Poradniki Eksperta

Słuchawki, podobnie jak wszystkie urządzenia elektroniczne, aby poprawnie działały, potrzebują odpowiedniej konserwacji. W przypadku AirPods jest to o tyle ważne, że są to słuchawki bezprzewodowe, czyli istnieje większe ryzyko, że po odłożeniu ich w nieodpowiednim miejscu, szybko się zabrudzą. Nawet przechowywanie ich w przeznaczonym do tego etui, nie gwarantuje właściwych warunków, czyli takich pozbawionych zabrudzeń. Jak wyczyścić AirPods, aby mogły służyć nam, jak najdłużej?

Na co uważać czyścić słuchawki AirPods?


Największym zagrożeniem dla słuchawek bezprzewodowych, takich jak AirPods jest kurz i wszelkiego rodzaju drobinki, które mogą dostać się do ich wnętrza. Z racji tego, że AirPods są często wykorzystywane podczas wykonywania ćwiczeń, także na zewnątrz powstaje ryzyko ich zachlapania lub nawet zamoczenia. Apple włożył bardzo dużo pracy w proces projektowania swoich słuchawek, tak aby gwarantowały jak największy poziom zabezpieczeń przed wspomnianymi zagrożeniami, ale nie da się ich wyeliminować w pełni, szczególnie że AirPodsy nie są wodoodporne. Nawet jeśli będziemy dbać o nasze słuchawki i pilnować, aby nie miały kontaktu z zabrudzonymi powierzchniami, to i tak prędzej czy później, przyjdzie czas na ich wyczyszczenie.


Warto wiedzieć, że AirPodsy powinny być regularnie sprawdzane pod kątem występowania zabrudzeń. Nie jest wystarczające dokonywanie ich konserwacji jedynie w momencie, w którym zabrudzenia będą już wyraźnie widoczne. Podobnie wygląda to w kwestii poprawnego działania słuchawek. Pojawienie się wszelkiego typu zakłóceń to znak, że zaniedbaliśmy konserwację i doprowadzenie AirPods do stanu używalności nie będzie takie proste.

Słuchawki AirPods w naszej ofercie:

Czym wyczyścić AirPods?


Prewencyjne czyszczenie jest zatem bardzo ważne, ale jak wyczyścić AirPods w odpowiedni sposób? Przede wszystkim nie można używać do tego żadnych środków chemicznych, a już tym bardziej wody. Wspominaliśmy wyżej, że słuchawki te nie są wodoodporne, dlatego ich kontakt z wodą będzie tragiczny w skutkach. Zamiast tego, lepiej zdecydować się na innego rodzaju środki czyszczące. Na rynku możemy znaleźć wiele produktów przystosowanych do czyszczenia urządzeń elektronicznych, które nie są wodoodporne. Środki te stworzono w taki sposób, aby nie dostarczały na powierzchnie urządzeń niebezpiecznych ilości wilgoci, a przez to, nie stwarzały zagrożenia. Nie da się jednak usunąć wszystkich zabrudzeń bez stosowania odpowiednich środków. Jak wyczyścić AirPods przy użyciu tych alternatywnych metod?


Najlepszym rozwiązaniem jest użycie zwykłej suchej chusteczki, która bez żadnych problemów poradzi sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami w postaci pyłków. Wystarczy przetrzeć powierzchnię słuchawek, uważając przy tym, aby żadne z pyłków nie przedostały się przez siatkę głośników i mikrofonów. 


Sytuacja komplikuje się trochę w momencie, gdy na AirPods pojawią się tłuste zabrudzenia lub takie spowodowane różnego rodzaju substancjami. Zwykła chusteczka nie poradzi sobie z tym zadaniem, dlatego trzeba zastosować nieco inne podejście. Szmatkę należy delikatnie nawilżyć wodą, a następnie odsączyć z niej nadmiar cieczy. Następnie bardzo uważnie czyścimy słuchawki, pamiętając o tym, aby żadne zabrudzenia lub woda nie przedostały się przez siatkę głośników i mikrofonów. Po wyczyszczeniu AirPods, należy użyć suchej chusteczki, aby wytrzeć całą powierzchnię, eliminując w ten sposób ewentualne pozostałości po wodzie.

Czyszczenie mikrofonu i głośników


Jak wyczyścić AirPods z zabrudzeń powstałych na siatce mikrofonów, a także głośników? Ten element słuchawek jest trudny w czyszczeniu, ale przy odrobinie wytrwałości nie powinno to zająć więcej, niż kilka minut naszego czasu. W tym celu najlepiej jest użyć bawełnianego wacika, takiego samego, którego używamy do czyszczenia np. uszu. Większość z nas na pewno ma jedno opakowanie w domu, więc nie będzie problemem odpowiednie przygotowanie się do czyszczenia AirPods. Suchym wacikiem należy dokładnie wytrzeć powierzchnię siatki w słuchawkach, pamiętając o uwzględnieniu zarówno głośników, jak i mikrofonów. Całą czynność wykonujemy bardzo delikatnie, aby wacik mógł zebrać zanieczyszczenia i nie przecisnął ich przez siatkę. W razie potrzeby należy wymienić wacik.

Nie zapominajmy o etui


Wiemy już, jak czyścić AirPods, ale nie możemy zapominać, że słuchawki zwykle przechowywane są w etui ładującym. Warto zadbać także o to, aby panowały w nim czyste warunki. Znacznie podniesie to bezpieczeństwo słuchawek i zmniejszy ryzyko częstego ich czyszczenia. Podobnie, jak w przypadku AirPods, tak i tutaj proces czyszczenia wygląda bardzo podobnie. Należy użyć do tego suchej szmatki, ewentualnie z odrobiną wilgoci, a po przetarciu obudowy, wytrzeć ją suchą chusteczką. Należy uważać na zabrudzenia, które mogłyby dostać się do portów. Wejście ładowania powinno się czyścić za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu, która wydobędzie wszelkie zabrudzenia, ale nie uszkodzi samego portu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756