Zdaniem eksperta
Inteligentne urządzenia, cieszą się coraz większą popularnością. Tym, z którym zdążyliśmy się już „oswoić”, jest z pewnością smartband. Co to jest, do czego służy i czym różni się od równie popularnego smartwatcha? Odpowiedź na te pytania, poznasz poniżej.
Co to jest smartband?
Najpierw rozważmy kwestie definicyjne. Nazwa „smartband” powstała z połączenia dwóch wyrazów, które oznaczają po prostu „inteligentną opaskę”. W istocie więc, smartband jest sprzętem, który swoim wyglądem przypomina właśnie opaskę czy bransoletkę, wykonaną z wytrzymałych, elastycznych i dobrze przylegających do ciała materiałów. Opaska charakteryzuje się wydłużonym wyświetlaczem, który pozwala ją odróżnić od smartwatcha lub tradycyjnego zegarka. Tym jednak, co jest w niej najistotniejsze, są inteligentne rozwiązania i funkcje, które sprawiają, że smartband jest świetnym gadżetem, przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie. Dlaczego akurat dla nich i czy inteligentny zegarek może zastąpić smartband? Aby to dokładniej wyjaśnić, przyjrzyjmy się opaskom i smartwatchom. Jakie są ich podobieństwa i różnice?
Smartwatch i smartband: co to za urządzenia i czym się różnią?
Jak już wspomnieliśmy, smartband to nic innego, jak „inteligentna opaska”, a smartwatch – „inteligentny zegarek”. Są to urządzenia do siebie podobne, jednak różnic jest zdecydowanie więcej. Pierwszą z nich, jest wygląd. Już na pierwszy rzut oka widać, co dany model przypomina bardziej: smartwatch – zegarek, smartband – opaskę, czy bransoletkę. Smartbandy zwykle wykonane są z elastycznego i łatwego w czyszczeniu tworzywa, któremu niestraszny deszcz, czy pot. Z kolei smartwatche, pod względem wzornictwa są niemal tak zróżnicowane, jak tradycyjne zegarki. W sklepach znajdziesz zarówno modele sportowe, o nowoczesnym lub klasycznym wyglądzie, jak również urządzenia eleganckie, ze złotą bransoletą. Smartwatch to tak naprawdę gadżet dla każdego, kto nie wyobraża sobie funkcjonowania bez zegarka na nadgarstku, ale przy okazji chce mieć w nim telefon oraz mnóstwo przydatnych narzędzi. Oczywiście ten podział byłby sztuczny, gdyby nie to, co o przeznaczeniu decyduje: zastosowane rozwiązania i funkcje.
Do funkcji, które występują zarówno w smartbandach, jak i smartwatchach, należą na przykład: akcelerometr, pulsometr, monitor snu, czy licznik spalonych kalorii. Jednak w inteligentnych opaskach, często rozwiązania te są bardziej rozbudowane niż w smartwatchach (na przykład pozwalają analizować znacznie więcej typów aktywności). Część inteligentnych zegarków, w kontekście analizy aktywności przegrywa z całkiem innego, prozaicznego wręcz powodu: trudno wyobrazić sobie trening z ciężkim smartwatchem ze złotą bransoletą. Choć wiele modeli wykonanych jest z materiałów, które świetnie sprawdzą się podczas treningu, to i tak nie każdemu taka estetyka odpowiada „na co dzień”. Rozwiązania zastosowane zarówno w smartbandach, jak i smartwatchach, to również wbudowany moduł GPS, bluetooth, dotykowe sterowanie, czy wodoodporna obudowa.
Smartwatch to rozbudowane narzędzie, które ma dużo więcej funkcji niezwiązanych z uprawianiem sportu – w odróżnieniu do typowo sportowych zastosowań, jakie ma smartband. Smartwatch pozwala dzwonić i wysyłać smsy (nawet pisać je głosowo), podczas gdy opaska sportowa może informować o połączeniach i wiadomościach, a także pozwala wykonywać telefony, ale tylko wtedy, kiedy jest „podpięta” pod smartfon. Pokazuje to wyraźnie, że inteligentny zegarek jest sprzętem skoncentrowanym na łączności, służącym do zastosowań codziennych, biznesowych i dodatkowo sportowych, a opaska – narzędziem typowo sportowym, które ma pewne funkcje do użytku codziennego – na przykład informuje o pogodzie. Oczywiście smartband wcale nie musi działać w połączeniu ze smartfonem, jednak bez tego, nie zapiszemy informacji o swoich treningach i osiągnięciach oraz nie będziemy mogli korzystać z większości funkcji – choćby odtwarzacza muzyki.
