Soundbar (inaczej listwa głośnikowa) to popularne urządzenie, które często jest obecne w domach miłośników filmów akcji i nie tylko. Gadżet jest łatwy w instalacji i zapewnia lepszą jakość dźwięku. Część osób zastanawia się, czy warto kupić soundbar. W co zainwestować - przeciętny model czy może urządzenie z wyższej półki?
W artykule znajdziesz:
1. Soundbar - czy warto kupić urządzenie?
3. Odpowiednio rozstawione głośniki
5. Precyzyjna korekcja wielopasmowa
Soundbar - czy warto kupić urządzenie? 7 Zalet soundbara
Soundbar jest bezproblemowy w konfiguracji, montażu oraz obsłudze. Może być wyposażony w od 2 do 12 głośników (im więcej, tym lepszy efekt dźwięku przestrzennego). Można podpiąć go nie tylko do telewizora, lecz także komputera lub urządzenia mobilnego (za pośrednictwem Bluetooth). Może współpracować z systemem:
Czy warto kupić soundbar? To bardzo indywidualna kwestia. Jedni nie wyobrażają sobie oglądania filmów bez niego i zachwycają się wirtualnym dźwiękiem przestrzennym, jakie zapewnia urządzenie, a u innych wrażenia akustyczne nie wywołują efektu ,,WOW’’ i w zupełności wystarczy im dźwięk z głośników telewizora. Nie zmienia to faktu, że soundbary oferują naprawdę szerokie spektrum doznań. Najnowocześniejsze modele potrafią wykorzystać odbicia fal akustycznych od powierzchni ścian lub sufitu, co zwiększa realizm przekazu - możemy poczuć się, jakbyśmy naprawdę byli uczestnikami fikcji rozgrywającej się na telewizyjnym ekranie. Przydatną funkcją, w jaką wyposażone są soundbary, jest korekcja dźwięku. Część urządzeń posiada też korektory pasmowe, dzięki którym możemy regulować tony niskie i wysokie. Tego typu gadżety elektroniczne mogą też stanowić dobrą alternatywę dla kina domowego - przede wszystkim ze względu na znacznie niższą cenę (najtańsze soundbary kosztują około 200-300 złotych, tak więc są to urządzenia na każdą kieszeń).
7 zalet soundbara
Jeśli jeszcze nie wiesz, czy warto kupić soundbar, poznaj jego 7 zalet:
1. Odpowiednio rozstawione głośniki
W zaawansowanych modelach soundbarów cyfrowe przetwarzanie sygnałów jest wspomagane przez wykorzystanie odpowiedniej liczby, a do tego odpowiednio ukierunkowanych głośników zamontowanych w listwie soundbarowej. Pozwala to uzyskać jeszcze lepsze efekty brzmieniowe, m.in. dzięki wykorzystaniu odbić fal akustycznych od powierzchni ścian czy sufitu. Tego typu soundbary umożliwiają obsługę nie tylko podstawowych dekoderów dźwięku przestrzennego, takich jak np. Dolby Digital czy DTS Surround, ale również tych zaawansowanych, np. DTS: X i Dolby Atmos.
2. Korekcja brzmienia
Przydatnym rozwiązaniem w soundbarach jest korekcja dźwięku. W zależności od stopnia zaawansowania korektora, mogą być dostępne gotowe ustawienia. Są one wówczas nazywane, np. gatunkami muzycznymi (Pop, Rock, Jazz itp.) lub rodzajami materiałów audio-wideo (Film, Muzyka, News). Pozwala to na intuicyjne skorygowanie brzmienia dźwięku, w zależności od odtwarzanej muzyki czy oglądanych treści multimedialnych. Mogą być również dostępne korektory pasmowe. Podstawowy korektor pasmowy pozwala na regulację dwóch zakresów – tonów niskich i wysokich. Niekiedy może być dostępne do regulacji również trzecie, tzw. środkowe pasmo częstotliwości. Wówczas mamy do dyspozycji zakresy nazwane np. Bass, Mid, Treble.
3. Precyzyjna korekcja wielopasmowa
Najbardziej rozbudowane są korektory wielopasmowe. Umożliwiają one precyzyjną modyfikację charakterystyki częstotliwościowej sygnału audio, jak na potrzeby domowego nagłośnienia. Korekcja w praktyce pozwala dopasować brzmienie odtwarzanego audio do preferencji użytkownika i ewentualnie skorygować niedoskonałości akustyki pomieszczenia. Zawsze jest to jednak wprowadzanie pewnych modyfikacji do oryginalnego sygnału. Korekcja powinna być zatem stosowana z umiarem, a najlepiej w ogóle. Nie zawsze rozbudowane korektory brzmienia będą funkcją niezbędną. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dobrej jakości sprzętem, wykorzystującym odpowiedniej klasy podzespoły.
