Hulajnogi to bardzo popularny środek lokomocji. W mieście są konkurencją dla samochodów i komunikacji miejskiej. Jedynym jej ograniczeniem jest zasięg i konieczność ładowania. Jak ładować hulajnogę, aby bateria jak najdłużej nam służyła i długo posiadała swoją maksymalną sprawność? Jak ładować hulajnogę elektryczną? Jaka ładowarka zapewni najszybsze i jednocześnie bezpieczne ładowanie baterii? Dowiesz się z poniższego poradnika.
Hulajnoga elektryczna porusza się dzięki silnikowi elektrycznemu zasilanemu akumulatorem. Mogą to być silniki o różnej mocy. Większa moc silnika to sprawniejsza i bardziej dynamiczna jazda, możliwość pokonania wzniesień o większym nachyleniu oraz sprawne użytkownie przez osoby o mocniejszej budowie ciała.
W hulajnogach elektrycznych stosuje się silniki bezszczotkowe. Charakteryzują się one cichą pracą i prostszą konstrukcją, co przekłada się na mniejszą ilość części ruchomych, więc i mniejsze ryzyko awarii. Te najpopularniejsze posiadają moc w zakresie 250-350 W, ale znajdziemy też modele wyposażone w silnik o mocy 1000 W i większej. Im mocniejszy silnik, tym większe zapotrzebowanie na energię. Wpływ na większe zużycie ma też styl jazdy, a także waga użytkownika.
Chociaż akumulatory są już z nami ponad sto lat, w dalszym ciągu nie są to urządzenia idealne. Pomimo stosowania coraz to nowszych technologii magazynowania energii, ciągle jest ono kłopotliwe. Producenci urządzeń korzystających z akumulatorów ciągle borykają się z ich dużą wagą, wielkością, tym że ciągle magazynują zbyt mało energii, a ich ładowanie trwa zbyt długo. Oprócz tego także użytkownicy mierzą się z problemem skracania ich żywotności, ponieważ każde kolejne ładowanie zmniejsza ich pojemność i wydajność.
Chociaż cały czas baterie są modernizowane i unowocześniane, to w dalszym ciągu nie mogą pochwalić się zupełnie bezpiecznym, szybkim ładowaniem. Obecnie hulajnogi elektryczne najczęściej wyposażane są w baterie litowo-jonowe (Li-Ion), ale można też spotkać inne rodzaje. Baterie litowo-jonowe posiadają rożną pojemność: zwykle od 5 Ah do 20 Ah. Im większa pojemność, tym większy zasięg.
Producenci akumulatorów podają tak zwaną „żywotność” akumulatorów, która mówi o liczbie ładowań, jaką gwarantują, że „przeżyje” akumulator. Przeważnie wartość ta zawiera się pomiędzy 500 do 1000 ładowań.
Cykl ładowania to jedno pełne rozładowanie i naładowanie baterii. Nie oznacza to, że musisz rozładować baterię od 100 proc. do 0 za jednym razem. Możemy zużywać energię stopniowo, a cykl liczy się sumarycznie. To, ile cykli ładowania wytrzyma bateria, zależy od jej typu. Po osiągnięciu maksymalnej liczby cykli bateria nie przestaje działać nagle, ale jej pojemność spadnie i zamiast maksymalnego zasięgu 30 km, będzie zapewniać tylko 20.
Jak ładować hulajnogę elektryczną, aby jednak w pełni cieszyć się jej maksymalną mocą i pojemnością? Należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą zadbać o jej dobrą kondycję, a nawet wydłużyć jej działanie. Obecnie stosowane baterie nie mają efektu pamięci, tak jak kiedyś stosowane niklowo-kadmowe, które najlepiej było za każdym razem do końca rozładować i do pełna naładować. Dzisiejsze baterie nie lubią całkowitego rozładowania, jak i ładowania do pełna. Rozładowanie ich do końca oraz pozostawienie w stanie rozładowania, może je uszkodzić. Najzdrowsze dla dzisiejszych baterii jest niedopuszczanie do ich rozładowania poniżej 20 proc. i ładowanie do 80 proc. pojemności. Dobrze, gdy ładowarki są wyposażone w moduł, który automatycznie odcina dopływ prądu po zakończeniu ładowania. W okresie zimowym, kiedy hulajnoga nie jest używana, należy sprawdzać okresowo, czy naładowanie baterii nie spadło za bardzo i w razie czego należy ją raz na jakiś czas podładować, aby zachować ją w dobrej kondycji.
Dla współczesnych baterii ważna jest również temperatura, w której przebywają. Największą pojemność i wydajność mają w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Zarówno niższa, jak i wyższa temperatura powoduje zmniejszenie jej pojemności. Jednak zdecydowanie najgorsza jest dla nich temperatura ujemna, która potrafi zabrać nawet 30 do 40 proc. pojemności baterii, a tym samym ograniczyć o tyle zasięg wspomagania podczas jazdy.
Zobacz także: Ranking hulajnóg dla dorosłych [TOP10]
Czas ładowania zależy od pojemności baterii (Ah – amperogodziny) oraz mocy ładowarki (W – waty). Średnio można przyjąć, że każde 5 Ah ładuje się około 2 godzin, czyli bateria o pojemności 20 Ah będzie ładowała się około 8 godzin. Im większa bateria, tym dłuższy czas ładowania, jednak można skrócić go za pomocą mocniejszej ładowarki, jeśli producent hulajnogi na to pozwala. Na czas ładowania wpływ ma moc ładowarki – standardowo jest to 2 A-3 A, ale szybkie mogą mieć 5 A i więcej. Stan naładowania baterii – jeśli ładujemy od 50 proc. do 100 proc., zajmie mniej czasu niż od 0 proc. Wpływ na to ma również temperatura otoczenia – optymalne warunki to 15-25 st. Celsjusza.
Koszt ładowania zależy od pojemności baterii (Ah – amperogodziny), napięcia baterii (V – wolty) oraz ceny prądu za 1 kWh (obecnie w zależności od dostawcy i taryfy jest to 0,80-1,50 zł/kWh). Jak więc obliczyć koszt ładowania? Pojemność baterii w Ah mnożymy przez napięcie w V, a następnie przez cenę prądu za 1 kWh. Ponieważ cena jest za 1 kWh, wynik dzielimy przez 1000. Zakładając więc, że 1 kWh kosztuje 1 złoty, to naładowanie baterii hulajnogi o pojemności 20 Ah i napięciu 36 V kosztuje 72 grosze.