Poradniki Eksperta

Impedancja słuchawek – co to jest?

Czym jest impedancja w słuchawkach? Jaki wpływ na działanie urządzań ma ten czynnik i czy każdy z użytkowników powinien zwracać na niego uwagę? Już za chwilę dowiesz się, czym jest impedancja słuchawek, dzięki czemu świadomie będziesz mógł dokonać wyboru nowego urządzenia.


Impedancja słuchawek


Co to impedancja w słuchawkach?


Kupując nowe urządzenie, niezależnie od tego z jakiego rodzaju sprzętem mamy do czynienia, warto zapoznać się z chociażby podstawowymi czynnikami, które pokazują nam z jakiej klasy sprzętem mamy do czynienia. W wypadku słuchawek takich czynników, które nie robią „kosmetycznej” różnicy, a w rzeczywisty sposób wpływają na działania sprzętu i nasze odczucia, jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest impedancja słuchawek. Choć wyrażenie to brzmi dość skomplikowanie, w rzeczywistości nazywa w miarę proste zjawisko. Impedancja słuchawek określa, jak silny jest opór elektryczny, który stawiają cewki głośników zamontowanych w słuchawkach. Impedancja w słuchawkach wyrażana jest w omach. Zazwyczaj wartość ta wynosi od 16 do 32 omów w słuchawkach dokanałowych oraz dousznych, a w nausznych i wokółusznych zawiera się w przedziale od 32 do 64 omów. Granice te jednak nie są ścisłe, więc możemy się spotkać ze sprzętami wychodzącymi poza „widełki”.


Słuchawki w naszej ofercie:



Co daje om w słuchawkach?


Na co w praktyce przekłada się impedancja słuchawek? To, jaką liczbę omów oporu będą posiadały Twoje słuchawki, zależy głównie od tego, z jakim sprzętem zamierzasz pracować. Słuchawki najczęściej używane są jako codzienny sprzęt w połączeniu z urządzeniami przenośnymi – prym wiodą tu oczywiście smartfony. Telefony mobilne mają znacznie ograniczoną moc w porównaniu z urządzeniami takimi jak komputery, czy profesjonalne sprzęty używane przez muzyków pracujących w studiu – dlatego też, impedancja w słuchawkach używanych wraz ze smartfonami, nie musi być wysoka. Im niższa jest impedancja słuchawek, tym głośniej będą mogły one grać przy współpracy z telefonem, odtwarzaczem muzyki, czy tabletem. Warto zauważyć jednak, iż mała liczba omów może przekładać się na gorszą jakość dźwięku – narażamy się wtedy na większe i częstsze zakłócenia i szumy.


Większość przeciętnych użytkowników słuchawek, nie powinna jednak zauważyć znacznych zmian w odsłuchiwanej muzyce czy chociażby podcastach, szczególnie, gdy używa się ich na zewnątrz. Szumy ulicy, drzew czy jakiekolwiek inne dźwięki z otoczenia, znacznie bardziej wpływają na odbiór dźwięku przez nasze ucho, niż drobne nieczystości spowodowane zbyt niską impedancją. Wnioskiem z tego płynącym może być to, że o ile nie zajmujesz się profesjonalnie produkcją muzyczną lub nie stawiasz swoim słuchawkom ponadprzeciętnych wymagań, impedancja słuchawek spokojnie może znajdować się w przedziale od 16 do 32 omów.


Jaka impedancja słuchawek do wzmacniacza?


Czasem może okazać się, że kupiłeś słuchawki wyjątkowej klasy i chcesz cieszyć się nieskazitelnie krystalicznym dźwiękiem Twoich ulubionych utworów, lecz nowy sprzęt okazuje się nie współgrać dobrze z różnego rodzaju urządzeniami. Problemem może okazać się zbyt wysoka impedancja słuchawek w porównaniu do mocy sygnału wysyłanego przez chociażby smartfon, czy tablet. Czy taka sytuacja oznacza, że już na zawsze musisz pożegnać się z możliwością słuchania muzyki na danych słuchawkach z konkretnymi urządzeniami? Okazuje się, że nie, a rozwiązaniem staje się specjalny wzmacniacz sygnału. Urządzenie to pobiera sygnał audio z urządzenia wyjściowego (w zależności od tego, jaki wzmacniacz kupisz, może być to zarówno smartfon, tablet jak i komputer), a następnie wzmacnia je, przez co dźwięk jest w stanie „przebić się” przez opór stawiany przez słuchawki. Dzięki temu, często muzyka odtwarzana nawet przy użyciu niespecjalistycznego sprzętu, może brzmieć świetnie w Twoich profesjonalnych słuchawkach.


Kiedy powinieneś zastosować wzmacniacz? Pierwszym tego wyznacznikiem, będą Twoje wrażenia z użytkowania słuchawek z konkretnym sprzętem. Wzmacniacze przydają się do słuchawek wysokiej klasy, które charakteryzują się wysoką impedancją – łatwo więc założyć, że jeśli posiadasz takie słuchawki, bez najmniejszego problemu usłyszysz nieczystości w odtwarzanej na nowym sprzęcie muzyce. Aby jednak upewnić się, że rzeczywiście przyczyna niskiej jakości dźwięku leży w niedostosowaniu mocy dźwięku z oporem słuchawek, możesz spojrzeć wprost na wskaźnik oporu urządzenia. Zasada jest dość prosta – jeśli poziom impedancji jest wysoki, wzmacniacz powinien zdać swój egzamin. Co rozumiemy przez „wysoki poziom impedancji”? To zależy od konkretnego modelu słuchawek – jak już wiemy, te douszne i dokanałowe mają niższy potencjał oporu. Również wobec słuchawek tego typu zazwyczaj nie stawiamy tak wysokich wymagań, jak wobec urządzeń nausznych i wokółusznych –wzmacniacz nie przyda nam się więc w tym wypadku. Jeżeli Twoje słuchawki (najczęściej nauszne i wokółuszne) posiadają ponad 50 omów oporu, wtedy warto zastanowić się nad zakupem specjalnego wzmacniacza.


Ile dB w słuchawkach?


Impedancja słuchawek jest jedną z najważniejszych cech urządzenia, które powinien wziąć pod uwagę każdy meloman. Jednak na samym oporze sprzętu nie da się zakończyć poszukiwania najlepszych słuchawek. Warto zacząć od rodzaju urządzenia, gdyż to on w dużej mierze wyznacza, w jakich warunkach możemy korzystać ze sprzętu, a także jakiej jakości dźwięku możemy oczekiwać. Uwagę zwrócić należy również na czułość słuchawek, pasmo przenoszenia, maksymalną długość pracy i czas ładowania (w wypadku urządzeń bezprzewodowych), a także poziom ciśnienia akustycznego. Ten ostatni czynnik, inaczej nazywany skutecznością, wprost przekłada się na maksymalną głośność dźwięku. Jeżeli poszukujesz słuchawek wyższej klasy, zwróć uwagę na urządzenia operujące w skali ponad 100 dB (decybeli). Choć częste i stałe słuchanie głośnej muzyki potrafi skutecznie zaszkodzić naszemu słuchowi, każdy wytrawny meloman wie, że czasami nie da się słuchając ukochanego utworu nie „dać po bębenkach”.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756