Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Głośniki do gramofonu – jakie wybrać?

 2023-08-10 

Gramofony przeżywają obecnie swój renesans, co doceniają wierni fani tego niepozornego urządzenia z długą historią. Najnowsze rozwiązania technologiczne stosowanie obecnie w budowie gramofonu nie tylko odmłodziły sam pomysł słuchania płyt gramofonowych, ale dodały mu zupełnie nowego brzmienia. Wiele osób nadal uważa, że odtwarzana muzyka najpiękniej brzmi puszczana właśnie z gramofonu. Nie jest tajemnicą, że w głównej mierze zależy to od głośników, których użyjemy do tego celu. Modele gramofonów dostępne na rynku oferują szeroką gamę rozwiązań dźwiękowych, dlatego spore grono osób może zadawać sobie pytanie: głośniki do gramofonu – jakie wybrać? W naszym poradniku postaramy się przedstawić wszystkie kluczowe cechy, które powinny posiadać głośniki wysokiej jakości.

Dla nowicjuszy i koneserów

Obecne w sprzedaży gramofony możemy podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich są urządzenia z wbudowanymi głośnikami. W zależności od producenta, ich moc i jakość oferowanego dźwięku różnią się od siebie. Drugim typem są gramofony nieposiadające wbudowanych głośników, a które stworzono z myślą o podłączeniu do nich zewnętrznych systemów nagłośnieniowych. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Po gramofony z wbudowanymi głośnikami zdecydowanie częściej sięgają osoby dopiero zaczynające swoją przygodę w odsłuchiwaniu nagrań z płyt winylowych. Jest to na pewno rozsądny krok, pozwalający na ocenę, czy rzeczywiście połknie się tego bakcyla i czy zdecydujemy się na dalszą eksplorację świata gramofonów. Urządzenia wymagające głośników zewnętrznych to najczęściej wybór wśród osób znających się trochę na gramofonach, a także takich, które szukają już czegoś bardziej wyrafinowanego, niż głośniki wbudowane w zestaw. Załóżmy na chwilę, że jesteśmy jedną z osób, która poszukuje swoich pierwszych głośników zewnętrznych do gramofonu, lub po prostu mamy zamiar zmienić swój obecny zestaw nagłośnieniowy na coś wyższej jakości. Jakie głośniki do gramofonu wybrać w takiej sytuacji?

Kwestia wzmacniacza

Pierwszą, a zarazem jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy zrobić zanim pomyślimy w ogóle o kupnie głośników, jest sprawdzenie, czy nasz gramofon w ogóle nadaje się do ich podłączenia i jak podłączyć gramofon do głośników. Jeśli posiadamy przedwzmacniacz, wówczas nie musimy się niczym martwić, jeśli jednak nie – wtedy możemy napotkać na komplikacje. Wbudowany przedwzmacniacz nie wymaga od nas instalowania dodatkowych urządzeń, a co za tym idzie, pozwala bezpośrednio podłączyć głośniki poprzez wejście Aux. Jego brak wymusi na nas podłączenie wzmacniacza zewnętrznego przez port Phono. Kiedy już uporamy się z tym zadaniem, możemy rozpocząć poszukiwanie zestawu idealnego dla naszych potrzeb. 


Tutaj musimy zadać sobie kolejne ważne pytanie: gdzie i do czego będą wykorzystywane głośniki? W zależności od pomieszczenia, w którym postawimy nasze głośniki do gramofonu, ich parametry będą ulegać zmianom, głównie dlatego, aby dopasować jakość dźwięku do akustyki pomieszczenia. Muzyka będzie brzmieć zupełnie inaczej na tym samym modelu głośników, jeśli ustawimy je w salonie, a potem w małej sypialni. Dlatego ważne jest, aby już na początku zdecydować, gdzie docelowo znajdować się będą nasze kolumny do gramofonu. Do większych pomieszczeń najlepiej nadają się kolumny i zestawy wolnostojące, do mniejszych natomiast – głośniki podstawkowe. Nie próbujmy oszukać rzeczywistości wstawiając większy zestaw do niewielkiego pomieszczenia. Dźwięk będzie przesycony basem, pozbawiony dynamiki i prędzej czy później zacznie nas męczyć słuchanie muzyki w takiej postaci.

Impedancja, czyli o jakości dźwięku

Skoro wiemy już jaki zestaw będzie najlepiej pasować do pomieszczenia, w którym będziemy słuchać naszych ulubionych nagrań, to znaczy, że jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na pytanie: głośniki do gramofonu – jakie wybrać? Kolejną istotną cechą głośników, na którą musimy koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem jest impedancja. Słowo to określa uogólniony opór elektryczny w urządzeniach, a warto brać to uwagę wybierając głośniki. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta i sprowadza się do tego, że należy wybierać głośniki i wzmacniacze posiadające tę samą impedancję. Producenci podają jej wartość w Ohmach, a na rynku spotkamy się z zestawami 4, 6 i 8-omowymi, spośród których to te ostatnie cieszą się największym uznaniem wśród audiofilów. Zestawy głośnikowe możemy w tym miejscu podzielić na dwa typy: pasywne i aktywne. Pierwszy z nich, najbardziej popularny, wymaga wzmacniacza zewnętrznego. Drugi, czyli aktywny, ma wbudowany wzmacniacz. Dlaczego o tym wspominamy? Dlatego, że w przypadku głośników aktywnych cały problem dobranej odpowiednio impedancji mamy z głowy i możemy być pewni, że producent zadbał o to, aby wszystko działało poprawnie.


Ogromne znaczenie dla brzmienia głośników ma także materiał, z jakiego wykonana została obudowa. Działa ona podobnie jak pudło rezonansowe w instrumentach, dlatego nie bez znaczenia jest to, czego użyto do jej produkcji. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku posiada obudowy z MDF-u co sprawia, że są cięższe i lepiej rezonują. Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli dodatkowo posiadają z tyłu tunel wentylacyjny, pozwalający na przepuszczenie powietrza „pompowanego” przez membrany. Skoro jesteśmy przy elementach głośników, jak membrany właśnie, warto poświęcić kilka słów na ten temat.

Decybele i tony

Decybele, to natężenie dźwięku, które jest w stanie wytworzyć zestaw głośników, poprzez przetworzenie energii elektrycznej na akustyczną. Brzmi to skomplikowanie, ale wcale takie nie jest po bliższym przyjrzeniu się temu zagadnieniu. W praktyce oznacza to po prostu, jak głośne mogą być nasze głośniki. W sprzedaży znajdziemy zestawy mające od 86 do 91 dB, głównie dlatego, że ich wygenerowanie zależne jest od posiadanego wzmacniacza, o którym wspomnieliśmy wyżej. Decybele poniżej 86 wymagają znacznej mocy, a te powyżej 91 potrzebują specjalnych przetworników. Dlatego też producenci zastosowali rozwiązania najlepiej pasujące do poszczególnych komponentów zestawów – od wzmacniacza aż po sam głośnik. Zdecydowana większość kolumn posiada dwa głośniki: większy i mniejszy. Jest to celowe i ma na celu dopasowanie odpowiednich tonów do wielkości membrany. Większa membrana to niższe tony i analogicznie mniejsza – to tony wyższe. Wybierając zestaw, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom, należy zatem zastanowić się, jakiego rodzaju muzyka będzie odtwarzana na głośnikach. Oczywiście poradzą sobie z każdym nagraniem, ale niektóre będą brzmieć po prostu lepiej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756