć na czas płacenia komunikację Wi-Fi i Bluetooth. Mogą one tworzyć zakłócenia, które uniemożliwią prawidłowo przebiegającą płatność.
Dobrym rozwiązaniem na powtarzające się problemy, jest zainstalowanie aplikacji Google Pay. System pozwala nie tylko na wygodne opłacanie zakupów za pomocą NFC, ale również dokonywanie innych płatności, w tym za zasoby znajdujące się w sklepie Google Play. Aplikacja od amerykańskiego giganta uzupełnia także formularze w sklepach internetowych, co bardzo ułatwia dokonywanie zamówień. Google Pay działa na smartfonach z Androidem oraz iOS. Co ważne, aplikacja zapisuje historię płatności, dzięki czemu możesz sprawdzić dotychczasowe wydatki. Jeśli program sprawia kłopoty, sprawdź czy został ustawiony jako domyślny. W ten sposób, aplikacja będzie traktowana z pierwszeństwem.
Na koniec ostatnia rada, która wydaje się może bardzo prosta, ale kluczowa. Czasami wystarczy przytrzymać smartfon przy terminalu kilka sekund dłużej. Staraj się także, aby dystans między urządzeniem a telefonem, był minimalny. Jeśli używasz grubego, metalowego etui, może ono blokować przepływ impulsów. Warto to sprawdzić, jeśli dochodzi do regularnych komplikacji przy płatnościach NFC.
Smartfony w naszej ofercie: