Zdaniem eksperta
Z punktu widzenia użytkownika, jedną z najważniejszych cech każdego smartfonu, jest jego wyświetlacz. Na przestrzeni ostatnich lat mogłeś zapewne zauważyć, jak wielkie zmiany nastąpiły w kwestii rodzajów oferowanych ekranów. Do najpopularniejszych technologii stosowanych obecnie należą IPS, a także AMOLED. Decydując się na kupno nowego telefonu, stajesz zatem przed bardzo trudnym wyborem: IPS, czy AMOLED w smartfonie? To, co powinieneś wybrać, zależy od wielu czynników. Poznaj zatem najważniejsze różnice w tych typach wyświetlaczy.
W artykule znajdziesz:
3. IPS czy AMOLED w smartfonie? Najważniejsze różnice
Jak działa IPS?
Dla wielu osób sama nazwa IPS może nie mówić nic konkretnego, ale zapewne słyszałeś nieraz określenie LCD. Tak naprawdę IPS i LCD to praktycznie ta sama technologia, która różni się jedynie drobnymi szczegółami. Głównym założeniem jej działania są wyświetlacze ciekłokrystaliczne, które są obecne na rynku od długiego czasu. Z tego też względu, są zdecydowanie bardziej rozpowszechnione i wciąż często wybiera się je jako niezawodną i w miarę przystępną cenowo opcję.
W wyświetlaczach IPS do oświetlania pikseli wykorzystywane są diody LED. Warto zauważyć, że zostały one umieszczone w bardzo specyficznych miejscach, ponieważ jest to wyłącznie góra i dół ekranu. Logika podpowiada Ci zapewne, że w ten sposób przecież część ekranu byłaby doświetlona mocniej, a inna zupełnie niedoświetlona. Jest to jak najbardziej racja, dlatego w wyświetlaczach IPS niezwykle ważne jest małe urządzenie, które nazywamy dyfuzorem. Odpowiada ono za równomierne rozprowadzenie światła na całym wyświetlaczu IPS. Tak w dużym skrócie można przedstawić zasady działania tych ekranów, ale jakie daje to zalety?
Przede wszystkim tego typu technologia jest stosunkowo tania w procesie produkcyjnym. Dzięki temu, wciąż tak wiele osób decyduje się na smartfony z tym typem ekranów.
Jak działa AMOLED?
AMOLED to już zupełnie inna para butów, można z ręką na sercu rzec, że jest to duży krok, a może nawet skok do przodu w kwestii rozwoju technologii wyświetlaczy. AMOLED działa na zasadzie tranzystorów TFT, które pełnią rolę sterownika przepływu energii elektrycznej do każdego z pikseli znajdujących się na ekranie. Brzmi skomplikowanie, prawda?
W praktyce wygląda to tak, że ekran AMOLED nie potrzebuje absolutnie żadnego dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianych wyświetlaczy IPS, ponieważ każda dioda emituje je sama. Pozwala to na znaczną oszczędność przestrzeni, co przekłada się na bardziej smukłe kształty smartfonów korzystających z tego typu rozwiązań. Od strony technicznej natomiast, ogranicza to zużycie energii, a także wpływa w bardzo wyraźny sposób na jakość obrazu.
Obecnie na rynku funkcjonuje kilkanaście wersji, które różnią się od siebie wsparciem dla innych rozdzielczości, ale także intensywności kolorów, czy jasności. Co zatem wybrać: IPS, czy AMOLED w smartfonie?
IPS czy AMOLED w smartfonie? Najważniejsze różnice
Powiedzieliśmy już trochę na temat jakości obrazu, dlatego kontynuując ten temat, zagłębimy się z Tobą w szczegóły. Odwzorowanie kolorów ma ogromny wpływ na to, jak żywy będzie wydawać się Tobie obraz na wyświetlaczu. Mowa tutaj o pełnej palecie barw, z dużym naciskiem na czerń, która wydaje się o wiele głębsza niż w przypadku wyświetlaczy IPS. To z kolei kieruje nas do pojęcia kontrastu, czyli różnicy w wyświetlaniu koloru czarnego i białego.
W tym temacie zdecydowanie wygrywa AMOLED, z tego względu, że stosuje się tutaj zupełnie inną technologię wyświetlania barw. Kolor czarny będzie zatem całkowicie wyłączonym pikselem, czego nie da się uzyskać w wyświetlaczach IPS. Dla kogoś, kto wykorzystuje swój telefon do oglądania filmów czy seriali na serwisach streamingowych, będzie to miało ogromne znaczenie. Obraz stanie się bowiem o wiele wyraźniejszy. IPS wygrywa natomiast w kwestii wyświetlania koloru białego.
Zobacz także: Ranking telefonów [TOP10] - Najlepsze smartfony
Kąt widzenia i zużycie energii
Kąt widzenia wpływa na to, jak wyraźny pozostanie obraz w zależności od tego, z jakiej perspektywy będziesz na niego spoglądać. Z racji tego, że smartfony stały się prywatnymi asystentami dla wielu osób, obecne są praktycznie cały czas w zasięgu ręki. Nie zawsze jednak będziesz miał możliwość spojrzenia na wyświetlacz pod idealnym kątem. Podczas treningu, biegania czy pracy, czasami wszystko co jest potrzebne, to szybkie rzucenie okiem na ekran. Na szczęście obie technologie są w stanie zagwarantować naprawdę satysfakcjonujące kąty widzenia. Która jednak wygrywa: IPS czy AMOLED w smartfonie? W smartfonie z pierwszym rodzajem wyświetlacza, można zauważyć pewne zniekształcenia, jeśli kąt widzenia jest naprawdę duży. AMOLED wypada zatem nieco lepiej w tej kwestii.
Zużycie energii to największa różnica pomiędzy IPS oraz AMOLED. Ma to ogromny wpływ na żywotność baterii, ponieważ częste jej ładowanie sprawi, że szybciej się zużyje. Przekłada się to także na czas pracy telefonu po jednym pełnym naładowaniu. Dlatego warto mieć przy sobie dodatkowy powerbank. W tej kwestii, jak już wcześniej daliśmy Ci do zrozumienia, wygrywa AMOLED i to znacznie. Duża w tym zasługa technologii, która pozwala na zupełne wyłącznie wybranych pikseli, a także brak dodatkowego podświetlenia.
Kwestia naprawy
IPS wygrywają z AMOLED w kwestii ewentualnej wymiany lub naprawy ekranu. Cały proces będzie tutaj znacznie tańszy, jeżeli korzystasz właśnie ze smartfonu z wyświetlaczem IPS. Z tego samego względu IPS stosowane są w telefonach z praktycznie każdej półki cenowej, podczas gdy AMOLED można spotkać jak na razie głównie w urządzeniach flagowych większości producentów. Tendencja ta jednak zaczyna się powoli zmieniać i już za niedługo AMOLED może okazać się poważną konkurencją dla wyświetlaczy IPS. Na chwilę obecną, niestety, w wielu przypadkach wymiana ekranu AMOLED często może przekroczyć sama wartość całkowitą urządzania, przez co okaże się to nieopłacalne.
Dobrym pomysłem, niezależnie od tego, z jakiego wyświetlacza korzysta Wasz smartfon, jest zatem zabezpieczenie ekranu naklejką. W trakcie upadku lub uderzenia, prawdopodobieństwo pęknięcia, uszkodzenia, jest dzięki temu znacznie mniejsze. Problem pytania: IPS czy AMOLED w smartfonie, jest zatem kwestią indywidualnych preferencji.