Gdy małymi krokami zaczyna zbliżać się wiosna, amatorzy dwóch kółek zaczynają wyjmować z piwnic swoje jednoślady. Są to rowery, hulajnogi, a coraz częściej również hulajnogi w wersji z napędem elektrycznym. Te ostatnie, ze względu na dość prosty sposób poruszania się i możliwość dotarcia w krótkim czasie praktycznie wszędzie, stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Używają ich dorośli – do dojazdów do szkoły i pracy, widujemy też na nich dzieci. Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?
Zasady dotyczące kierowania przez dzieci i młodzież do lat 18 rowerami i hulajnogami elektrycznymi zostały określone w ustawie „Prawo o ruchu drogowym oraz o kierujących pojazdami”.
Przepisy prawa określają zasady bezpieczeństwa ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego. Głównym zadaniem ustawy o kierujących pojazdami jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz podniesienie kwalifikacji kierujących pojazdami.
Według powyższych ustaw, dla dzieci w wieku do lat 10 nie został przewidziany żaden dokument, który uprawnia je do jazdy rowerem, czy hulajnogą elektryczną. Dziecko może poruszać się rowerem lub hulajnogą (również elektryczną) tylko pod opieką osoby dorosłej. Traktowane jest jako pieszy, co uprawnia je do jazdy wyłącznie w miejscach dla pieszych.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze dzieci poniżej 10 roku życia jest całkowicie zabronione, chyba że dziecko pozostaje pod opieką osoby dorosłej i kieruje hulajnogą w obrębie strefy zamieszkania. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów mogą być wysokie. Dorosły opiekun dziecka, który zignoruje zakaz poruszania się małoletniego poza strefą zamieszkania, czyli na ścieżce rowerowej i chodniku, popełnia wykroczenie, które naraża go na konsekwencje w postaci nałożenia na niego kary grzywny albo nagany. Grzywna za to wykroczenia może wynieść nawet 5000 zł.
Tak więc od ilu lat można jeździć hulajnogą elektryczną? Od osób pełnoletnich nie jest wymagane posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania rowerem lub hulajnogą elektryczną, jednak młodsze osoby muszą posiadać dokument uprawniający do jazdy nimi. Dzieci w wieku 10-17 lat muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Kartę rowerową może wydać dyrektor szkoły, gdy dziecko jest uczniem szkoły podstawowej i posiada zgodę rodzica lub opiekuna. Wydanie karty przez dyrektora szkoły jest nieodpłatne. Uprawniony do wydania karty rowerowej jest również dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Aby jednak otrzymać kartę rowerową, małoletni mają obowiązek uczestniczenia w szkoleniach, które składają się z zajęć teoretycznych z zakresu wiedzy o ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy, a także z zajęć praktycznych, obejmujących wiedzę techniczną oraz sprawdzenie umiejętności jazdy na specjalnie przystosowanych placach manewrowych. Po ukończeniu szkolenia, kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu składającego się z dwóch części odpowiadających zakresem przeprowadzonym zajęciom – części teoretycznej i części praktycznej. Zdanie egzaminu z części teoretycznej wiąże się z dopuszczeniem do egzaminu praktycznego. Uzyskanie pozytywnego wyniku z obu egzaminów uprawnia małoletniego do otrzymania karty rowerowej i tym samym możliwość poruszania się na elektrycznej hulajnodze.
Drugim dokumentem uprawniającym osobę niepełnoletnią do prowadzenia roweru czy hulajnogi elektrycznej jest prawo jazdy. W zależności od kategorii, prawo jazdy może otrzymać osoba, która ukończyła lat 14 – kategoria AM (motorower, czterokołowiec lekki) albo 16 – kategoria A1 (motocykle o pojemności skokowej silnika do 125 cm sześć., mocy do 11 kW lub trójkołowce do 15 kW), B1 (czterokołowce), T (maszyny rolnicze). Kursy na prawo jazdy prowadzone są przez ośrodki szkolenia kierowców. Aby otrzymać dokument, konieczne jest uczęszczanie na zajęcia z zakresu teorii i praktyki oraz zdanie egzaminu. Kursy na prawo jazdy są odpłatne.
Brak uprawnień do prowadzenia roweru czy hulajnogi elektrycznej przez osobę niepełnoletnią, wiąże się z konsekwencjami przewidzianymi przez Kodeks wykroczeń. Jest to kara nagany albo kara grzywny w wysokości do 1500 złotych. W przypadku osób, które nie ukończyły 17 lat, nałożenie grzywny nie jest możliwe, co nie oznacza, że nie poniosą one konsekwencji. Za naruszenie przez małoletnich prawa odpowiadają bowiem ich rodzice.
Zobacz także: Ranking hulajnóg elektrycznych [TOP10]
Posiadanie uprawnień to nie wszystko, aby móc legalnie, ale i bezpiecznie poruszać się hulajnogą elektryczną. Trzeba również spełniać określone w przepisach warunki dotyczące zarówno pojazdu, którym dziecko będzie się poruszać, jak i miejsc, w których może to robić.
Trzeba korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, można jechać jezdnią, ale tylko tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Na chodniku można poruszać się tylko wtedy, gdy nie ma drogi rowerowej, a prędkość musi być dostosowana do pieszych. Maksymalna dozwolona prędkość to 20 km/h.