Najciekawsze rozwiązania z smartbandach
Skoro już wiemy, czym jest smartband, co to jest smartwatch i co je różni, a także dlaczego opaska jest sprzętem przeznaczonym dla osób uprawiających sport, przyjrzyjmy się już najciekawszym rozwiązaniom, jakie znajdziemy w tym urządzeniu.
Upraszczając nieco, można powiedzieć, że smartband jest dużo bardziej zaawansowanym pulsometrem. Sportowcy korzystają z tego typu sprzętu, by monitorować pracę swojego serca i dopasowywać intensywność treningu do swoich celów. Jednak w opaskach, jest znacznie więcej funkcji. Podstawowymi z nich, których spodziewać się można w każdym modelu są: krokomierz, stoper, licznik spalonych kalorii, pulsometr oraz zegarek. Większość dostępnych opasek ma wbudowany moduł GPS, który umożliwia bardzo precyzyjny pomiar pokonywanych odległości, a także ustalenie informacji, takich jak najwyższa, średnia i najniższa prędkość na danym dystansie czy konkretnym jego odcinku, tempo, a także kalorie spalone podczas danego treningu.
Smartband można sparować z własnym smartfonem, co pozwala nam korzystać z szeregu aplikacji, obsługiwanych przez urządzenie. Głównymi z nich są te związane z łącznością, ale także obsługą social mediów oraz aplikacjami muzycznymi, tak cenionymi podczas treningów. Łączność pomiędzy opaską a smartfonem, odbywa się przez Bluetooth.
Najbardziej zaawansowane opaski mają wiele dodatkowych rozwiązań, które ułatwiają korzystanie ze sprzętu i jego obsługę. Na przykład automatyczne wykrywanie aktywności sprawia, że przed treningiem nie musisz manualnie rozpoczynać lub kończyć pomiaru. Ponadto, w wielu urządzeniach spotkać można rozwiązania, pozwalające zadbać o zdrowie nie tylko podczas aktywności, ale także w spoczynku. Mowa choćby o dokładnej analizie jakości oraz trwania snu, czy też poziomem stresu.
Na co zwracać uwagę, wybierając inteligentną opaskę
Wybór smartbandów jest obecnie ogromny, a w sklepach dostępne są zarówno urządzenia bardziej, jak i mniej zaawansowane. Na co zwracać uwagę, kupując inteligentną opaskę na miarę swoich potrzeb? Są trzy główne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Są to: typ oraz wielkość wyświetlacza, czas działania na jednym ładowaniu (a więc pojemność baterii), a także to, z jakich materiałów wykonana jest bransoletka.
Jeśli chodzi o wyświetlacz, to najczęściej jest to dotykowa matryca LED, jednak może to być także wyświetlacz OLED, czy E-Ink. Zwróć uwagę na rozdzielczość modeli i upewnij się, że cała treść wyświetlana jest tak, że bez problemu zobaczysz ją na opasce tak, jakbyś zerkał na zwykły zegarek. Co ważne, szczególnie dla osób ćwiczących na świeżym powietrzu, wyświetlacz powinien być czytelny także w pełnym słońcu.
Niezwykle ważnym elementem inteligentnej opaski, jest bateria. Większość modeli bez problemu wytrzymuje kilka dni, do tygodnia na jednym ładowaniu. Oczywiście wiele zależy tu od częstotliwości treningów i intensywności użytkowania. Są modele, które przy ograniczonych funkcjach, mogą działać nawet do około trzech tygodni. Samo ładowanie smartbandu jest proste i odbywa się przez MicroUSB.
Bransoletka powinna być wykonana z miękkich, elastycznych materiałów, dzięki którym opaskę wygodnie będzie nosić podczas ruchu. Materiał powinien być odporny na wilgoć, ale też wytrzymały na uderzenia.
Warto wspomnieć, że w przypadku smartbandów, dobrze jest sprawdzić ich klasę szczelności – szczególnie jeśli zamierzasz korzystać z opaski podczas pływania, czy innych sportów z bezpośrednim kontaktem z wodą.
Oferta smartbandów jest bardzo szeroka, dlatego wybierając model dla siebie rozważ, do jakich aktywności będzie Ci służyć przede wszystkim oraz na jakich funkcjach najbardziej Ci zależy. Inne cechy sprawdzą się w przypadku opaski na rower, inne do pływania czy na basen, a jeszcze inne do biegania.