4. Automatyczna korekcja akustyki
Zaawansowane modele soundbarów aktywnych mogą być kompatybilne z systemami automatycznej korekcji akustyki pomieszczenia, które znamy zwłaszcza z amplitunerów i kin domowych. Umożliwiają one wykonanie pomiarów kalibracyjnych i szybkie wprowadzenie modyfikacji ustawień soundbara (i subwoofera, jeśli jest w zestawie). Do pomiarów wykorzystywany jest specjalny mikrofon. Podczas kalibracji powinien być on umieszczony tam, gdzie na co dzień będą znajdować się słuchacze (np. w okolicach sofy), ponieważ korekcja będzie wykonywana względem takiego punktu odniesienia. Mikrofon odbiera sygnały kalibracyjne wytwarzane przez soundbar (najczęściej są to szumy o różnej częstotliwości), a na ich podstawie korygowane są rozmaite parametry dźwięku. Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać brzmienie optymalne do warunków akustycznych, w jakich będzie funkcjonował sprzęt. Najczęściej będzie to po prostu domowy salon.
5. Łączność Bluetooth
Czy warto kupić soundbar? Warto wiedzieć, że przydatną funkcją w soundbarach jest obsługa modułów bezprzewodowych Bluetooth i Wi-Fi. Umożliwia to strumieniowe odtwarzanie audio z różnorodnych źródeł. Moduł Bluetooth pozwala strumieniowo odtwarzać muzykę ze smartfonu lub tabletu. Jeśli telewizor również jest w niego wyposażony, możesz wówczas w prosty sposób podłączyć odbiornik telewizyjny do soundbara bez dodatkowego okablowania. Funkcje soundbarów zapewniające łączność bezprzewodową Bluetooth to nie wszystko.
6. Łączność z internetem
Kolejne możliwości otwiera przed nami łączność z Internetem. Zależnie od modelu soundbara i preferencji użytkownika, może ona być zrealizowana bezprzewodowo (przez Wi-Fi) lub bezprzewodowo (za pomocą złącza Ethernet). Multimedialne soundbary pozwalające na dostęp do sieci internetowej mogą pozwalać na korzystanie z rozmaitych serwisów streamingowych np. Spotify (dzięki kompatybilności ze Spotify Connect). Niektóre modele soundbarów wyposażone w moduł Wi-Fi mogą obsługiwać system bezprzewodowej transmisji multimediów AirPlay, który został opracowany przez firmę Apple i jest obsługiwany przez urządzenia tego producenta. Obecnie dostępna jest też kolejna wersja tego rozwiązania – AirPlay 2, wprowadzająca kilka dodatkowych usprawnień w porównaniu z pierwowzorem. Umożliwia ona m.in. transmisję sygnału audio osobno do kompatybilnego nagłośnienia, a jednocześnie przesyłanie wideo do telewizora. Oferuje ponadto większe wsparcie dla systemów multiroom.
7. Wygoda instalacji
Dla użytkownika, równie ważna jak multimedialne funkcje soundbarów, jest wygoda instalacji sprzętu. Soundbar możemy po prostu ustawić na szafce RTV pod telewizorem i podłączyć go do telewizora za pomocą kabla audio (np. cyfrowego optycznego) lub HDMI ARC (od ang. Audio Return Channel) – ze zwrotnym kanałem audio. Jeśli jednak telewizor jest zawieszony na ścianie, również soundbar, zamocowany tuż nad nim lub pod nim, będzie wyglądał bardzo elegancko. Na szczęście naścienny montaż soundbara i podłączenie go nie należą do skomplikowanych zadań. Wiążę się on z wywierceniem zaledwie kilku otworów o odpowiedniej średnicy w ścianie (na kołki rozporowe). Muszą one znajdować się we właściwych miejscach, dopasowanych do rozstawu otworów w uchwycie ściennym lub po prostu w obudowie soundbara.
W zależności od modelu urządzenia, zamiast uchwytu mogą być wykorzystywane także specjalne wsporniki, z pomocą których zamocujesz soundbar do ściany. W zestawie z niektórymi soundbarami mogą znajdować się specjalne szablony, które wystarczy przyłożyć do ściany, by w ten sposób wyznaczyć miejsca na wywiercenie otworów. Znacznie przyspiesza to realizację zadania i zapewnia, że ścianę w salonie podziurawimy wyłącznie tam, gdzie będzie to absolutnie konieczne do zamontowania soundbara.
Soundbar - czy warto zainwestować w drogi sprzęt?
Czy warto kupić soundbar z wyższej półki? To zależy od naszych oczekiwań. Droższe modele bez wątpienia urozmaicają rozrywkę przed telewizorem, ponieważ są wyposażone w szereg udogodnień i ciekawych funkcji. Jedną z nich jest technologia dźwięku obiektowego Dolby Atmos, stworzona w 2012 roku, która daje poczucie dobiegania odgłosów z różnych stron i na różnej wysokości (tę funkcję znajdziemy w urządzeniach od 1000 złotych wzwyż). Wysokopółkowe soundbary zwykle mają wbudowany zewnętrzny subwoofer (tj. niskotonowy głośnik), dzięki któremu dostarczają potężnych basów, co zachwyci każdego prawdziwego kinomana.
Jeśli chcemy pogłębić wrażenia filmowe - zakup dobrej jakości soundbara renomowanego producenta (np. Samsung, LG, Philips, Sony) będzie dobrym wyborem. Natomiast, jeżeli sporadycznie oglądamy filmy lub dźwięk ma dla nas drugorzędne znaczenie - możemy obejść się bez tego gadżetu.