Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego słuchawki nie działają? Poradnik

Data dodania: 28-12-2023

Twoje słuchawki nie działają? To nieprzyjemna niespodzianka, która zazwyczaj spotyka użytkowników w najmniej oczekiwanym momencie. W poniższym poradniku wyjaśniamy, dlaczego słuchawki mogą sprawiać kłopoty, a także jak uporać się z różnymi problemami. Postaraliśmy się opisać wszystko zwięźle i w miarę łatwy sposób. Zapraszamy do lektury!

Słuchawki nie działają – co to może oznaczać?

Przyczyn, dlaczego słuchawki nie działają, może być naprawdę wiele! Przede wszystkim, skutki mogą różnić się w zależności od rodzaju komunikacji urządzenia. Modele bezprzewodowe mogą mieć problem z transmisją po Bluetooth, z kolei słuchawki przewodowe, miewają kłopoty z przewodem lub samym złączem. To jednak tylko przykładowe kłopoty, które mogą być zupełnie inne. Poniżej podpowiadamy, co konkretnie możesz zrobić, jeśli Twoje słuchawki nie działają. Czasami rozwiązanie jest bardzo proste i nie sprawi Ci trudności. Sam się zaraz o tym przekonasz!

Słuchawki True Wireless w naszej ofercie:

Jak naprawić słuchawki?

Możliwe, że nie musisz rozstawać się z produktem, ponieważ niektóre usterki łatwo usuniesz samodzielnie. Co możesz zrobić?

Jakość i głośność dźwięku:

  • Zdejmij gumowe elementy, ostrożnie usuń zanieczyszczenia z powierzchni słuchawek. Zaleca się regularne czyszczeni membran.
  • Pamiętaj, że słuchawki grają ze zmienną głośnością w zależności od urządzenia/aplikacji, z której korzystasz.

Połączenie Wi-Fi/ Bluetooth:

  • Upewnij się, czy Bluetooth w urządzeniu działa poprawnie/jest włączony.
  • Upewnij się, czy oba urządzenia są ze sobą prawidłowo połączone. Informacje jak to zrobić, znajdziesz w instrukcji obsługi.
  • Upewnij się, że słuchawki są naładowane. W tym celu naciśnij obie słuchawki jednocześnie i przytrzymaj do momentu zapalenia się kontrolek.
  • Jeśli słuchawki tracą zasięg, zweryfikuj w instrukcji obsługi jak daleko sięga połączenie.

Jedna słuchawka nie działa – co robić? Jak naprawić słuchawki bezprzewodowe?

Douszne, bezprzewodowe słuchawki nie działają tak, jak powinny? Problem ten występuje często i na szczęście rozwiązanie nie jest trudne. Jeśli jedna słuchawka nie działa, zerwij połączenie Bluetooth i odłóż obydwie do plastikowego etui (powerbanka). Następnie zwróć uwagę, po którą sięgasz jako pierwszą. Producent w instrukcji podaje, która słuchawka powinna być wyciągnięta pierwsza, aby połączenie z telefonem doszło do skutku w prawidłowy sposób. To dobry sposób także na pozbycie się innego problemu. Jeśli jedna słuchawka gra ciszej, zrób dokładnie to samo. Powinno pomóc. Jeśli pomimo kilku prób i ponownym sparowaniu słuchawek z urządzeniem, sytuacja nie uległa zmianie, powinieneś zwrócić się do sklepu, w którym dokonałeś zakupu. Być może doszło do uszkodzenia mechanicznego.

Problem z ładowaniem słuchawek bezprzewodowych

Powyżej udało nam się wyjaśnić, dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa i jak taki problem rozwiązać. Nie są to jednak jedyne przypadki, które mogą sprawić Ci trudności w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli słuchawki nie działają w ogóle, problemem może być pusty akumulator. Może Ci się to wydawać banalne, ale brak reakcji na przyciski może właśnie to oznaczać. Sprawdź, czy kable i ładowarka używane do ładowania działają w prawidłowy sposób. Może to właśnie one są winowajcami i pomimo podłączenia sprzętu do gniazdka sieciowego, bateria nie naładowała się. Najłatwiej jest podłączyć inną ładowarkę i zobaczyć, czy dioda sygnalizująca ładowanie świeci. Odczekaj parę minut i sprawdź, jak działają słuchawki bezprzewodowe po krótkim naładowaniu.


