Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest DTS? Jak działa DTS Play-Fi?

Łukasz Karolak
Data dodania: 20-08-2024
dts

Wykorzystanie protokołów bezprzewodowych w transmisji danych jest powszechne. Bluetooth czy Wi-Fi są z nami obecne od wielu lat. Na popularność określonych standardów wpływa ich otwartość, czyli możliwość użycia ich w urządzeniach różnych producentów. Jeśli chcesz w wysokiej jakości przesyłać bezprzewodowo dźwięk, np. w ramach systemu multiroom, to doskonałym wyborem jest DTS/DTS Play-Fi. Ten poradnik wyjaśni, jakie możliwości oferuje.

Czym jest DTS?

Obok Dolby Laboratories, odpowiedzialnego za takie formaty dźwięku jak Dolby Atmos, drugim znanym przedsiębiorstwem z tej branży jest DTS, czyli Digital Theater Systems. Jednym z jego pierwszych produktów był format dźwięku o tej samej nazwie, konkurencyjny dla Dolby Digital. Oferował większą prędkość transmisji danych – do 1,5 Mb/s, w porównaniu do 640 kb/s w Dolby Digital. Przez kolejne lata, wraz z rozwojem m.in. systemów kina domowego, powstały kolejne implementacje systemu, takie jak DTS HD Master Audio, czy DTS. Dzięki temu konsumenci mogli wybierać rodzaj odpowiadającej im ścieżki dźwiękowej i cieszyć się wyjątkowymi efektami w domowym zaciszu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej DTS/DTS Play-Fi.

Systemy multiroom w naszej ofercie:

Bezprzewodowy dźwięk w całym domu – DTS/DTS Play-Fi

Tym razem firma nie skupiła się na rozwiązaniu dla kina domowego, a na możliwości bezstratnej i bezprzewodowej transmisji sygnału audio. DTS/DTS Play-Fi to doskonałe rozwiązanie do systemów multiroom. Z jego pomocą będziesz bezprzewodowo odtwarzał i kontrolował muzykę w każdym pomieszczeniu i głośniku w swoim domu. Każdy miłośnik dobrego brzmienia doceni oferowane parametry bezstratnej transmisji wynoszące 24 bity/192 kHz. Jest to rozwiązanie bazujące na sieci lokalnej. Urządzenia mogą być więc podłączone przewodowo kablem LAN lub bezprzewodowo z wykorzystaniem Wi-Fi. To gwarantuje swobodę aranżacji. Oczywiście zawsze rekomendowanym sposobem podłączenia jest zastosowanie kabla, który zapewnia najbardziej stabilny sygnał. Jednak jeśli możliwości instalacyjne w domu czy innej przestrzeni na to nie pozwalają, możesz także skorzystać z Wi-Fi.

Funkcje w systemie DTS/DTS Play-Fi

DTS/DTS Play-Fi oferuje kilka zalet. Przede wszystkim to łatwa konfiguracja systemu multiroom za pomocą aplikacji na telefon, tablet, czy komputer. Program jest łatwy w obsłudze i darmowy – w każdej chwili możesz go pobrać, aby zapoznać się z podstawowymi możliwościami. Obsługiwane są wszystkie najpopularniejsze formaty plików, takie jak MP3, M4A, AAC, FLAC, WAV i AIFF. Co ważne, możliwe jest podłączenie praktycznie nieograniczonej liczby urządzeń. Aby instalacja pracowała wydajnie i stabilnie, warto jednak ograniczyć liczbę urządzeń do 32. W systemie multiroom DTS/DTS Play-Fi możesz tworzyć niezależne strefy dźwiękowe, przyporządkowane np. konkretnym lokalizacjom i odtwarzać w nich dźwięk z różnych źródeł. Warto wspomnieć, że system ten jest także kompatybilny z popularnymi aplikacjami streamingowymi takimi jak Tidal, Spotify, czy Amazon Music. Dla łatwej kontroli urządzeń jest również opcja sterowania głosowego. DTS/DTS Play-Fi jest kompatybilny z Amazon Alexa.

DTS/DTS Play-Fi na urządzeniach

Warto dodać, że mamy do czynienia z otwartym standardem. Ułatwia to implementację DTS/DTS Play-Fi w urządzeniach różnych producentów. Dzięki temu nie jesteś skazany na produkty jednej marki, co znacznie zwiększa spektrum wyboru, gdy zależy Ci na bardziej nietuzinkowych urządzeniach, np. do użytku zewnętrznego, czy w łazience. Urządzenia wykorzystujące DTS/DTS Play-Fi oferuje wielu renomowanych producentów takich jak TCL, Hisense, Polk Audio, Philips, Onkyo, Loewe, Martin Logan, HP i inni. To przekłada się na różne grupy produktowe, takie jak amplitunery, soundbary, telewizory, wzmacniacze, głośniki przenośne oraz zewnętrzne, jak i wiele innych sprzętów.

DTS/DTS Play-Fi w kinie domowym

Jak wspomnieliśmy, omawiany standard został przygotowany z myślą przede wszystkim o systemach multiroom. Nie oznacza to jednak, że DTS/DTS Play-Fi nie może znaleźć zastosowania w kinie domowym. Rozwiązanie to jest obsługiwane np. przez soundbary niektórych producentów. Korzystając z DTS/DTS Play-Fi możesz nie tylko odtwarzać na nich muzykę, ale również stworzyć system wielokanałowy. Soundbar będzie połączony bezprzewodowo z dodatkowymi głośnikami, mogącymi odtwarzać dźwięk kanałów surround. W ten sposób przygotujesz w kilka minut swoje domowe kino.

Konfiguracja DTS/DTS Play-Fi

Bez wątpienia jedną z zalet systemu jest łatwość obsługi. Konfiguracja DTS/DTS Play-Fi zajmuje kilka minut. Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie, a następnie wyszukać urządzenia kompatybilne z tym standardem. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie ustawień sieci Wi-Fi i podanie hasła. Po inicjacji urządzenia aplikacja dodatkowo pobierze niezbędne aktualizacje, a Ty możesz przypisać konkretny głośnik do wybranego pomieszczenia. Po tym pozostaje Ci cieszyć się wyjątkowym brzmieniem w całym domu. To istotna zaleta, ponieważ nawet jeśli nie jesteś biegły w sprawach technicznych, to możesz samodzielnie skonfigurować multiroom w oparciu o DTS/DTS Play-Fi, bez korzystania z pomocy fachowca.

Zestawy kina domowego w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756