Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki pilot uniwersalny wybrać?

 2023-10-04 

Pilot jest urządzeniem umożliwiającym zdalne sterowanie telewizorem. Z racji tego, że jest on często używany bardzo łatwo, ulega różnym awariom i przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy sprawdzić baterie, ponieważ to właśnie ich wyczerpanie najczęściej odpowiada za to, że pilot przestaje działać. Może to być także winą zabrudzonego odbiornika fal podczerwonych - wówczas wystarczy przetrzeć styki i płytkę. W przeciwnym razie warto rozejrzeć się za nowym pilotem do telewizora, ponieważ jego naprawa mija się z celem. Jaki pilot uniwersalny będzie dla nas najlepszy?

Uniwesalny pilot programowalny - czym jest?

Kiedy oprócz dekodera i telewizora, mamy jeszcze w salonie odtwarzacz DVD, kino domowe, a dodatkowo także konsolę, posiadamy w sumie kilka osobnych pilotów. A te jak wiadomo, lubią migrować z miejsca na miejsce, gubić się i zagracać przestrzeń. Jeśli komuś to przeszkadza, to warto rozważyć zakup pilota uniwersalnego. Jest to urządzenie, które umożliwia zdalne sterowanie tymi wszystkimi urządzeniami multimedialnymi. Co więcej, niektóre modele współpracują nie tylko z elektroniką RTV, ale również z systemem oświetlenia! Wystarczy taki pilot odpowiednio zaprogramować i wybrać odpowiednią komendę. Wówczas za sprawą tylko kilku przycisków możemy uruchomić dowolny sprzęt. Może się to wszystko wydawać bardzo skomplikowane, ale de facto obsługa uniwersalnego pilota jest prosta i intuicyjna, więc nie powinna sprawiać kłopotu. 


Pilot uniwersalny występuje w dwóch wersjach - jedna to pilot programowalny, drugi inteligentny. Pilot programowalny to taki, w którym fabrycznie zakodowanych jest kilka urządzeń, zwykle tych najpopularniejszych, jak telewizor, dekoder i odtwarzacz DVD. To duża wygoda, ale jeśli wrócimy z działu RTV z nowym nabytkiem, znów zaczniemy gromadzić piloty. Całkowite rozwiązanie tego problemu oferuje inteligentny pilot uniwersalny, który posiada bardzo rozbudowaną bazę kodów, więc jest kompatybilny z większością wszystkich dostępnych sprzętów elektronicznych. Co więcej, ma niewykorzystane miejsce w pamięci, pozwalające zapisywać zupełnie nowe kody. Taki pilot zastępuje wszystkie inne. Niestety w jego cenie moglibyśmy mieć niejeden pilot telewizyjny. Koszt takiego urządzenia to kilkaset złotych. Ale to inwestycja warta swojej ceny. Dostępne w ofercie rynkowej piloty all in one mają ciekawy design. Możemy znaleźć zarówno modele z minimalistyczną klasyczną czarną obudową, jak i bardziej nowoczesne, z podświetlanymi elementami. Większość z nich ma wbudowany czytelny wyświetlacz, dzięki któremu łatwiej zarządzać pilotem. Zatem, jeśli lubimy praktyczne gadżety,  i mamy w domu wiele urządzeń,  a także, jeśli chcemy jednym przyciskiem obsługiwać zarówno nasz telewizor lg, dekoder, odtwarzacz Blu-Ray i na przykład klimatyzator, nie ma się nad czym zastanawiać. Jeden pilot do wszystkiego naprawdę potrafi ułatwić życie.

Uniwersalny pilot do telewizora - jak działa?

Klasyczny pilot do telewizora może obsługiwać tylko jedno urządzenie, najczęściej tej samej marki. Pilot i telewizor sprzedawane są w komplecie. Inaczej jest z pilotami uniwersalnymi, które są w stanie nadzorować nie tylko różne sprzęty, ale co więcej, sprzęt różnych marek. Pilot uniwersalny pracuje dzięki obszernej bazie kodeków. Ma zapisanych wiele funkcji zapamiętywania i rozpoznawania danych urządzeń, więc bez trudu łączy się z domową elektroniką. Najdroższe modele mogą pochwalić się imponującą pamięcią, w której znajdują się informacje na temat nawet 200 tysięcy urządzeń najróżniejszych producentów. Takie piloty mogą być naprawdę niezastąpione. Jak działają? Za sprawą komputera, internetu, podczerwieni i technologii CEC. Komputer jest potrzeby, aby zainstalować program, dzięki któremu w ogóle możliwa będzie praca inteligentnego pilota. Internet służy przesyłaniu danych, podobnie, jak podczerwień impulsów. Technologia CEC natomiast pozwala, aby wszystkie nasze urządzenia RTV pozostawały kompatybilne. CEC kryje się pod różnymi nazwami, w zależności od marki danego sprzętu. W telewizorach LG to Simplink, w telewizorach Sony - Bravia Sync, telewizor philips ma Easy Link, a telewizory samsung One Remote. To dzięki nim można odpowiednio skonfigurować wszystkie połączone ze sobą kablem HDMI multimedia. A wraz z nimi także, zarządzający wszystkim pilot uniwersalny.

Jaki pilot uniwersalny wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jaki pilot wybrać, uzależniona jest przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.  Jeśli potrzebujemy wyłącznie zamiennika naszego zepsutego pilota telewizyjnego, spróbujmy odszukać jego markowy odpowiednik lub zamiennik. Możemy też z tego zrezygnować i kupić jeden pilot, który może nie będzie zbyt zaawansowany technologicznie, ale obsłuży zarówno telewizor, jak i dekoder. Dla wszystkich, dla których programowanie pilota tv to czarna magia, takie rozwiązanie będzie optymalne - nie sprawi trudności technicznych, ale przyniesie duże ułatwienie. Ale warto pójść jeszcze dalej i wybrać bardziej funkcjonalny pilot programowalny. Na przykład taki, który ma zapamiętanych kilka różnych urządzeń, jak dekoder, telewizor panasonic i wieżę technics. Przecież korzysta się z nich na co dzień, dlaczego by nie robić tego łatwiej i szybciej, nie tracąc czasu na szukanie tego właściwego. Tym bardziej że piloty programowalne nie są drogie, a można je dostać nawet za kilkadziesiąt złotych. 


Uniwersalne piloty inteligentne to produkty z górnej półki cenowej. Jak zostało wspomniane, mogą kosztować nawet 500 zł. Jednak warte są swojej ceny. Przydadzą się przede wszystkim miłośnikom nowinek technicznych i gadżetów. Sprawdzą się w domach z rozbudowanym kinem domowym i licznym sprzętem RTV. Są wygodne i nie wymagają uczenia się kolejnych rozkładów przycisków. Ich atutem jest też ciekawy design. 


Niezależnie od tego, na jaki pilot uniwersalny się zdecydujesz, pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić następujące parametry:

  • rodzaj obsługiwanych urządzeń,
  • wyświetlacz - rozmiar, czytelność,
  • podświetlenie przycisków,
  • możliwość programowania,
  • jakość wykonania,
  • wygoda użytkowania.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756