Jeśli grają normalnie, udało Ci się zlokalizować problem i zmiana ładowarki pomoże. A co, jeśli słuchawki bezprzewodowe nie ładują się po zmianie przewodu? To może być oznaka poważniejszego problemu – na przykład zapchanego portu. Czasami kurz i inne drobinki dostają się do gniazd, uniemożliwiając właściwą pracę. Jak wyczyścić słuchawki w takim przypadku? Upewnij się, że urządzenie jest wyłączone, a następnie spróbuj użyć odkurzacza do odessania zalegającego brudu. Czasami taki zabieg wystarczy. Jeśli jakieś zabrudzenia zaklinowały się w gnieździe, delikatne użycie igły jest pomocne w pozbyciu się np. kłaczków pochodzących z odzieży.


Jeśli udało Ci się pozbyć paproszków, to sprawdź, czy po takim zabiegu możliwe jest ładowanie urządzenia. Jeśli tak, to gratulujemy – właśnie nauczyłeś się, jak wyczyścić słuchawki w skuteczny sposób. To naprawdę przydatna wiedza. Jeśli słuchawki bezprzewodowe nie ładują się, sprawdź czystość portu, a szybko pozbędziesz się kłopotu.

Jak naprawić słuchawki bezprzewodowe, które „trzeszczą”?

Jeśli słuchawki nie działają tak, jak powinny, a zamiast tego wydają dziwne trzaski i nienaturalne odgłosy, przyczyną może okazać się problem z komunikacją bezprzewodową. Pomóc może rozłączenie urządzenia i ponowne połączenie. Jeśli problem nadal występuje, sparuj słuchawki ponownie. Być może ta nagła utrata jakości dźwięku wynika właśnie z kłopotów z Bluetooth lub połączeniem radiowym.


Jeśli problem nie ustępuje, mogło dojść do uszkodzenia elektroniki – na przykład przetworników. W takim przypadku konieczne jest oddanie słuchawek do serwisu, jeśli gwarancja nadal obowiązuje. Samodzielna naprawa jest niemożliwa do wykonania przez osoby nie zajmujące się na co dzień takimi zadaniami. Wymagane są odpowiednie narzędzia i przede wszystkim, wiedza. Jeśli nie słychać dźwięku w słuchawkach Bluetooth mimo poprawnego połączenia i pełnego akumulatora, problem może być znacznie trudniejszy do zdiagnozowania i naprawienia.

Słuchawki bezprzewodowe w naszej ofercie:

Przewodowe słuchawki nie działają – co zrobić?

Jeśli przewodowe słuchawki nie działają, problem może leżeć w przewodzie zasilającym. Sprawdź, czy nie przetarł się i nie widać na nim mocnych zagięć lub innych śladów świadczących o uszkodzeniu. Najlepsze są kable w oplocie tekstylnym, które bardzo trudno przerwać, a jednocześnie nie plączą się one tak łatwo, jak tradycyjne przewody. Do uszkodzeń dochodzi najczęściej na końcowych odcinkach, gdzie występuje łączenie ze słuchawkami lub złączem. Problemem może być także właśnie ono.


Usunięcie ewentualnych zabrudzeń może rozwiązać Twój kłopot. Sprawdź także czystość gniazda w urządzeniu, do którego podłączasz słuchawki. Bywa, że zapycha się ono głównie w smartfonach, które są noszone w kieszeniach i torebkach. Kulkujący się materiał bluz i spodni, bardzo często zapycha gniazdo USB typu C lub Mini Jack. Wtedy wystarczy usunąć zabrudzenia, aby móc cieszyć się bezproblemowym działaniem słuchawek. Świadomość tego rodzaju problemów bardzo pomaga w zachowaniu spokoju, kiedy pojawiają się problemy z pracą tego rodzaju akcesoriów.

Problemy ze słuchawkami – podsumowanie

Po lekturze tego poradnika wiesz już na przykład, dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa. Rozwiązanie problemu może być banalnie proste. Domyślasz się już także czemu nie słychać dźwięku w słuchawkach Bluetooth. To wszystko kwestie, które udało się możliwie krótko i łatwo wyjaśnić. Wiedząc, jak działają słuchawki bezprzewodowe i przewodowe, o wiele łatwiej jest zdiagnozować problem. Często kłopoty nie wynikają z uszkodzenia, a chwilowych błędów związanych z komunikacją lub zapchania gniazda.


Jeśli jednak to już ten czas, kiedy potrzebujesz nowych słuchawek, koniecznie sprawdź ofertę dostępną w sklepie internetowym Media Expert. Znajdziesz tutaj setki modeli, które dedykowane są różnego rodzaju użytkownikom. Kupisz słuchawki dla sportowców, graczy, audiofilów, aktywnych zawodowo i nie tylko. Bogata oferta pozwala wybrać modele odpowiadające nawet najbardziej szczegółowym wymaganiom pojedynczego użytkownika.

Słuchawki przewodowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756